خانه / روانپزشکی / افسردگی / نشانه های افسردگی پنهان

نشانه های افسردگی پنهان

نشانه های افسردگی پنهانReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jun 1Rating:

افسردگی پنهان

گرچه درک عمومی نسبت به افسردگی تا حدی بهبود پیدا کرده است، اما در عین حال هنوز به طور مکرر این بیماری روحی به درستی درک نمی شود و یا علائم آن نادیده گرفته می شوند.

به خاطر شرم مداوم از این بیماری معمولا مبارزه اطرافیانمان را با افسردگی تشخیص نمی دهیم. بدتر اینکه این بیماری در بسیاری از مبتلایان به افسردگی تشخیص داده نمی شود، چرا که شناخت نسبت به آن کم است. در نتیجه در بسیاری از افراد افسردگی به صورت پنهان وجود دارد. به علاوه زمانی که فرد به افسردگی پنهان مبتلاست، ز روش های مختلفی برای مقابله با آن استفاده می کند که بیماری در نظر اطرافیان پنهان می کند و یا اینکه شخص مبتلا نیز به خوبی نمی تواند علائم بیماری را در خود تشخیص دهد.

لازم است برخی علائم پنهان و ناشناخته افسردگی را بشناسیم تا بتوانیم به فرد مبتلا کمک کنیم. در ادامه به برخی از علائم افسردگی پنهان اشاره می کنیم.

محتوای صفحه (قابل کلیک)

با مشاهده ویدئوی زیر با تفاوت بین ناراحتی و افسردگی بیشتر آشنا می شوید!

با مشاهده ویدئوی زیر با تفاوت بین ناراحتی و افسردگی بیشتر آشنا می شوید!

در ویدئوی زیر با ساختار مغز فرد افسرده و علت افسردگی آشنا می شوید، ببینید و به اشتراک بگذارید.

در ویدئوی زیر با ساختار مغز فرد افسرده و علت افسردگی آشنا می شوید، ببینید و به اشتراک بگذارید.

 • فرد ممکن است افسرده به نظر نرسد.

به خاطر وجود رسانه ها و کلیشه های فرهنگی همه ما تئوری هایی از فرد مبتلا به افسردگی در ذهن خود داریم. اکثر ما تصور می کنیم فرد مبتلا به افسردگی کمتر از اتاق خود خارج می شود، به خوبی لباس نمی پوشد و معمولا ناراحت و اندوهگین به نظر می رسد. اما همه مبتلایان به افسردگی لزوما اینگونه رفتار نمی کنند.

البته که افراد شبیه به هم نیستند و تفاوت های زیادی دارند، در نیتجه علائم و توانایی های فرد برای مقابله با افسردگی متفاوت خواهد بود. بسیاری از افراد قادر هستند برای محافظت از خود نمای سلامت روانی خود را حفظ کنند، اما به هرحال رنج آنها کمتر نیست. برخی دیگر توانایی حفظ این نما را ندارند و این عدم توانایی لزوما به معنای ضعیف تر بودن این افراد نیست. بلکه به خاطر تفاوت های فردی است.

 • ممکن است فرد خیلی خسته باشد و همیشه از خستگی زیاد شکایت کند.

یکی از رایج ترین علائم افسردگی خستگی مداوم است. همه مبتلایان به این مشکل روحی دچار خستگی مفرط نمی شوند، اما این نشانه بسیار رایج است. برای کسانی که این نشانه افسردگی را تجربه می کنند، اغلب مقابله با آن سخت ترین کار محسوب می شود.

به علاوه اگر کسی به افسردگی پنهان مبتلا باشد، علت خستگی آنها ممکن است گیج کننده باشد. این افراد هر شب ساعت ها می خوابند و هر روز صبح احساس می کنند خیلی کم خوابیده اند. بدتر اینکه به خاطر این مسئله خود را سرزنش می کنند و تصور می کنند علت این خواب زیاد تنبلی است، اما در حقیقت به دلیل پایین بودن سطح انرژی این مشکل به وجود آمده است. فرد مبتلا به افسردگی پنهان مدام تلاش می کند این نشانه را از دیگران پنهان کند.

 • فرد مبتلا به افسردگی پنهان به طور عجیبی تحریک پذیر است.

رفتار یک فرد مبتلا به افسردگی پنهان ممکن است به عنوان نوعی ناراحتی و سودا در نظر گرفته شود، در حالیکه فرد هیچ ناراحتی حس نمی کند و این نشانه بیماری اوست. تحریک پذیری در این بیماری معمولا نادیده گرفته می شود، در حالیکه یکی از علائم رایج است.

 • در واکنش به محبت ها و نگرانی ها دچار مشکل می شوند.

یکی از مهم ترین سوء تفاهم ها در مورد افسردگی احساس ناراحتی است که قبل از این هم به آن اشاره شد. برخلاف تصور عموم افسردگی به احساس یک مشکل یا مسئله ارتباط ندارد. این بیماری به فرد بستگی دارد، اما برخی افراد مبتلا به افسردگی تقریبا دچار نوعی بی حسی می شوند که نزدیک ترین حس به این حالت بروز ناراحتی و تحریک پذیری است.

به همین دلیل پاسخ دادن به حالات و لغات محبت امیز برای آنها دشوار خواهد بود و یا به این مسائل زیاد فکر نمی کنند. حتی ممکن است با کلمات محبت آمیز دیگران تحریک و اذیت شوند، زیرا پردازش محبت برای مغز آنها بسیار سخت است.

 • از فعالیت هایی که پیش از این برای آنها جالب و لذت بخش بود، دوری می کنند.

عدم علاقه و تمایل به انجام فعالیت های سرگرم کننده یکی دیگر از نشانه های افسردگی پنهان است. همانطور که قبلا هم ذکر شد، افسردگی نوعی تخلیه روحی و همچنین تخلیه جسمی است که لذت بردن از فعالیت های مختلف را برای فرد سخت می کند.

اگر میزان علائق شما به فعالیت های مختلف کاهش پیدا کرده و توضیحی برای آن پیدا نمی کنید، بهتر است به مشاور مراجعه کنید، ممکن است از نشانه های افسردگی پنهان باشد.

 • فرد دچار عادت های غیرطبیعی خوردن می شود.

عادت های غیرطبیعی در خوردن به دو دلیل بروز می کند: به عنوان شکلی از مقابله با بیماری یا به خاطر اثرات جانبی مراقبت از خود. کم خوردن یا زیاد خوردن یکی از علائم رایج افسردگی است. پرخوری اغلب بیشتر مورد سرزنش قرار می گیرد، در این شرایط خوردن منبع لذت محسوب می شود و به همین دلیل فرد مبتلا به افسردگی پنهان در این مسئله زیاده روی می کند.

کم خوردن نیز به این دلیل بروز می کند که افسردگی بر روی اشتهای این افراد تاثیر می گذارد و فرد به غذا خوردن تمایلی ندارد. این نشانه نیازی برای کنترل ضمیر ناخودآگاه است، زیرا فرد مبتلا به افسردگی پنهان نمی تواند افسردگی خود را کنترل کند.

در افراد مبتلا به افسردگی پنهان عادت های بد غذا خوردن به عنوان ویژگی های شخصیتی آنها در نظر گرفته می شود.

 • میزان توقعات و کمک خواستن های فرد از اطرافیان بیشتر می شود.

یک فرد افسرده نمی تواند عملکرد ذهنی فرد سالم را داشته باشد. کارهایی وجود دارد که این افراد قادر به انجام آنها نیستند. اذیت کردن یا سرزنش کردن فرد در این شرایط فقط او را بیشتر آسیب می زند و کمکی به وی نمی کند.

به همین دلیل بسیار مهم است که اطرافیان خود را بیشتر درک کنید یا بشناسید، زیرا از درون افراد و بیماری های پنهان آنها اطلاعی ندارید.

 • این افراد ممکن است روزهای بد و روزهای بهتری داشته باشند.

افسردگی دارای فراز و نشیب های مخصوص خود است. اگر فردی مبتلا به افسردگی پنهان باشد، ممکن است دچار نوسانات خلقی مداوم شود. برای شما ( و حتی برای خود فرد) نوسانات خلقی بی دلیل به نظر می رسد، اما در حقیقت یکی از علائم افسردگی است.

اگر در اطرافیان خود فردی مبتلا به افسردگی را می شناسید، داشتن یک روز بهتر به معنای بهبود کامل بیماری نیست. خیلی خوب است که این افراد یک روز نسبت به روزهای دیگر بهتر باشند، اما بهتر است همیشه به آنها اجازه دهید در هر شرایطی در مورد خودشان صحبت کنند.

 • صحبت کردن فرد بیشتر فلسفی می شود.

در این شرایط فرد بیشتر در مورد موضوعاتی صحبت می کند که در حالت عادی به آنها اشاره نمی کرد، از جمله مفهوم زندگی یا اینکه تا کنون زندگی خود را چطور گذرانده است. در این شرایط ممکن است فرد تصمیم بگیرد به خود آسیب برساند یا حتی به خودکشی فکر کند.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی و روحی به شما کمک می کنند. از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع اطلاعات پزشکی کشور)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

دکتر رضا شیرالی 
روانپزشک و روان درمانگر

دکتر مهدی هرمزپور

روانپزشک و روان درمانگر

 

دکتر دانیال خواجوی 

روانپزشک و رواندرمانگر( شعبه کرج )

و

سمیه محمدی، نگارنده و مترجم

منبع شماره 1   منبع شماره 2

 

کانال آپارات ما را دنبال کنید   کانال تلگرام ما را دنبال کنید

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

گرچه درک عمومی نسبت به افسردگی تا حدی بهبود پیدا کرده است، اما در عین حال هنوز به طور مکرر این بیماری روحی به درستی درک نمی شود و یا علائم آن نادیده گرفته می شوند. به خاطر شرم مداوم از این بیماری معمولا مبارزه اطرافیانمان را با افسردگی تشخیص نمی دهیم. بدتر اینکه این بیماری در بسیاری از مبتلایان به افسردگی تشخیص داده نمی شود، چرا که شناخت نسبت به آن کم است. در نتیجه در بسیاری از افراد افسردگی به صورت پنهان وجود دارد. به علاوه زمانی که فرد به افسردگی پنهان…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید!

User Rating: 3.2 ( 10 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه