خانه / بیماریهای مغزواعصاب / ام اس (اسکلروز متعدد) / MS و رژیم غذایی؛ آیا رابطه ای بین ام اس و نوع غذا وجود دارد؟

MS و رژیم غذایی؛ آیا رابطه ای بین ام اس و نوع غذا وجود دارد؟

ام اس و تغذیه

شرکت های تبلیغاتی ادعا می کنند بسیاری از مواد غذایی برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) مفید هستند! اما این موضوع تا چه حد ثابت شده است؟

در این مقاله کوتاه سعی می کنیم مروری کنیم بر مواد غذایی مفید در بیماری ام اس

در بسیاری مقالات گزارش شده که سطح پایین ویتامین دی با ام اس رابطه دارد ولی آیا این به این معناست که مصرف مکمل ویتامین دی احتمال ام اس را کاهش می دهد؟ در این زمینه شواهد متناقضی وجود دارد ولی در مجموع به نظر می رسد که مصرف ویتامین دی هم برای مبتلایان به ام اس و هم برای افراد دچار کمبود این ویتامین مفید باشد.

ویتامین دی عمدتا از نور آفتاب تامین می شود و کمبود آن در کشور ما بسیار شایع است.

اگر ویتامین دی بدن شما کم است بهتر است از قرص های مکمل این ویتامین زیر نظر پزشک استفاده کنید.

در گذشته شواهدی به نفع موثر بودن رژیم حاوی امگا 3 در درمان ام اس گزارش شده بود ولی شواهد جدید این موضوع را رد کرده اند و در مجموع به نظر نمی رسد که مصرف امگا 3 و امگا 6 در درمان و پیشگیری از ام اس نقش داشته باشد.

رژیم های غذایی فاقد گلوتن و همچنین رژیم های غذایی حاوی سبزیجات خاص و رژیم های مشابه در ام اس مورد بررسی قرار گرفته اند ولی تاثیر هیچکدام از آنها در مطالعات اثبات نشده است.

بهبود خلق و خو با مصرف میوه و سبزی

اما اگر ام اس دارید چه رژیمی برای شما مفید است؟

ما توصیه به رژیم خاصی در ام اس نمی کنیم و فقط توصیه به مصرف بیشتر خوراکی های حاوی فیبر(سبزیجات و میوه های فیبر دار) و مصرف کمتر چربی می نماییم.

از رژیم های خاص (رژیم بدون برنج و یا بدون نان و…) در ام اس اجتناب نمایید. و در صورت نیاز به تغییر رژیم غذایی تان با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.

 

 

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه