خانه / آموزش / چگونه ” نه ” بگوییم؟

چگونه ” نه ” بگوییم؟

بیشتر افرادی که توانایی نه گفتن را ندارند، از قاطعیت کمی در زندگی برخوردارند، این موضوع موجب می شود که در اوقاتی از زندگی مورد سوء استفاده توسط اطرافیان قرار بگیرند و خدماتی را برایشان انجام دهند که خودشان از انجام آن ها رضایت ندارند و این کار را صرفا به این خاطر می کنند که از برهم خوردن رابطه اجتماعی شان ترس دارند، یا اینکه می خواهند در هر حالتی سازگار باشند و …

در اینجا چند نمونه از راهکارهایی که به ما کمک می کند تا بتوانیم نه بگوییم را با هم بررسی می کنیم. البته این راهکارها به تنهایی تاثیرگذار نخواهد بود بلکه ما باید شیوه های جرئت آموزانه برخورد کردن را نیز در کنارش به کار ببریم.

نه گفتن

درخواست خود را به صورت واضح و مستقیم بیان کنید.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در کل کشور

جشنواره تخفیف های حیرت انگیز و باورنکردنی

فقط برای بهمن و اسفند 95

اینجا کلیک کنید

کلمه ” نمی توانم” برای نه گفتن زیاد جالب نیست! از جمله ” این کار را نخواهم کرد” استفاده کنید.

قضاوت نکنید!! بلکه مواردی را که به صورت واقعی وجود دارند را مطرح کنید.

تا جایی که امکانش هست پاسخ کوتاهی بدهید و از دادن توضیحات طولانی خودداری کنید.

از ضمیر ” من ” استفاده کنید.

حرکات غیرکلامی و زبان بدنتان را با گفتن نه هماهنگ کنید.

گاهی مجبورید موضوع را چندبار توضیح دهید و یا گاهی اوقات ممکن است فرد برای درخواستش اصرار کند، خونسردی خود را حفظ کنید و برایش بازهم دلایل را توضیح دهید، اگر قانع نشد می توانید موضوع صحبت را تغییر دهید.

 

و در نهایت اینکه اگر در اکثراوقات توانایی نه گفتن را ندارید، نیاز است که اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و با قاطعیت بیشتری با مسایل برخورد کنید و مطمئن باشید که نه گفتن روابط اجتماعی سالم شما را مختل نخواهد کرد.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

لیزر مو

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*