از اینکه با دیگران صمیمی شوم می ترسم…

شفقت, از اینکه با دیگران صمیمی شوم می ترسم…
آیا کسی را سراغ دارید که از دوست داشته شدن توسط دیگران بترسد؟!!!

مراجعی داشتم به اسم‌ مریم که مبتلا به افسردگی با افکار خودکشی بود. او در خانواده ای تربیت شده بود ک استقلال مهم ترین ارزش بود. و پدرش اصلا دوست نداشت ک فررندانش ضعیف بار بیایند و به اصطلاح می خواست روی پای خودشان بیاستند. خیلی وقت بود مریم این احساس را داشت که فردی شکست خورده است. مریم به شدت در مورد خودش انتقادگر بود و مدام در مورد اشتباهاتی که داشت خود را سرزنش می کرد. او معتقد بود نیازی نیست با خودش مهربان باشد، و می گفت: “مهربان‌ و احساساتی بودن یک جور ضعف است و چیزی که من نیاز دارم این است ک فقط منطقی باشم.” مریم همچنین از صمیمیت عاطفی زیاد وحشت داشت، چرا که تصور می کرد صمیمیت و نزدیک شدن به دیگران منجر به وابستگی می شود و باور داشت ک ” اگر با کسی صمیمی شدم به او محتاج خواهم شد و به فردی وابسته و ضعیف تبدیل می شوم.”
من برای مریم از روش های درمانی زیر استفاده کردم:
درمان شناختی رفتاری (CBT): شناسایی افکار منفی او مبنی بر اینکه “من فردی شکست خورده هستم” و کمک به او در تولید افکاری جایگزین.
درمان متمرکز بر شفقت (CFT): نکته ای که به اون آموزش داده شد این بود که تصور کند آن افکار جایگزین را خود مشفق او برای خود افسرده اش می نویسد و باید روی احساس مهربانی و اطمینان بخشی آن ها تمرکز کند. (وقتی دوست شما ببیند در مورد موضوعی ناراحت هستید آیا شما را سرزنش می کند؟!!! یا با مهربانی با شما صحبت و رفتار خواهد کرد؟!!! سعی کنید برای خودتان یک دوست مهربان باشید نه سرزنش گر)
درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT): در مورد باور ناکارآمدی که مریم در مورد صمیمیت با دیگران داشت از این نوع درمان استفاده شد و با استفاده از تکنیک هایی مثل پذیرش و گسلش تمرین کرد که چطور وجود این افکار را در ذهنش بپذیرد اما اجازه ندهد که در رفتار و روابطش تاثیر بگذارند.

همیشه فکر می کردم افراد فقط از احساست منفی می ترسند و فراری هستند اما با دیدن مریم متوجه شدم که گاهی اوقات افراد از احساسات مثبت نیز به خاطر ارتباط نزدیک این احساسات با احساسات منفی گریزانند.
افرادی ک خودانتقادگری زیادی دارند در دسترسی به احساس ملایمت و شفقت با خود مشکل دارند. و بهترین درمان برای چنین افرادی درمان متمرکز بر شفقت است.

مترجم: ندا مهفر

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x