اختلال دوقطبی درافراد مجرد شایع تر از افراد متاهل است!

 اختلال دوقطبی

دوره ی مانیا دوره مشخصی از «خلق دائما و به شکل غیرطبیعی بالا، گشاده یا تحریک پذیر» است؛ مدت این دوره ی مشخص لااقل یک هفته و اگر لازم شد که بیمار بستری شود، کمتر است. دوره ی هیپومانیا که لااقل چهار روز باید طول بکشد، علائمی شبیه دوره ی مانیا دارد، منتهی آنقدر شدید نیست که اختلالی در عملکرد شغلی یا اجتماعی ایجاد کند و هیچ ویژگی روان پریشانه ای در آن دیده نمی شود. مانیا و هیپومانیا هر دو دارای این ویژگی ها هستند: اعتماد به نفس بالا، کاهش نیاز به خواب، حواس پرتی، شدید بودن فعالیت جسمی و ذهنی وانجام مفرط رفتارهای خوشایند. میزان بروز سالیانه بیماری دو قطبی کمتر از یک درصد است، اما برآورد دقیق آن دشوار است.

جنسیت
اختلال دو قطبی برخلاف اختلال افسردگی اساسی، در مردان و زنان شیوع یکسانی دارد. دوره های مانیا در مردان شایع تراست و دوره های افسردگی در زنان شیوع بیشتری دارد. وقتی دوره های مانیا در زنان رخ می دهد، احتمال اینکه به صورت مختلط تظاهر کند (مانیا و افسردگی) بیش از مردان است. همچنین حالت تندچرخی  که طبق تعریف عبارت است از بروز حداقل چهار دوره ی مانیا در طول یک سال، در زنان شیوع بالاتری دارد.

سن
اختلال دوقطبی عموما در سنینی پایین تر از اختلال افسردگی اساسی شروع می شود. سن شروع اختلال دوقطبی از کودکی (حتی 5 تا 6 سالگی ) تا 50 سالگی و حتی در موارد نادری بالاتر، و به طور متوسط 30 سالگی است.

وضعیت تاهل

 اختلال دوقطبی درافراد طلاق گرفته یا مجرد شایع تر از افراد متاهل است، اما این تفاوت احتمالا به خاطر شروع این اختلال در  سنین پایین و نیز پیدایش اختلافات زناشویی در نتیجه ی این اختلال است که هر دو مشخصه ی اختلال دو قطبی است. اگر علائم اختلال خلقی در عرض چهار هفته پس از زایمان شروع شده باشد، می توان آن را پسا زایمانی دانست.

 

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *