چگونه بر احساس زشت بودن غلبه کنیم

وقتی در آینه نگاه می کنید احساس افسردگی می کنید؟ از اینکه در محیط های اجتماعی چنین احساسی دارید خسته شدید؟ واقعا فکر می کنید یک نقص فیزیکی دارید؟

نباید ناامید شوید بلکه این فقط می تواند ناشی از احساس و نگرش شما باشد و همیشه این نگرش درست نیست.

1

1) لبخند بزنید،باور کنید یا نه ، لبخند زدن نوعی جذابیت به چهره میدهد و آنچه که مردم در ذهنشان می اندیشند جذابیت است.

2

2)  در فیلم ها بیشتر افرادی به یاد آورده میشوند که خوش تیپ بوده و پوزیشن های جذابی داشته اند.

زن4

3) مغز ما به گونه ای برنامه ریزی شده است که حتی در زمان نوزادی نیز محو و جذب لبخند دیگران میشویم ، پس دیگران اغلب افرادی را در ذهنشان به خاطر می سپارند که لبخند واقعی و زیبایی خواهند داشت.

4) در مقابل آینه بایستید و به گونه ای احترام  آمیز به خودتان بنگرید و چگونه نگاه کردن به خود را تغییر دهید و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید زیرا اگر نگاه منفی به خود داشته باشید ذهن شما به مرور آن را جذب خواهد کرد.

نگاه کردن در آینه

5) لباس های مرتب و مناسب و خوب بپوشید ، حتی زمانی که در خانه هستید و کسی شما را نمی بیند  آرایش موهایتان را نسبت به همیشه مرتب تر و زیباتر درست کنید ، همین طور اگر در طول روز به خودتان برسید وخود را مرتب نگاه دارید این احساس در شما ایجاد میشود که شما زیبا هستید.

زنی زیبا

6) برای تغییر به اطرافتان با دقت نگاه کنید،مدل موها و آرایش خود را تغییر دهید ، زیرا این تغییرات می تواند در اعتماد بنفس شما موثر باشد.

مدل مو

7) زمان بیشتری را با دوستانتان بگذرانید نکته اینجاست که شما با تغییرات لازم، اعتماد بنفس خود را باز یافته اید و باید بپذیرید که زیبا هستید .

مهمانی

8) یادتان باشد اکثر افرادی که از نظر همگان جذاب هستند ، همیشه زیبا به نظر نمی رسند و انهایی هم که زیبا به نظرتان می آیند گاهی زیبایی های غیر طبیعی دارند و از لوازم های جانبی برای زیبا کردن خود استفاده می کنند،اما زیبایی واقعی و طبیعی بیشتر جلوه می کند.

لبخند و جذابیت

9) اعتماد بنفس خیلی بیشتر از زیبایی جسمی جذاب تر به نظر می رسد،بلند شو و محکم بایست و سرت را بالا بگیرو به دیگران با لبخند نگاه کن.

10)ورزش کنید و قدم بزنید زیرا ورزش کردن علائم افسردگی و تغییر خلق را کاهش داده و باعث افزایش خلق و خسنودی میشود اگر احساس می کنید نمی توانید در باشگاه حضور پیدا کنید بهتر است حداقل روزی 30 دقیقه قدم بزنید.

ورزش کردن

11) به خاطر داشته باشید که اکثر مردم از نظر دوستان و اطرافیانشان زیبا و جذاب به نظر نمیرسند و یا صفات جذب کننده ای در آنها وجود ندارد، البته نباید هم این طور باشد که حتما ما از نظر دیگران زیبا و جذاب باشیم.

انتخاب لباس

12) اگر شما احساس می کنید که نمیتوانید در انتخاب لباس و پوشش خودتان موفق باشید و بهترین هایتان را با هم هماهنگ کنید بهتر است از کسی که نسبت به آن احساس خوبی دارید کمک بگیرید مثلا در مجلات مد می توانید مدل های زیبا را انتخاب کنید اما باید راحتی خود را هم در نظر بگیرید نه اینکه فقط به خاطر زیبایی آن لباس را بپوشید.

13) به خودتان بگوئید که زیبایید و مناسب با زیبایی خود به طور طبیعی رفتار کنید ،زیبایی نسبی است پس با رفتاردرست خود زیبا جلوه کنید.

 اعتماد بنفس

14) به یاد داشته باشید که زیبایی نسبی است و کسی دیگر را به نمایش نگذارید بلکه خودتان باشید.

15) به خاطر داشته باشید که شما بدترین منتقد خود هستید.

انتقاد

16) زمانی که بتوانید اعتماد بنفس را در خود پرورش و رشد دهید به راحتی می توانید بر این احساس خود غلبه کرده و خودتان را بپذیرید.

پروزش اعتماد بنفس

17) خودتان را همیشه خوشحال نگاه دارید.

منبع:

http://www.wikihow.com/Come-to-Terms-with-Feeling-Ugly


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

30 دیدگاه دربارهٔ «چگونه بر احساس زشت بودن غلبه کنیم»

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   علل متعددی میتواند موجب بروز این احساس گردد. جهت ریشه یابی این موضوع و ارائه راهکار مناسب، نیاز به جلسه مشاوره و ارزیابی فرد می باشد. توصیه می شود حتما در این خصوص با روانشناس صحبت نمایید. در صورت تمایل با مرکز جایروس کلینیک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

 1. چهره ی خیلی ساده ای دارم. دماغ خیلی بزگ. شاید اگه دماغم بزرگ نبود من هم زشت خوانده نمی‌شدم.
  از قسمت های دیگر صورتم راضی ام کاملا عادی هستند و هیچ عیبی ندارند کاملا مانند یک دختر معمولی که نه زشت است و نه خیلی زیبا ولی تنها دق و دلی ام همین دماغم هست که کل نظم صورتم را برهم زده و من را تبدیل به دختری زشت کرده اکنون من یک عاشقم امامحبوب من توجهی به من ندارد.
  در دوران مدرسه بار ها از طرف همکلاسی هایم مورد تمسخر قرار گرفته ام.
  حتی پدر و مادرم هم به من توجهی نمی‌کنند.
  از خدا بابت سلامتی ام سپاسگزارم اما اگر در آفرینش بینی من کمی دقت به خرج میداد اگنون من در اینجا به دردودل کردن نمیپرداختم.

 2. *

  این مطالب عنوان شده بر گرفته از تجربه ، مقالات علمی و علم روانشناسی بود و به دلیل وجود مثال های نقض قید های «معمولا» «بسیاری» «برخی» استفاده شده. لطفا به ترتیب از علت اول شروع به خوندن کنید.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   از اینکه دیدگاه و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید سپاسگزاریم.

  2. اما من به این نتیجه رسیدم که اگر انسان ظاهری زیبا داشته باشد کمتر گناه می‌کند مثلا کسانی که سیاه پوست هستند جرمو جنایت بینشان بیشتز است چون توهین نسبت به اونها بیشتره و همچنین نارضایتی از ظاهر خودش باعث خیلی مشکلات روحی روانی میشه مثلا من خودم ظاهری معمولی و پوستی گندمی دارم همش درحال ناشکری هستم که کاش زیباتر بودم و فکر میکنم اگر کمی زیباتر بودم شاید خودمو بیشتر میپوشوندم و خدارو بیشتر شکر میکردم.

   1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

    سلام دوست عزیز
    از دیدگاهتان سپاسگزاریم.
    به طور کلی اتفاقات و احساسات بشر امری نسبی می باشد بنابراین قطعیتی در هیچ یک از موضوعات وجود ندارد.
    هر زشتی و زیبایی در همه افراد ممکن است وجود داشته باشد گاه متناسب با شرایط در افرادی بیشتر و گاه کمتر.
    انسان میل به بی نهایت و داشته های بیشتر دارد بنابراین این احساس قطعا در افرادی با سیمای زیبا نیز می تواند ایجاد گردد.

 3. *آن موقع زیبایی و زشتی روح خود را در چهره نمایان می کنند. کسی که در این دنیا درست زندگی کرده و خیرش به خودش و دیگران رسیده چنان پری چهری خواهد بود که از زیبا ترین انسان کره زمین صدها برابر زیبا تر است و اگر کسی گناهکار باشد و به فرد یا افرادی ظلم کند چهره ای زشت به معنی واقعی (هیولایی) به آن داده می شود، پس آن زمان هر کس چهره ای خواهد داشت که مستحق و لایق آن بوده. آنان زیبا یا زشت رویان حقیقی اند چون خدا شکل صورتشان را طبق باطنشان در می آورد و برای خدا ویژگی های اکتسابی ملاک است . و این فرصت به افراد به نظرزشت داده شده که به ویژگی های باطنی خود بیش تر تمرکز کنند و آن ها را پرورش دهند که زیبارویان حقیقی و ابدی باشند. البته درک این مطلب به میزان ایمانتان بستگی دارد .

 4. *علت هشتم و مهم ترین علت
  دل انسان باید زیبا باشد یه جمله کلیشه ای و صرفا برای دلخوش کردن نیست چون این یک حقیقت بزرگ است برای کسایی که می خواند در آخر برد کنند.
  طول عمر انسان حدودا ۷۸ سال تخمین زده اند و می گوییم حالا ما تا ۱۰۰ سال در این دنیا زندگی می کنیم و زیبایی یا همون خوشگلی (اگر برخوردار باشیم) را تا مرز پیری بهرمند ایم.
  ولی میلیارد ها نه! تریلیون ها هم نه! آندسیلیون و دودسیلیون ها در دنیای بعدی زندگی می کنیم کنیم که مدت بسسسسسسیار طولانی است؛ پس این خیلی مهم تر هست در آن زمان با چه قیافه ای سر می بریم.

 5. *علت هفتم
  اگر پول و مقداری حوصله داشته باشید با این همه عمل های جراحی زیبایی و لباس های آنتیک، دیگر نباید غصه ظاهرتان را بخورید البته درست این است که آدم ظاهر خود را همان جوری که هست دوست داشته باشد ولی اگر باهاش کلنجار می روید و نمی توانید آن را بپذیرید، باید بدانید که گاهی با یه تغییر جزئی، صورت و چشم اندازتان خیلی تغییر می کند مثلا با کاشتن مژه و گونه و عمل بینی ممکن است از این رو به آن رو شوید. البته در مورد آخری حواستان باشد درتصمیم این عمل خیلی دقت کنید چون راه باز گشتی ندارید؛ درست است بینی بی نقصی خواهید داشت ولی «ممکن» است به ترکیب صورتتان نیاید و آن را بی مزه و مصنوعی کند ولی از اقدامات بالا ساده تر، زدن یک کرم پودر یا یک لباس خوش دوخت کلی منظرتان را زیبا می کند.

 6. *علت ششم
  فکر اشتباه رایج دیگر این است که افراد با چهره خوب با فردی پایین تر از سطح قیافه خودشان ازدواج نمی کنند. باید این را گفت که این مطلب در برخی موارد صادق است اما این را هم باید نظر گرفت افرادی زیبایی هستند به دلیل برخورداری از صورت زیبا ، این ویژگی برایشان چندان جذاب و بزرگ به نظر نمی آید و به ویژگی ها و محاسن دیگری مثل اخلاق خوش ، شرافت ، چشم پاک و دل بی آلایش ، ثروت ، تحصیلات ، اصالت خانوادگی تمرکز می کنند و می خواهند شریک زندگیشان مکملشان باشد.
  و از طرفی این را نیز می خواهند که از نظر این خصوصیت برتر باشند و به اصطلاح در این مورد از همسرشان سرتر باشند و بین خودشان و پیش دیگران این حرف که « کدوم خوشگل تره » بحث پیش نیاید.

 7. *علت پنجم
  طرز فکر اشتباه دیگر این است که بعضی ها فکر می کنن که «همه» کسایی که از زیبایی ظاهری برخوردارند ادمای شاد و راضی اند و روی ابر ها سیر می کنند.
  اما در واقعیت این قبیل افراد ممکن است در این زمینه آسیب پذیر تر هم باشند چون انقدر از اطرافیانشان تحسین شنیده اند این توقع درونشان ایجاد شده که به چشم هر کسی زیبا هستند و اگر قرار باشد فردی بیاید و ظاهرشان را توصیف کند انتظار شنیدن چیزی جز تحسین را ندارند و وقتی با توصیف معمولی چه برسد به زشت رو به رو می شوند ، احساس تزلزل و سردرگمی پیدا می کنند.
  همچنین گاهی افراد زیبا رو به دلیل حس برتر جویی که «احتمالا» در درونش به وجود آمده، اگه با افرادی برخورد کنند که آن افراد ظاهر زیبا تری نسبت به خودشان داشته باشند و همچنین اگه در یک مقایسه بندی با او قرار بگیرند و بازنده شوند از لحاظ روانی بهم می ریزند.

 8. *علت چهارم
  این نگرش اشتباه وجود دارد که برخی افراد فکر می کنند که «فقط» افراد خوشگل بهترین ازدواج را می کنند شاید شما هم بار ها خودتان دیده باشید یک فرد زیبا رو با کسی ازدواج کرده که در نظرتان از لحاظ قیافه در سطح خیلی پایین تری قرار داره. در واقع «خیلی» افراد جذب کسانی می شوند که چهره ای چندان زیبایی ندارند ولی به اصطلاح به دل طرفشان نشسته اند یعنی اینکه انتخاب کننده حس خوبی به آن داشته که این حس «معمولا» به دلیل داشتن شباهت در اجزای صورت به کسی که در گذشته براشون محبوبیت داشته و برخورد خوشی از خود نشون داده، دارند به همین ترتیب به آن خصوصیات در چهره تصور و حس خوبی دارند چون تجلی گر آن افراد هستند و حالت هایی دیگری برای جذب افراد وجود دارد مثل روی گشاده ، رفتار و کردار پسندیده ، گفتارشیرین و آراستگی ظاهر که تصور ذهنی از آن فرد را مطلوب می کند. پس اگر کسی قیافش به نظرش زشت است اگر شانس یارش باشد در آینده نزدیک یا دور «ممکن» است به دل کسی بنشیند که خوشبختی را براش به ارمغان بیاورد.
  چه بسا افراد خوشگلی که ازدواج موفق نداشته از زندگی شان راضی نیستند.

 9. *علت سوم
  اگر تا حالا شده افرادی به شما زشت بگن در حالت اول علتش ناشی از حسادت است چون با نیش زدن به شما می خواهند عقده هایشان را که ناشی از دست نیافتن به داشته های شماست خالی کنند در حالت دوم شما در سلیقه شان نیستید نباید فکر کنید هر کس هر چی به شما نسبت داد، شما حتما همونید؛ یک کیف زنانه در یک مغازه را فرض کنید که طراح و سازندش کمال زیبایی و ظرافت که در طراحی و دوخت که به فکرشان رسیده روش پیاده کردند ولی در برخورد باهاش، در حالی که افراد زیادی میان میگن :«وای چه خوشگله» یه عده هم پیدا می شن میگن :«چه زشت و بد ترکیبه.» این تفاوت نظرات به دلیل نسبی بودن زیباییه و در مورد شکل صورت انسان هم صدق می کنه چون هر کس معیار هایی خاص خودشو برای زیبایی داره یکی صورت گرد، دیگری کشیده یکی چشم مشکی، دیگری رنگی یکی ابروی خطی، دیگری شمشیری یا هشتی و…….. دوست داره

 10. *به این علل کسایی که از چهره شان راضی نیستند نباید ناامید و مایوس باشند:

  علت یک
  همه انسان ها از بسیاری از نعمت ها برخوردار و از برخی محرومند که شامل : سلامتی ، ثروت ، پدر و مادر در طول زندگی ، بهره هوشی کافی ، استعداد ، اصالت خانوادگی ، موقعیت اجتماعی ، زیبایی ظاهر می باشد که زیبایی ظاهر در اولویت آخر قرار می گیرد چون نسبت بقیه نعمت های ذکر شده ضروریت کمتری دارد. به نظر شما کسی که خوشگل است ولی با بیماری دست و پنجه نرم می کند یا در فقر و نداری مطلق و به نان شب محتاج به سر می برد اوضاع بهتری دارد یا برعکس؟

  علت دوم
  مشکل خیلی ها اعتماد به نفس پایین است؛ اگر افراد زیادی به خصوص در گروه های سنی مختلف شما را به عنوان خوشگل یا جذاب خطاب می کنند پس همین جور هم خودتان در نظر بگیرید و
  تنها مشکلتان این است که اعتماد به نفستان کم است پس روش کار کنید. این را هم در نظر بگیرید طبق نظریه اندیشمندان و محققان شما به نظر دیگران ۴۰ درصد جذاب تر از تصور خودتونید.

 11. سلام، من پسر 23 ساله هستم، چهره و اندام خوبی ندارم بخاطر همین همه بهم بی توجه هستن کسی جذب من نمیشه، اصلا گونه ندارم، مثل خیلی از پسرا رفیق فاب یا از این چیزا ندارم، دلم میخواد فرد محبوب و معروفی باشم افتخار خانوادم بشم نمیشه، موهام خشک و لخته حالت نمیگیره، چندبار قصد به خودکشی داشتم ، تروخدا اگر میشه کمکم کنید. میخوام منم ادم بشم کمی جذاب کمی پر افتخار کلماتم بجا بکار ببرم کسی مسخرم نکنه ، این همه ادم و دکتر از خدا دم میزنه به خاطر خدا اقای دکتر کمی باهام صحبت میکنی?? گاهی خوبم گاهی بد گاهی میخندم گاهی افسرده ناراحت ، ای دی تلگراممه scott_1

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   برای خانم کاشفی در شعبه شریعتی تهران و یا شعبه کرج میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 12. بنظرم این مطلب همش دلخوشکنکی بود و یه امید واهی بیشتر نیست خداوند بین بنده هاش تفاوت زیادی گذاشته:(

  کسایی هستن که بدون ارایش هم زیبا هستند و زیبایی طبیعی دارند و در مقابل بعضیها نه
  من چند سال پیش بخاطر اینکه زیبا نبودم از طرف کسی که بهش علاقه زیادی داشتم خیلی محترمانه و شیک و مجلسی پس زده شدم… هیچی برای یه دختر ازین بدتر نیست.. :(( ازون به بعدم نمیتونم به کسی یا چیزی حس خوبی داشته باشم و بسیار هم بد خلق و عصبی شدم اون بنده خدا هم حق داشت که منو نخاست چون مردا ها متاسفانه زیبا یی ظاهریه خانوما رو می پسندن …. این حرفا هم همش الکی فقط دلداریه الکیه….

 13. من یه پسر ۳۰ ساله زشت و تنها هستم هیچ کس منو آدم حساب نمیکنه دخترها و زن ها توی خیابون منو میبینن یا مسخره میکنن یا اخم میکنن همه هم میگن زشتم . تا آخر عمرم باید تنها باشم تنهای تنهای تنها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *