آیا سگ ها واقعا صحبت های ما را درک می کنند؟

%d9%85%db%8c%d8%b2%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%da%a9-%d8%b3%da%af-%d9%87%d8%a7-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86

فعالیت های مغزی چند سگ مجارستانی اسکن شده و مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا می توانند معنای لغات و عواطف استفاده شده را پردازش کنند. محقان دریافتند که این سگ ها واقعا متوجه صحبت های شما می شوند. این سگ ها هم معنای لغات و هم لحن استفاده شده در صحبت را درک می کنند.

برای محققان روشن شده بود که سگ ها بهتر از دیگر هم خانواده های خود به صدای انسان پاسخ می دهند و قادر هستند صدها شی را با لغات مربوط به آن بشناسند، حتی بخش هایی از دستور زبان را فرا بگیرند و دستورات انسان را انجام دهند. اما تحقیقات جدیدتر نشان داده اند که سگ ها بسیار شبیه به انسان ها هستند. پردازش زبان در همان ناحیه از مغز سگ ها انجام می شود که در مغز انسان زبان پردازش می شود.

این واقعیت در مطالعات انجام شده بر روی سگ ها مشخص شد، اما هیچ کس چگونگی عملکرد داخل مغز سگ ها را مشاهده نکرده است. برای تعیین این مسئله و مشاهده فعالیت مغز سگ ها آتیلا آندیکس و همکارانش در دانشگاه اوتووس لونارد در بوداپست 13 سگ خانواده را مورد بررسی قرار دادند و به آنها آموزش دادند که به مدت 7 دقیقه در دستگاه اسکنر fMRI بدون حرکت بنشینند تا فعالیت مغز آنها اندازه گیری شود. این سگ ها محدود نشده بودند و هر زمان که می خواستند می توانستند دستگاه را ترک کنند.

سپس یک آموزش دهنده خانم از لغات تشویقی برای این سگ ها استفاده کرد که صاحبان آنها نیز استفاده می کردند، مانند آفرین، باهوش و غیره. پس از آن لغات دیگری مانند هنوز و اگر را استفاده کرد که محققان معتقد بودند برای حیوان بی معناست. هر سگ این لغات را با یک لحن خنثی و لحن تشویقی شنید.

با بیان این لغات فهالیت مغز سگ ها به این صورت بود که نواحی شنیداری مغز سگ به لغات پاسخ می داد و مرکز پاداش در مغز سگ با شنیدن تشویق و لحن تشویقی فعال می شد.

در تصاویر به دست آمده از فعالیت مغز سگ ها محققان دریافتند که سگ ها لغات آشنا را بدون توجه به لحن آنها پردازش می کنند و این کار در نیمکره چپ مغز سگ انجام می شود، درست مانند انسان. لحن یا احساس به کار رفته همراه با لغت نیز در ناحیه شنیداری مغز، یعنی نیمکره راست مغز سگ، تحلیل می شد – درست مانند انسان.

تامس فاراگو، یکی از نویسندگان این تحقیق، اذعان داشت که پاسخ نیمکره چپ مغز به تشویق، درک معنای لغات و واکنش به آشنا بودن آنها را ثابت نکرد. اما وی در ادامه بیان کرد که تفاوت اصلی در این است که مخاطب این لغات سگ است یا خیر، چرا که سگ ها در طول روز در مکالمات انسان ها لغات مختلفی را با لحن های متفاوت می شنوند.

در نهایت محققان مشاهده کردند که مرکز پاداش در مغز سگ – که با فعالیت های خوشایند مانند نوازش کردن و مواد غذایی و رابطه جنسی تحریک می شود – زمانی که لغات مثبت با یک لحن خوشایند و مثبت به کار گرفته می شدند، سگ با پریدن یا پارس کردن واکنش نشان می داد.

این نشان می دهد که یک تشویق مناسب تاثیر بسیار خوبی بر روی سگ دارد، اما بهترین تاثیر را زمانی دارد که لغت و لحن هر دو در کنار هم به کار روند. بنابراین سگ ها نه تنها به صحبت ها و چگونگی بیان ما توجه می کنند بلکه قادر هستند برای پی بردن به معنای درست لغات، موارد مختلف را با هم ترکیب کنند.

محققان می گویند این ویژگی سگ ها باعث شد که انسان این حیوان را به عنوان حیوان اهلی و نگهبان انتخاب کند که مربوط به حداقل 15000 سال پیش می شود. این مکانیسم عصبی احتمالا بسیار قدیمی تر است و به دوران باستان مربوط می شود که نشان می دهد ما انسان ها آنقدر که فکر می کنیم موجودات خاصی نیستیم.

منبع:

https://www.washingtonpost.com/news/animalia/wp/2016/08/30/confirmed-your-dog-really-does-get-you/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *