خانه / روانپزشکی / افسردگی / نشانه هایی که به شما می گویند فردی قصد خودکشی دارد

نشانه هایی که به شما می گویند فردی قصد خودکشی دارد

نشانه هایی که به شما می گویند فردی قصد خودکشی داردReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 1Rating:

کمک کردن

اگر شما یا یکی از نزدیکان شما چندتا از علائم هشدار دهنده خودکشی ذکر شده در زیر را دارید، ریسک خودکشی یا خودزنی نسبتا زیادی مطرح است و اقدام فوری درمانی مورد نیاز است.

علائم هشدار دهنده خودکشی:

 • ظاهر شدیدا افسرده یا غمگین در بیشتر اوقات (افسردگی درمان نشده  علت شماره یک برای خودکشی است.)
 • صحبت کردن یا نوشتن در مورد مرگ یا خودکشی.
 • جدا شدن از خانواده و دوستان.
 • احساس ناامیدی.
 • احساس درماندگی.
 • احساس خشم شدید و قوی.
 • احساس به دام افتادن – احساس اینکه هیچ راهی برای خروج از این وضعیت وجود ندارد.
 • تغییرات شدید خلق و خو و رفتار.
 • سوء استفاده از مواد مخدر و الکل.
 •  تغییر در شخصیت.
 • اقدامات تکانشی.
 • از دست دادن علاقه در بسیاری از فعالیت هایی که قبلا مورد علاقه فرد بوده اند.
 • تغییر در عادات خواب.
 • تغییر در عادات غذا خوردن.
 • از دست دادن علاقه به بسیاری از فعالیت های عادی زندگی.
 • عملکرد ضعیف در محل کار و یا در مدرسه.
 •  بخشش خارج از عرف اموال و دارایی های شخصی
 • نوشتن وصیتنامه.
 • سوئیچ کردن ناگهانی و بدون دلیل وضعیت از احساس عمیق ناراحتی به احساس شادی و دلخوشی
 • صحبت کردن در مورد خودکشی
 •  خداحافظی کردن از دوستان و آشنایان
 • احساس گناه بیش از حد و یا احساس شدید شرمساری.
 • انجام اقدامات بی پروا مانند رانندگی خطرناک

اقدامات پیشگیرانه  جلوگیری از خودکشی توسط متخصصین اعصاب و روان،مشاوران و روانشناسان در کلینیک آلومینا انجام می شود.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نشانه هایی که به شما می گویند فردی قصد خودکشی دارد

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

12 نظر

 1. سلام مطالبی رو که در مورد علائم هشدار دهنده خودکشی نوشته بودید مطالعه کردم 7 موردش در پدرم وجود داره .لطفا راهنمایی کنید چیکار باید بکنم.

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   برای کسی که افکار خودکشی دارد، زمان مهمتر از انتخاب یک روانپزشک خاص است و توصیه ما اینست که توسط روانپزشک دیگری که در حال حاضر برای شما در دسترس هستند درمان ایشان را آغاز نمایید.
   سپاس

 2. سلام
  راستش رو بخوایید من به شخصه افسردگی بسیار شدیدی دارم. و همچنین تجربه اقدام به خود کشی هم داشتم. اما چندین وقت است سعی در خود درمانی دارم. با مطالعات روان پزشکی و … . و الان مطمئن هستم که خود کشی راه حل مشکلات نیست.
  من نزدیک یکسال پیش با فردی آشنا شدم. علاقه مندی ایجاد شده یک مکانیسم دفاعی بخاطر افسردگی من بود. اما طبعا دلایل دیگه ای هم داشته. من افسردگی شدیدی در آن شخص حس میکردم.بعدا که بیشتر اشنا شدم فهمیدم شخصیتی مثل صادق هدایت دارد این شخص و بسیار پوچ گرا. اصلا شوکه نشدم چرا که خودم هم با هدایت احساس همزادپنداری می کردم. بگذریم، الان این شخص برای دوستانش از خودکشی میگوید. و اینکه می خواهد تمام کند زندگیش را. با توجه به شناختی که دارم می دانم این تهدید ها بسیار جدی است. نه می توانم صحبت کنم باهاش نه می توانم بی خیال باشم. لطفا بگید باید چیکار کنم؟

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   ایشان را به آمدن به نزد روانپزشک ترغیب کنید و در صورتیکه دیدید تهدیدها جدی است و ایشان هم تمایلی به مراجعه ندارند در این مورد استثنا میتوان از زور استفاده نمود و ایشان را بستری کرد ( به دلیل ماهیت خطرناک افکار آسیب به خود)
   سپاس

 3. سلام
  کسی که بخواد خودکشی کنه معمولا اعلام نمی کنه
  یادم است در نوجوانی افکار خودکشی داشتم و در داستان هایم به وضوح جلوه گر بود این افکار.هرچه گشتم در آرشیوم پیدا نکردم داستان ها را اما یک دست نوشته مربوط به آن روزها هست که براتون می ذارم.معمولا هم سناریوی داستان هام پریدن از برج میلاد یا بام تهران بود و خودکشی به انضمام چای و لیمو ترش…انصافا چرت و پرت می نوشتم در عوالم 17-18سالگی :)))

  حالت خوب نیست؛می خواهی زندگی ات را قی کنی.حال جوجه خروسی را داری که خیلی وقت است تمام شده ای،مدت ها زندگی می کنی ،خودت هم نمی دانی داری زندگی می کنی ،تو زندگی را می کنی یا زندگی تو را می کند -که به احتمال زیاد مورد سوم صحیح است-تاهشت ماهگی نمی دانی با خودت چند چندی و ملت فکر می کنند مرغ هستی،مدتها پیش دختر بچه ای زندگی می کنی که نام دخترانه رویت گذاشته است و ناگهان در هشت ماهگی یادت می آید باید قوقولی قوقو چون خروسی!باید بگویی ؛باید نشان دهی که:” بزرگ شده ام”، باید ابراز وجود کنی!وقت نماز صبح می خوانی و از دور و بر استقبال می شود:”زهرمار!”،”مرده شور برده!”،حروم بمیری !”….با تعجب نگاهی به دور و بر می کنی:”مگه تو این منطقه مسلمونا زندگی نمی کنن؟!مسلمونا که الان وقت نمازشونه؟!مگه همین آقاهه که میگه “حاراماچخسین” مگه دیروز به رسم مسلمونانذری نمی داد؟؟؟” اما تو فقط یک خروس هستی و حق نداری از قلمرو خروسیت خود تعدی کنی وگرنه سرت از جلوی گربه سر در می آورد گوشت تنت از لای برنجی که با زرشک و زعفران تزئین شده است؛تو فقط یک خروس هستی، نه بیشتر.باید بین خروس بودن یا زرشک پلو باخروس بودن یکی را اتخاب کنی،حق نداری موجودیت داشته باشی چون عاقبت یا باید … .
  حس خروس قصه را داری ،اما تو جوجه خروس نیستی فقط با او شباهت های زیادی داری.تو آدم هستی ؛می گویند اشرف مخلوقاتی ولی این نظر شخصی خود توست و تو بی شرف مخلوقاتی.خدایی که هست و نیست بودن تو را فریاد میزند.ولی کاش نبودی و زمین را به شکر رژیمی نمی کشیدی،کاش نبودی و جای موجودات را تنگ نمی کردی.کاش لا اقل خروس بودی یا نبودی.
  ه ذ ی ا ن…دیازپام100 هم پاسخگوی نیست؛شاید آتراکوریوم…در درون تو یک عدد ویرجینیا وولف و یک عدد صادق هدایت قدم می زند.آدرس اصغر مگس را می خواهی؟تاثیر آتراکوریوم تاریخ گذشته سریع تر است!

 4. سلام
  کسى که بخواد خودکشی کنه به کسی اعلام نمیکنه و درون خودش زمانیکه به تنگنا میرسه اقدام خودشو عملی میکنه اما کسی که اعلام میکنه که قصد خودکشی داره در حقیقت بدنبال راه نجات میگرده و از اطرافیان کمک میخواد بایست بهش کمک کرد و تنهاش نذاشت و برای درمان شخص اقدام کرد.

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   بیشتر افرادی که قصد واقعی برای خودکشی دارند این موضوع را با اطرافیان و نزدیکانشان یا با پزشکشان در میان می گذارند و به همین دلیل خودکشی معمولا قابل پیش بینی و قابل پیش گیری می باشد.

 5. بله درسته کسی که بخواد خود کشی کنه به اطرافیان ….

 6. درود بر شما
  من افسردگی شدید دارم و احساس میکنم خودکشی آخرین راهه. چیکار باید بکنم از این حالت در بیام الان هم قرصهای ضد افسردگی استفاده میکنم و گرایشم به خودکشی خیلی بیشتر شده با اینکه یه دختر 4 ساله دارم و خیلی هم دوسش دارم ولی بازم احساس می کنم من نباشم اون خوشبختتره. راستش به دلیل خیانت همسرم میخوام ازش جدا بشم ولی موانع زیادی سر راهمه خانواده ى خودم تنها راه نجات منو تو برگشتن میدونند و من باهاشون هم نظر نیستم و تحت فشارم از همه طرف. در صورتی که قبلاً به همه انرژی مثبت میدادم و فعالیتهای زیادی داشتم ولی الان هیچ فعالیتی دلم نمیخواد بکنم حتی کار خونه برام بی معنیه. هیچ انگیزه ای براى زندگی ندارم.

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   برای خانم دکتر بنی هاشمی در کلینیک شریعتی و یا خانم دکتر ابریشمی در کلینیک رسالت می توانید نوبت مشاوره داشته باشید.

  • عزیزم شما بیشتر به آینده دخترت فکر کن که وقتی بزرگ شد میخواد به دوستان یا معلمش درمورد شما چی بگه؟
   به این فکر کن که شمام یجورایی دارین به دخترتون خیانت میکنید دقیقآ عین همسرتون.فقط مدلش فرق میکنه.
   با توکل بخدا واعتقاد قلبی به زندگیت فکر کن.حتی با خوش خلقی ومتانت میتونی بهمسرت کمک کنی.البته اگر واقعآ بخوای!

 7. بابا من اون همه پروپرانول خوردم اب از اب تکون نخورد یه دارو بگین خودکشی کنم اما نمبرم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه