ارتباط بین میگرن و الکل

میگرن و الکل

طبیعی است که با نوشیدن مقدار زیادی الکل دچار سردرد شوید، اما اگر مستعد به ابتلا به میگرن هستید، حتی مقدار کمی الکل ممکن است باعث بروز حملات میگرنی شود.

[toggle title=”در این ویدئو با برخی عوامل تشدید کننده سردردهای میگرنی بیشتر آشنا خواهید شد!” state=”open” ][/toggle]

ارتباط بین الکل و میگرن چیست؟

علت بروز میگرن دقیقا مشخص نیست. در حال حاضر حدس متخصصین این است که سردردهای میگرنی ناشی از نوعی فعالیت مغزی هستند. این فعالیت بر روی مواد شیمیایی و عروق خونی مغز و همچنین سیگنال های عصبی خارج شده از آن تاثیر می گذارد.

عوامل زیادی باعث شروع میگرن می شوند، از جمله استرس های ناشی از کار، تغییر آب و هوا و غذاهایی مانند پنیر چند ساله. برای حدود یک سوم از افرادی که به میگرن مبتلا هستند، نوشیدنی های الکلی نیز منجر به حملات میگرنی می شود.

نقش دقیق الکل بر روی میگرن کاملا شناخته شده نیست. عوامل زیادی در این میان نقش دارند. به عنوان مثال محصولات جانبی الکل مانند congener (ماده ای که برای افزودن طعم و رنگ استفاده می شود) منجر به بروز سردرد می شوند. الکل های دارای رنگ تیره، مانند شراب قرمز، براندی و ویسکی بیشتر حاوی این ترکیبات هستند.

الکل نه تنها حاوی یک ماده شیمیایی به نام هیستامین است، بلکه سیستم ایمنی را تحریک می کند تا هیستامین بیشتری تولید کند. این امر منجر به بروز التهاب در بدن می شود.

ماده ای به نام اتانول نیز مهم ترین ترکیب الکل است. زمانی که اتانول وارد بدن می شود، عروق خونی مغز را گشاد می کند. اتانول یک دیورتیک طبیعی است و باعث تولید بیشتر ادرار می شود. همراه با ادرار، نمک، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن نیز دفع می شوند. تمام این عوامل احتمال بروز میگرن را افزایش می دهند.

ممکن است تصور کنید شراب قرمز بیشتر از هر عامل دگیری باعث بروز این مشکل می شود، اما دیگر نوشیدنی ها، از جمله مشروب های گازدار، آبجو و مشروبات الکلی نیز باعث بروز این مشکل می شوند.

علائم سردردهای ناشی از الکل چگونه است؟

الکل ممکن است منجر به بروز دو نوع میگرن شود.

ممکن است 30 دقیقه تا نیم ساعت پس از نوشیدن الکل دچار سردرد شوید. لازم نیست مقدار زیادی الکل بنوشید تا به این سردردها دچار شوید، برخی افراد تنها با نوشیدن کمی الکل هم دچار سردرد می شوند.

گاهی نیز ممکن است پس از بازکشت سطح الکل خون به حالت طبیعی دچار سردرد شوید، این حالت تاخیر در سردرد ناشی از الکل نامیده می شود. این نوع سردرد ممکن است تا روز بعد از نوشیدن الکل بروز نکند و برای هرکسی ممکن است رخ دهد، اما معمولا افراد مبتلا به میگرن بیش از دیگران در معرض ابتلا به این سردرد هستند.

دیگر عواملی که باعث تحریک سردردهای میگرنی می شوند!

تیرامین یا فنیل التیلامین

عوامل تشدید کننده میگرن در افراد مختلف یکسان نیستند، اما به هرحال رایج ترین غذاهایی که باعث بروز حملات میگرنی می شوند، غذاهای حاوی تیرامین یا فنیل التیلامین هستند، این دو ماده آمینو اسیدهایی هستند که در شکلات، برخی انواع پنیرها، سویا، آجیل، مرکبات و سرکه یافت می شوند.

کافئین

افرادی که به کافئین حساس هستند، پس از نوشیدن چای، قهوه یا چای سبز، نوشابه یا دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین دچار سردرد می شوند. اما کافئین می تواند از میگرن پیشگیری کند، به همین دلیل بسیاری از داروهای مربوط به میگرن حاوی کافئین هستند. در این حالت کافئین باید به اندازه کافی مصرف شود. بهتر است واکنش بدن خود را نسبت به کافئین امتحان کنید.

آسپارتام

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که آسپارتام، نوعی شیرین کننده مصنوعی، می تواند باعث شروع حملات میگرنی شود. در زمان مصرف نوشابه های رژیمی، ماست، آب نبات های بدون قند، دسرهای رژیمی و دیگر غذاها و نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی، دقت داشته باشید که آیا به سردرد دچار می شوید یا خیر.

افزودنی های رایج

بسیاری از افزودنی ها نیز احتمال بروز سردردهای میگرنی را افزایش می دهند. برچسب ها را با دقت بررسی کنید و از خوردن غذاهای حاوی پروتئین سبزیجات هیدرولیز شده (HVP)، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده (HPP)، سدیم کازئین و عصاره کامبو، گلوتامات مونوسدیم (MSG) عصاره مخمر و مخمر هیدرولیز شده اجتناب کنید.

سولفیت

سولفیت یکی دیگر از نگهدارنده هاست که اغلب در میوه های خشک (از جمله آلو، انجیر و زردآلو)، مشروب و بسیاری از غذاهای فرآوردی شده یافت می شود. اگر به سولفیت حساس هستید، بهتر است برچسب غذایی را با دقت بررسی کنید.

تانن ها (tannin)

چای، سیب، گلابی قرمز، آب سیب و شراب قرمز حاوی تانن هستند. تانن ها ترکیبات گیاهی هستند که در غذاهایی موجود هستند که حس خشکی به دهان می دهند. به نظر می رسد تانن ها یک عامل قوی باری حملات میگرنی در برخی افراد باشند.

نیتریت ها

هات داگ، غذاهای گوشتی و پپرونی حاوی نیتریت هستند، نیتریت یکی دیگر از مهم ترین عوامل بروز سردرد میگرنی است. نیتریت ها به عنوان یک ماده افزودنی و نگهدارنده در سوسیس، گوشت گاو و بوقلمون و سایر غذاهای دودی، کنسرو شده و ترشی وجود دارند.

غذاهای مانده

تیرامین به مرور زمان افزایش پیدا می کند، به ویژه اگر غذا به شکل نادرست نگهداری شود. بنابراین افراد مبتلا به میگرن بهتر است از خوردن غذاهای مانده اجتناب کنند. هنگامی که در مهمانی ها یا در اداره غذا می خورید، این نکته را مد نظر داشته باشید، زیرا در این دو مکان غذا برای مدت طولانی و بیرون از یخچال نگهداری می شود. اگر قرار است غذا را بیرون از یخچال نگه دارید، البته برای مدت محدود، بهتر است از ظرف های مخصوص استفاده کنید که هیچ هوایی وارد آن نمی شود.

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[toggle title=”تیم تحقیقاتی در تهیه و نگارش این مقاله” state=”open” ]

[button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.joybauer.com/photo-gallery/common-trigger-foods/alcohol/” target=”blank” ]منبع شماره 1[/button]   [button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.webmd.com/migraines-headaches/migraine-triggers-alcohol#1″ target=”blank” ]منبع شماره 2[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «ارتباط بین میگرن و الکل»

 1. غلامحسین شیعه نواز

  سلام : میخواستم از حضرتعالی سئوال کنم ، آیا استنشاق اتانول 99% برای میگرن تسکین میدهد ؟ باعنایت به اینکه من از ایمیلم استفاده نمی کنم لذا خواهشا پاسخ را از طریق واتساب ارسال فرمائید .

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه علل متعددی می تواند موجب بروز میگرن گردد و از طرفی شدت آن در افراد مختلف متفاوت می باشد جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق نیاز به معاینه و ارزیابی فرد می باشد.
   استنشاق اتانول و یا هر راهکار دیگر به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *