آیا بیرون کار کردن بر سطح تستسترون تاثیر می گذارد؟

وزنه برداری

 

اگر شما مردی با میزان تستسترون پایین هستید، ورزش کردن ممکن است کمک کننده باشد. پزشکان و متخصصان سلامت هنوز هم مطالب بسیاری در مورد ورزش کردن و اثراتی که بر تستسترون دارند  نیاز است  که باید یاد بگیرند.

 

چندین عامل بر سطح تستسترون تاثیر گذار است. بعد از ورزش سطح تستسترون بالا می رود اما نه برای مدت طولانی. پروفسور Todd Schroeder که بر روی ورزش و هورمون های موجود در مردان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مطالعه کرده است می گوید:

گهگاهی 22 دقیقه بعد از ورزش میزان تستسترون بالا می رود. گاهی این زمان به یک ساعت هم می رسد.

 

 

Scott Issac متخصص غدد دانشگاه Emory می گوید:

هنوز هم اثر این افزایش های موقتی محتمل بر سلامتی واضح نیست. البته ورزش بسیاری اثرات مشهور دیگر بر سلامتی دارد. برای مرد هایی که تستسترون پایین دارند، احتمالا ورزش به تنهایی نمی تواند موجب افزایش کافی سطح تستسترون شود به طوری که تاثیر مشخصی بر چگونگی احساس آنها بگذارد  اما او می گوید برای مردانی که سطح تستسترون شان بر روی خطوط مرزی نرمال و پایین می باشد ، ورزش کردن اثر قابل ملاحظه ی بیشتری خواهد داشت.

 

چهار عامل که اهمیت بسیاری دارند : وزن، سن، سطح سلامتی و زمان کار کردنتان تمام عواملی است که اهمیت دارند.

 

1. وزن شما:

Issac مردانی را که تستسترون پایین داشتند را معاینه کرد. او مشاهده نمود که چاقی نقش زیادی در این مشکل دارد. Issac و دیگر همکارانش در مقاله ای با عنوان “چگونه وزن تان را توسط درک هورمون ها و متابولیسم تان کاهش دهید” می گوید : اگر شما اضافه وزن دارید، ورزش کردن از طریق کمک به کاهش وزن شما می تواند سطح تستسترون شما را بهبود بخشد.

 

2. سن شما:

Schroeder می گوید: هر چند که به مطالعات بیشتری نیاز است اما به نظر می رسد که مرد هایی با سن بیشتر سطح تستسترون شان کمتر از طریق ورزش افزایش می یابد.

هنوز هم ورزش سودمندی های دیگری برای سلامتی مرد هایی با سن بیشتر را که شامل سلامت استخوان و ماهیچه ها و تعادل بهتر است فراهم می کند.

 

3. زمانی که شما ورزش می کنید:

سطح تستسرون شما در طول روز تغییر می کند. این سطح نوعا در صبح به بالاترین مقدار در بعد از ظهر به پایین ترین مقدار می رسد.

 

 

محققان دریافتند کار هایی که آموزشی و قدرتی هستند ممکن است اثر بیشتری بر میزان تستسرون در زمان عصر بگذارد.

 

Issacمی گوید : در نتیجه اگر شما برنامه ریزی کنید که به جای صبح بعد از کارتان ورزش کنید این اثر کوچک بر افزایش تستسترون ممکن است بیشتر شود.

 

4. سطح سلامتی شما:

در وضعیت جسمانی مناسبی نیستید؟ اگر شما ورزش کردن را آغاز کنید، ممکن است تاثیر بیشتری بر افزایش تستسترون تان بگذارد آن هم نسبت به مردانی که هم اکنون هن در وضعیت جسمانی مناسبی می باشند. Schroeder می گوید: اما بعد از چند هفته بدن شما به این چالش ورزش کردن عادت می کند، نهایتا شما پاسخ هورمونی کمتری از همان کار بیرون مشابه دریافت خواهید کرد.

 

 

نگارنده:

صابر اشرفی ، روانشناس و رواندرمانگر 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *