آیا واقعا شیاطین باعث بروز فلج خواب یا بختک می شوند؟

فلج خواب 3

آیا فلج خواب یا بختک علائم مشکلات جدی تری هستند؟

محققان خواب به این نتیجه رسیدند که در بیشتر موارد فلج خواب به این معناست که بدن در مراحلی از خواب قادر به حرکت نیست. گاهی فلج خواب مربوط به مشکلات روحی و روانی فرد می شوند.

طی قرن ها توضیحات مختلفی در رابطه با فلج خواب ارائه شده است، اما اغلب به حضور یک شیطان اشاره شده است؛ شیطان نهان در طول شب و ربایندگان بیگانه. تقریبا هر فرهنگی در طول تاریخ داستان هایی در رابطه با شیاطینی که در طول شب باعث وحشت انسان می شوند، دارد. به هرحال انسان ها نیز توضیحات زیادی در مورد فلج موقت خواب و وحشت پس از آن ارائه داده اند.

فلج خواب چیست؟

در فلج خواب یا بختک هوشیار است، اما قادر به حرکت نمی باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که فرد بین مراحل بیداری و خواب است. در طی این مراحل، انتقال از مرحله بیداری یا خواب، ممکن اس فرد برای چند ثانیه یا چند دقیقه قادر به حرکت نباشد. برخی حتی ممکن است احساس فشار یا خفگی کنند. فلج خواب ممکن است با اختلالات دیگری مانند حمله خواب یا نارکولپسی همراه باشد. حمله خواب نیاز شدید و ناگهانی به خواب است که به خاطر ناتوانی مغز در تنظیم خواب رخ می دهد.

معمولا چه زمانی فلج خواب اتفاق می افتد؟

فلج خواب 2

فلج خواب معمولا در دو حالت اتفاق می افتد؛ زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و زمانی که فرد در حال بیدار شدن است. اگر این مشکل زمانی رخ دهد که فرد در حال خوابیدن است، فلج پیش از خواب نامیده می شود و اگر زمانی رخ دهد که فرد در حال بیدار شدن است، فلج پس از خواب نامیده می شود.

در فلج پیش از خواب چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که شما در حال خوابیدن هستید، بدن به آرامی شل شده و به حالت استراحت می رود. معمولا شما متوجه این تغییر نمی شوید و به آن توجه نمی کنید. به هرحال اگر در این حالت متوجه تغییر شوید، تشخیص خواهید داد که نمی توانید حرکت کنید یا حرفی بزنید.

در فلج پس از خواب چه اتفاقی می افتد؟

در طول خواب بدن شما بین REM (حرکت سریع چشم ها) و NREM (عدم حرکت چشم ها) تناوب دارد. یک دوره از REM و NREM خواب حدود 90 دقیقه طول می کشد. NREM خواب ابتدا اتفاق می افتد و حدود 75 درصد از کل زمان خواب شما را در بر می گیرد. در زمان NREM، بدن استراحت کرده و خود را بازیابی می کند. در انتهای NREM خواب خود را به REM تغییر می دهد و چشم ها به سرعت حرکت کرده و رویاها اتفاق می افتند اما بقیه بدن بسیار آرام بوده و در حالت استراحت هستند. عضلات شما در زمان REM کاملا بی حرکت هستند. اگر قبل از اتمام مرحله REM خواب، از این حالت ها آگاه شوید، متوجه خواهید شد که قادر به حرکت یا صحبت کردن نیستید.

چه کسانی به فلج خواب مبتلا می شوند؟

فلج خواب

برآورد شده که از هر 10 نفر 4 نفر ممکن است به فلج خواب مبتلا باشند. این بیماری نوعی اختلال شایع است و اغلب در سنین نوجوانی متوجه آن می شوند، اما مردان و زنان در هر سنی ممکن است به این مشکل مبتلا شوند. فلج خواب ممکن است ارثی باشد. دیگر عواملی که بر روی فلج خواب تاثیر می گذارند، عبارتند از:

 • کمبود خواب
 • تغییر برنامه خواب
 • شرایط روحی و ذهنی مانند اضطراب و اختلال بایپولار
 • به پشت خوابیدن
 • دیگر مشکلات خواب مانند نارکولپسی یا حمله خواب و یا گرفتگی عضلات پا در زمان خواب
 • مصرف برخی داروها، از جمله داروهایی که برای درمان بیش فعالی یا ADHD تجویز می شوند.
 • سوء مصرف مواد

تشخیص فلج خواب چگونه است؟

اگر در هنگام خوابید یا بیدار شدن از خواب به مدت چند ثانیه یا چند دقیقه متوجه شدید قادر به حرکت یا صحبت نیستید، در حقیقت مبتلا به فلج خواب هستید که پس از آن نیز به احتمال زیاد این حالت رخ خواهد داد. معمولا این اختلال نیاز به درمان ندارد.

اگر هر یک از نگرانی های زیر را دارید، به پزشک مراجعه کنید:

 • نسبت به بروز این علائم نگران هستید.
 • به خاطر بروز این علائم در طول روز خیلی احساس خستگی می کنید.
 • این علائم باعث می شوند در طول شب نخوابید.

پزشک برای دست یابی به اطلاعات بیشتر در رابطه با این اختلال، اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

 • از شما می خواهد که علائم را با دقت و جزئیات بیان کنید و تا چند هفته تمام اتفاقات و جزئیات خواب خود را برای وی بنویسید.
 • در رابطه با پیشینه سلامتی شما صحبت کند، از جمله در رابطه با هرگونه اختلال خواب که دارید یا در رابطه با وجود سابقه خانوادگی در مورد این مشکل سوالاتی بپرسد.
 • برای ارزیابی بیشتر شما را به متخصص خواب معرفی کند.
 • خواب شما را در طول شب یا چرت های روزانه شما را بررسی کند تا در مورد احتمال وجود هر گونه اختلال دیگر مطمئن شود.

درمان فلج خواب چگونه است؟

بسیاری از افراد مبتلا به فلج خواب نیاز به درمان خواهند داشت. درمان هرگونه اختلال، مانند حمله خواب، می تواند به بهبود شرایط کمک کند. مراحل درمان این مشکل عبارتند از:

 • بهبود عادت های خواب – از جمله هر شب 6 تا 8 ساعت بخوابید.
 • برای تنظیم چرخه خواب پزشک ممکن است ضد افسردگی تجویز کند که مصرف آنها ضروری خواد بود.
 • درمان هرگونه مشکل ذهنی و روحی که منجر به فلج خواب خواهد شد.
 • درمان تمام اختلالات دیگر مانند نارکولپسی یا گرفتن عضلات پا در طول شب

در مورد فلج خواب چه کاری می توان انجام داد؟

نیازی به ترس از بیگانگان یا شیاطین در طول شب وجود ندارد. اگر شما گاهی به این مشکل دچار می شوید، می توانید برای کنترل آن اقداماتی را در خانه انجام دهید. اولین مرحله اینکه اطمینان حاصل کنید خواب شما کافیست. پس از آن اینکه چه عواملی می توانند به کاهش اضطراب شما، به ویژه قبل از خواب، کمک کنند. اگر به پشت می خوابید، سعی کنید وضعیت خوابیدن خود را تغییر داده و به فرم های دیگری بخوابید. اگر فلج خواب به طور معمول مانع خواب شما می شود، به پزشک مراجعه کنید.

گردآورنده :  سمیه محمدی

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

[divider]

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا واقعا شیاطین باعث بروز فلج خواب یا بختک می شوند؟»

 1. یکی بگه به من به نظرتون عموالی که میگم به جن ربطی نداره؟>؟؟اون شب حالتی که همیشه بودم خواب بودم یهو یه زمین لرزه که حس میکردم از زیرم داره نزدیک میشه (انگار یکی منو میلرزوند) بدنم هم هی میلرزید ساعت دقیقا 3 شب بود (واقعن ساعت 3 بود)یهو پتو از روم کشیده شد یه چیزی دیدم که داره خفم میکنه(اصلا ادم نبودددد) میخواستم چشمامو ببندم اما نمیشد ولی ای کاش چشام بسته میشد هنوزم تصویرش یادمه توی خواب هم نبودم چون وقتی که رف رفتم دسشویی صورتمو شستم (اون شب قلبم تند تند میزد)بعدش اومدم بخوابم حدودا نیم ساعت بعد دوباره اتفاق افتاد رفتم قران گزاشتم بالا سرم بعدش دیگه راحت خوابیدم (اون لحظه بسم الله گفتم هیچی نشد) راستش چون دیشب اتفاق افتاد جزییاتش یادمه (دلیلشو بگین من که مطمعنم جن بوده)

 2. سلام دکتر؛من قبل از اینکه چیزی بدونم(اصلا یکبار هم درباره فلج خواب و بختک نشنیده بودم و به جن و اینا هم خیلی اعتقاد ندارم) این اتفاق برام پیش اومد و خیلی جالب این هست که دقیقا در خواب همان موجود زشتی رو میبینم که دیگران تو عکس ها کشیدن!
  بعد رفتم از نصف فامیل پرسیدم؛دو سه تاشون هم گاهی همین موجود رو در خواب میبینن(به یکی که نشوم دادم داشت سکته میکرد)
  یه ذره عجیب نیست که همه یه موجود رو میبینن که یا رو سینشون نشسته و یا پشت سرشونه(در حالت خوابیده به پهلو)و داره یه چیزی تو گوششون زمزمه میکنه و میدونی تو خوابی اما نمیتونی بیدار شی؛

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *