خانه / روانپزشکی / افسردگی / وسواس ها و اجبارهای خرافی(مقاله 3)

وسواس ها و اجبارهای خرافی(مقاله 3)

وسواس ها و اجبارهای خرافی(مقاله 3)Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Sep 2Rating:

وسواس

 

در مقالات قبلی به تعریف وسواس جنسی (اینجا) و وسواس صدمه و آسیب و چک کردن ( اینجا) اشاره کردیم در این مقاله می خواهیم نوع دیگری از وسواس را معرفی کنیم . در مقالات بعدی به سبب شناسی و درمان اختلال وسواس به تفضیل می پردازیم. ممکن است خرافات بر همه زندگی مبتلایان به اختلال وسواس- اجبار سایه بیندازد. به طور معمول، وسواس های خرافی بر ترس از مرگ و نمادهای آن متمرکزند. اگر شما به این نوع اختلال وسواس- اجبار مبتلا باشید، میان اشیایی که از آنها می ترسید، ارتباط هایی برقرار می کنید- یعنی چیزهای خاصی را با بدشانسی مرتبط می شمارید و سپس از فعالیت ها و مکان های خاصی که گمان می کنید موجب بدشانسی می شوند اجتناب می کنید. برای مثال خانمی که در درمانگاه ما تحت درمان بود هر گز نمی توانست لباس هایی را که هنگام حضور در مراسم تشییع جنازه پوشیده بود ، بر تن کند. مورد او اینگونه بود:

مثلا ترس های وسواسی این مراجع را با هم ببینیم. او هر گاه او از قبرستان می گذشت یا در مراسم تشییع جنازه شرکت می کرد، آن روز برایش حالت نفرین شده پیدا میکرد، و به خانه باز میگشت. همان طور که در اختلال وسواس- اجبار شایع است، بعد ها ترس های او به شکل انتزاعی تری درآمدند. او می ترسید که حرف های توهین آمیزی در باره افراد در گذشته گفته باشد. تفاوتی نداشت که آن حرف های توهین آمیز، درباره هیتلر باشد یا درباره پدربزرگ خود او؛ در هر حال ، او تصور می کرد که فرد مرحوم عصبانی شده است و او را تنبیه خواهد کرد.

لباس هایی را  که هنگام بدگویی از شخص مرده به تن داشت، نشانه بدشانسی به حساب می آورد و دیگر نمی توانست آنها را تن کند، او حتی از فروشگاههایی که در یک روز  « بدیمن» به آنها رفته بود، اجتناب می کرد. یک روز وی هنگامی که به کلینیک  می آمد، با اشکال روبرو شد؛ چرا که در راه به طور تصادفی با اسکلتی نمایشی روبرو شده بود، و از آن جا که این منظره، ناخواسته شخصی مرده را برایش تداعی می کرد، تلاش می کرد تا با افکار بدی که هنگام مشاهده آن به ذهنش خطور می کرد مبارزه می کرد، ولی هنگامی که این تلاش ها بی نتیجه ماند ، ناچار شد تمامی برنامه های آن روز خود را لغو کند.

اگر شما به وسواسی خرافی دچار باشید، ممکن است نگران این باشید که هر یک از قسمت های بدنتان را به دفعاتی که خوش شانسی آور است نشسته باشید، یا آن که دعایی را به تعداد دفعات خوش یمنی نخوانده باشید یا آنکه ممکن است نتوانید فعالیت هایتان را که فکر می کنید خوش شانسی می آورد انجام دهید. برای مثال یک بیمار خود را ناگزیر  از آن می دید که سیگار خود را همیشه چهار مرتبه ( و نه سه مرتبه، که آن را نحس می شمرد)، آرام بر روی لبه زیر سیگاری بزند، یا آنکه نباید تلویزیون را روی کانال سیزده قرار می داد که به نظر او عدد نحسی بود.

احتمال دارد شما ساعاتی از روز را بدیمن بدانید و به همین دلیل ، ممکن است چنانچه ساعت سیزده دقیقه از وقت مورد نظرتان گذشته باشد، از جایتان حرکت نکنید. یا آنکه ممکن است چیزی را که قیمت آن از نظر شما عدد نحسی است خریداری نکنید، خانمی که تحت درمان من بود، نمی توانست غذایش را که از سیزده عدد میگو تشکیل شده بود، بخورد. ممکن است شما نتوانید در یک روز « بدیمن» از خانه تان خارج شوید؛ هر چند که ممکن است شماره چنین روزی در هر فردی متفاوت باشد. اگر به اینگونه وسواس ها دچار شدید، ممکن است از این بترسید که ممکن است شما رنگ هایی را به ترس های خرافی خود ارتباط دهید. برای مثال بیماری، رنگ سیاه را رنگ مرگ می دانست، و می ترسید که با به تن کردن لباس های سیاه، گرفتار مرگ شود. مردی دیگر نیز رنگ قرمز را با خون و مرگ ارتباط داده بود؛ او لباس هایی که رنگ قرمز داشتند نمی پوشید و از جوهر قرمز نیز استفاده نمی کرد.

وجه تمایز ترس های خرافی مربوط به اختلال وسواس- اجبار از خرافات روزمره، شدت باور فرد به آنهاست. شما ممکن است علاوه بر ترس های مربوط به اعداد و رنگ ها ، از عبور از قبرستان یا مراسم تشییع جنازه یا حتی از گربه سیاه اجتناب کنید. یک بیمار از خرید کردن فروشگاه زنجیره ای اجتناب می کرد؛ زیرا یک روز شکل پنجره های آن جا او را به یاد صلیب انداخته بودند و این موجب شده بود که حتی لباس هایی را که در گذشته از آن جا خریداری کرده بود، به تن نکند. بیمار دیگری دچار خرافاتی شده بود که ساخته ذهن خودش بود. یک شب او خواب پرتقال دید. روز بعد او نه تنها از پرتقال و هر آنچه به رنگ پرتقالی بود اجتناب می کرد، بلکه حتی کلمه پرتقال را نیز بر زبان نمی آورد.

سعی می کنیم در مقالات بعدی سبب شناسی و درمان را به تفضیل بحث کنیم. در اینجا به صورت اجمالی به درمان اشاره می کنیم. بهترین درمان برای هر فرد دچار وسواس درمان شناختی رفتاری است. در این درمان به فرد کمک می شود تا به هدف کاهش نشانه های وسواس دست یابد و برنامه ریزی مجدد مغز را برای نتایج طولانی مدت بدست اورد.

حمید ضرابی

روانشناس بالینی

متخصص در حوزه وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی و شکست های عاطفی

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه