سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

ارتباط بین طاسی و سرطان پروستات در مردان

طاسی و پروستات

مطالعات انجام شده بارها خطر ابتلا به سرطان پروستات را با الگوی طاسی مردانه مرتبط دانسته اند. به نوعی ارتباط بین این دو به خاطر هورمون آندروژن منطقی به نظر می رسد، زیرا این هورمون در ریزش مو بروز سرطان پروستات نقش مهمی دارد. به علاوه هر دو شرایط تا حدی ارثی هستند.

با این حال عوامل تشدید کننده در مورد بیماری سرطان پروستات عبارتند از افزایش سن، نژاد سیاه پوست، سابقه خانوادگی و ژنتیک مانند ژن BRCA.

تحقیقات جدید این سوال را مطرح می کنند که آیا طاسی هم می تواند از عوامل تشدید کننده سرطان پروستات باشد. برای اولین بار محققان دریافته اند که این عامل با خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات گره خورده است.

طبق تحلیل های انجام شده در یک مطالعه در ایالات متحده، خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان طاس 1.5 برابر دیگران می باشد.

محققان اطلاعات مربوط به 4316 مرد را از سال 1971 تا 1974 و بین سنین 25 تا 74 سال مورد بررسی قرار دادند. تا به امروز 3284 مرگ و میر وجود داشته که 107 مورد آن ناشی از سرطان پروستات بوده است. محققان دریافتند که خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات در افراد مبتلا به طاسی، 56 درصد بیشتر از دیگران بوده است. در مردان مبتلا به ریزش خفیف مو، خطر ابتلا 83 درصد بالاتر بوده است.

با وجود این یافته ها، طاسی یک عامل خطر ویژه برای سرطان پروستات محسوب نمی شود. اما قابل تصور است که در آینده الگوها و درجه طاسی مردان، نقش کوچکی در برآورد خطر ابتلا به سرطان پروستات بازی کند.

برخی محققان دیگر با وجود عامل خطر موافقند، اما معتقدند نسبت آن بسیار کم است. به عبارت دیگر ارتباط بین طاسی و سرطان پروستات بسیار پایین تر از ارتباط بین مرگ ناشی از سرطان ریه و سیگار کشیدن است. آنها معتقدند تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. لازم است ارتباط بین سرطان پروستات و الگوهای طاسی و همچنین سن بروز طاسی مورد بررسی قرار گیرند.

نگارنده: سمیه محمدی

تیم فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: