آیا ارتباطی بین القاء زایمان و بروز اوتیسم وجود دارد؟

%d8%a7%d9%84%d9%82%d8%a7-%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86

القاء زایمان یک روش مصنوعی است که برای شروع انقباضات رحمی قبل از زایمان طبیعی استفاده می شود. در این شرایط پزشکان تعیین می کنند که برای سلامت مادر و نوزاد روش القاء زایمان باید انجام شود.

بسته به شرایط فرد القا زایمان به روش های مختلفی انجام می شود، از جمله از طریق ترکیب فراگیر غشاهای آمینوتیک، فعال کردن دهانه رحم با پروستاگلاندین مصنوعی، شکستن آب و تزریق درون وریدی اکسی توسین مصنوعی.

در بررسی های قبلی مبتنی بر جمعیت محققان دریافتند که القا زایمان خطر تولد نوزاد مبتلا به اوتیسم را افزایش می دهد. در بین هر 68 کودک یک کودک مبتلا به اوتیسم وجود دارد که این اختلال در بین پسران 4.5 برابر دختران است.

در سال 2013 محققان نظریه ای را ارائه دادند که طبق این نظریه علت ارتباط بین اوتیسم و القاء زایمان قرار گرفتن نوزاد در برابر اکسی توسین باشد. آنها خاطر نشان کردند که 50 تا 70 درصد خانم هایی که به روش القا زایمان نوزاد خود را به دنیا می آورند، اکسی توسین دریافت می کنند و قرار گرفتن در معرض اکسی توسین به دلیل مهار گیرنده های اکسی توسین در کودک خطر ابتلا به اوتیسم را در او افزایش می دهد.

در سال 2014 اعلام شد که شواهد موجود ارتباط بین القا زایمان و ابتلا به اوتیسم را در نوزادان پشتیبانی نمی کنند. این شواهد برای محققان ناسازگار و ناکافی بودند. به همین دلیل پژوهشگران در دانشگاه هاروارد از طریق مقایسه نوزادان متولد شده با القا زایمان و دیگر نوزادان تصمیم به ارزیابی ارتباط بین القا زایمان و اوتیسم گرفتند.

ارتباطی بین القا زایمان و اوتیسم وجود ندارد

طی یک پژوهش محققان گروه بزرگی از افراد متولد شده در سال های بین 1992 تا 2005 – تعداد 1362950 – را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. در این بین 22077 نوزاد مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شدند. در مجموع 11 درصد زایمان ها نتیجه روش القا زایمان بود که به دلیل عوارض بارداری مانند دیابت، فشار خون بالا و پراکلامپسی، مورد استفاده قرار گرفت.

در یک سری مقایسات انجام شده نوعی ارتباط بین القا زایمان و اوتیسم مشاهده می شد، اما با این حال زمانی که مقایسه با خواهران و برادران این کودکان انجام شد که نتیجه القا زایمان نبوده اند، ارتباط بین القا زایمان و اوتیسم رد می شد.

آنا اوبرگ محقق گروه اپیدمیولوژی دانشگاه هاروارد در این باره می گوید: زمانی که ما خویشاوندان نزدیک، مانند خواهر و برادر و پسر عمو و غیره را مورد مقایسه قرار دادیم، ارتباطی بین القا زایمان و خطر ابتلا به اوتیسم مشاهده نشد. عواملی که می تواند بر روی القا زایمان و ابتلا به اوتیسم در کودک تاثیر بگذارد، عبارتند از عوامل اقتصادی، اجتماعی، مشخصات مادر و یا ژنتیک.

در بررسی های بالینی انجام شده مشخص شد که مزایای القا زایمان عبارتند از تحویل نوزاد سالم و حفظ سلامت جسمی مادر. ما علت اصلی بروز اوتیسم را نمی دانیم و چگونگی پیشگیری از این اختلال نیز برایمان مشخص نیست. اما شواهد خوبی از مراقبت های قبل و بعد از بارداری وجود دارد که به بهبود شرایط کمک می کند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *