آپنه ی خواب و لوزه ها

Throat check

آپنه ی خواب و لوزه ها ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و معمولا پزشک ها برای پی بردن به مشکلات تنفسی، لوزه ها را نیز معاینه می کنند. لوزه ها در پشت حلق قرار گرفته اند. اگر متورم شده و بزرگ شده باشند باعث مشکلات تنفسی و در نتیجه آپنه ی خواب می شوند.

محتوای صفحه (قابل کلیک)

آپنه ی خواب و مشکل لوزه ها

زمانی که هر نوع بافتی مسیر هوا را مسدود می کند، آپنه ی خواب انسدادی به وجود می آید. انسداد مسیر تنفس باعث وقفه ی بسیار کوتاهی در تنفس می شود و این وقفه در زمان خواب اتفاق می افتد. مغز فورا بدن را برای باز کردن مسیر هوا تنظیم می کند. برای تنظیم کردن بدن، مغز فرد را از خواب بیدار می کند. این امر باعث می شود فرد مبتلا خواب راحت و کافی در طول شب نداشته باشد و سلامت فرد را نیز به خطر می اندازد.

آپنه ی خواب انسدادی به دلایل بسیار زیادی اتفاق می افتد، اما دلیل رایج آن در بین کودکان لوزه های بزرگ می باشد. پزشکان دریافته اند که دلیل رایج آپنه ی خواب بین کودکان تورم لوزه ها یا لوزه ی سوم (آدنوئید) است. این مسئله در بین بزرگسالان نیز اتفاق می افتد. وقتی لوزه ها و یا لوزه ی سوم متورم می شوند، بر روی تنفس، به ویژه هنگام خواب تاثیر می گذارند.

تاثیر آپنه ی خواب بر کودکان

اثر آپنه ی خواب و لوزه های بزرگ معممولا پیچیده تر و فراتر از بروز مشکلات در هنگام خواب است. کودکانی که دچار این مشکل هستند، معمولا مشکلات یادگیری و رفتاری نیز از خود بروز می دهند. علاوه بر این بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. اختلالات توجه نیز در آنها به وجود می آید. در بسیاری از کودکان بهبود توانایی تنفس برخی از این مشکلات را نیز برطرف خواهد کرد. اگر کودک شما چندین بار در طول شب از خواب بیدار می شود و یا دچار وقفه ی تنفسی می شود، حتما به پزشک مراجعه کنید. در بسیاری موارد بهبود از طریق برداشتن لوزه ها یا لوزه ی سوم حاصل می شود.

تاثیر آپنه بر روی بزرگسالان

خطر آپنه ی خواب

مانند کودکان، آپنه ی خواب منجر به بروز مشکلات پیچیده ای در طول روز برای بزرگسالان نیز می شود. رایج ترین تاثیرات آن بر روی بزرگسالان عبارتند از نداشتن عملکرد مناسب شغلی، تمرکز پایین، ضعیف شدن حافظه و افزایش احتمال بروز تصادفات خودروها. علاوه بر این ها، احتمال بالا رفتن فشار خون و دیگر مشکلات سلامتی برای بزرگسالان نیز وجود دارد.

درمان آپنه ی خواب

وقتی که دلیل آپنه ی خواب لوزه ها باشند، پزشکان می توانند برای متوقف کردن مشکل آپنه ی خواب فورا دست به کار شوند. متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) ابتدا مشکل را تشخیص می دهد. پس از بررسی مسیرهای تنفسی، احتمالا پزشک متخصص پیشنهاد برداشتن لوزه ها را خواهد داد.

ممکن است پزشک پیشنهاد دهد که خواب شما را مورد بررسی قرار دهد و در زمان خواب تنفس شما را کنترل می کند. در حقیقت به دنبال لحظه ای است که وقفه ی تنفسی اتفاق می افتد. این بررسی کیفیت خواب شما را نیز دنبال می کند. اگر در طول خوابیدن دچار مشکل شوید، جراحی لوزه ها و یا دیگر روش های درمانی به شما پیشنهاد می شود.

  • برداشتن لوزه: پزشک طی یک فرایند جراحی لوزه ها و لوزه ی سوم را برمی دارد. این جراحی دارای حداقل تهاجم است و هیچگونه عوارض جانبی منفی ندارد. پس از یک دوره بهبود، آپنه ی خواب به طور کامل برطرف شده است.
  • دستگاه CPAP: در برخی موارد، ماسک CPAP می تواند موثر باشد. این ماسک دهان و بینی را می پوشاند و یک جریان مثبت هوا به داخل مسیر ماسک Capaهوا ایجاد می کند و آن را باز نگاه می دارد. این دستگاه به داشتن یک خواب راحت تر نیز کمک می کند و برای افرادی که مشکل لوزه های بزرگ ندازند و یا اینکه مشکل لوزه های آنها خیلی خفیف است، گزینه ی مناسبی است.

 

  • درمان بیماری: در برخی بیماران عفونت باعث تورم لوزه ها می شود. پزشک داروهایی را برای درمان عفونت تجویز می کند که در نتیجه لوزه ها را کوچک کرده و مسیر هوا باز می شود. کسانی که معمولا دچار عفونت در این ناحیه می شوند، برداشتن لیزر بهترین راه حل می باشد. تب کردن یکی از علائم وجود عفونت در بدن است که فورا باید به پزشک مراجعه شود.

وقتی که آپنه ی خواب پدیدار شد که علت آن هم لوزه های بزرگ است، باید به فکر راه های درمانی مناسب بود. درمان این مشکل علاوه بر اینکه کمک می کند خواب راحتی داشته باشید، مشکلات روزانه ی مربوط به آن را نیز برطرف خواهد کرد. درمان آپنه ی خواب از بروز مشکلاتی مانند خطر فشار خون را از بین می برد.

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

2 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x