خانه / تربیت فرزندان / نقش پدر در تربیت کودک و مولفه های رفتاری نامناسب در تربیت

نقش پدر در تربیت کودک و مولفه های رفتاری نامناسب در تربیت

نقش پدر در تربیت کودک و مولفه های رفتاری نامناسب در تربیتReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 29Rating:

بهترین بابا

در تحقیقات اخیر به نقش پدر در رشد کودکان توجه شده است، این تحقیقات نشان می دهند که درگیری پدر و مظاهر پدر (ناپدری، دوستان مذکر بزرگسال) در تربیت کودکان به دنبال افزایش پیوستن مادران به نیروی کار به شدت افزایش یافته است. پدر وقتی درگیری مثبتی با فرزندش خواهد داشت که تولد او را رویداد مثبتی بداند و در زایمان و مراقبت های اولیه شرکت کند، خودش الگویی برای تربیت فرزندش داشته باشد، با مادر کودک رابطه خوبی داشته باشد و کارش طوری باشد که بتواند برای فرزندش وقت بگذارد.

دانشمندان پس از مرور تحقیقات مختلف به این نتیجه رسیدند که آرامش خردسالان با سرمایه گذاری هیجانی پدر روی آن ها، دلبستگی پدر و کودک و تامین منابع و امکانات از سوی پدر رابطه دارد. در مورد کودکان بزرگ تر، درگیری پدران آنها (مثلا حضور آن ها در جلسات مدرسه و اولیا مربیان) با پیشرفت تحصیلی رابطه دارد. علاوه بر این پدران نقش مهمی در اجتماعی شدن و موفقیت تحصیلی بچه ها بازی می کنند. بر طبق تحقیقات کودکانی که پدران خود را آدم های گرم و کنترل کننده ایی می دانند در مدرسه مشکلات رفتاری کمتری دارند و همکاری شان با دیگر همسالان نیز بیشتر است.

از سویی دیگر سبک تربیتی ناکارآمد پدران و مادران با مشکلات سازگاری کودکان رابطه مستقیمی دارد.چند نمونه از مولفه های پدری و مادری کردن ناکارآمد در زیر به صورت تیتروار آمده است:

درگیر نشدن با کودک

گرم نبودن با کودک

سختیگیری و خشونت

برخورد ضد و نقیض و ناشیانه با مسئله تنبیه

توجه کردن به رفتارهای نامناسب و تقویت آنها و عدم توجه به رفتارهای مناسب

بیش از حد آرام و یا با تاخیر برخورد کردن بارفتارهای غلط کودک

گوش ندادن به حرف کودک

انتظارات و محدودیت های نامعقول

ارائه ندادن الگوی رفتاری مناسب به کودک

بیان نکردن روشن و دقیق قوانین و عدم بیان دلیل های قوانین و محدودیت ها

و….

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نقش پدر در تربیت کودک و مولفه های رفتاری نامناسب در تربیت

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه