خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / مهارتهای ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی

مهارتهای ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی

افزایش کیفیت زندگی

اساسی ترین هدفی که در این مقاله وجود دارد آن است که برنامه ریزی بلند مدت  برای رسیدن به اهداف خود داشته باشیم تا بتوانیم کیفیت زندگی را ارتقاء بخشیم و تلاش کنیم در هر مرحله ارزیابی کیفی هم داشته باشیم و برموفقیت هایمان تمرکز کنیم.

دستورالعمل هایی برای رسیدن بررسی کیفیت زندگی وجود دارد که عبارتند از :

1)درک جنبه ها و تجارب مختلف زندگی تان ،زیرا آنها ارتباط نزدیکی با کیفیت زندگی تان دارند و تاثیر گذارند.

این تجارب می تواند شامل احساسات مثبت،تعهدات شمانسبت به افراد یا کاری که انجام داده اید،روابطتان( کیفیت روابطی که با دیگران داشته اید)،سلامتی و موفقیت هایی که داشته اید را مدام باید مورد بررسی قرار دهید.

2) دقت کنید ببینید که انتخاب های شما بر چه اساسی است،ما در طول روز کارهای زیادی را انجام میدهیم مثلا انتخاب می کنینم که چه غذایی میل کنیم و یا اینکه هنگام غذا خوردن ممکن است مضطرب باشیم ، از رانندگی یک فردی در طول روز احساس ناامیدی کنیم و خیلی مسائل دیگر،اینکه ما چه تصمیمی می گیریم خیلی مهم است به عنوان مثال : اگر شما زمان محدودی برای انتخاب دارید بهتر است بهترین راهکاررا انتخاب کنید و مسائلی را که در گذشته انجام داده اید دوباره بازبینی کنید تا دوباره همان تصمیمات اشتباه را نگیرید و انتخاب بهتری داشته باشید.

فکر کنید

3) شرح حالی از کیفیت های ایده آل زندگی خود را به صورت دسته بندی یادداشت کنید به این صورت :

تمامی آرزوهای خود را که دوست دارید بدان دست پیدا کنید لیست کرده و یادداشت کنید یا چه عادت هایی دارید و چه چیزهایی در زندگی شما  نیاز به تغییر دارد؟ چه چیزهایی باید حذف وچه چیزهایی باید اضافه گردد؟

بنویسید که بهترین راهی که می توانید به هدف هایتان دست پیدا کنید چیست؟

کارهایی را که در گذشته انجام داده اید و یا دیگران انجام داده اند که در آن موفق بوده یا شکست خورده اند را یادداشت کنید ،تا بتوانید به خود کمک کنید.

اهدافی را که تحقق پیدا کرده اند را یادداشت کنید زیرا آنها جزئی از کیفیت زندگی شما هستند.

بنویسید

4) اهداف کلی را به اهداف کوچک تقسیم بندی کنید و تمام زوایای رسیدن به این اهداف را مد نظر قرار دهید با این کار سرعت رسیدن به اهداف  ،بالا خواهد رفت وبرای بهبود زندگی شتاب خواهید کرد.

5) با دیگران تجربیات خود را به اشتراک بگذارید و حتی می توانید از تجربیات آنها نیز استفاده کنید تا در مسیر موفقیت راحت تر و آسان تر گام بردارید زیرا رفتارهای شما و همین طور دیگران در زندگی شما تاثیر گذار است.
به عنوان مثال، یکی از ساده ترین راه ها برای سالم زندگی کردن خوردن غذا سالم  وورزش کردن  و جلوگیری از خوردن مواد غذایی ناسالم است که خانواده در این مقوله می توانند به شما کمک کنند.

شریک شوید

6) نتایج حاصل از تجربیات خود را مورد بررسی قرار دهید،هر روز تجربیات روزانه خود را در دفتر یادداشت کرده و در پایان همان روز ، کارهایی که انجام شده را ارزیابی کنید.اگر با کسی این تجربیات را به اشتراک گذاشته اید می توانید با وی به ارزیابی آنها بپردازید،حتی زمانی هم که امواج آلفای شما غالب و تمایل به آرامش و خواب دارید می توانید ذهنتان را برای راه های بهتر آماده کنید.

یادداشت مسائل روزمره

7) برای شکست هایی هم که ممکن است داشته باشید برنامه ریزی داشته باشید،داشتن تجربه تغییرات الزاما به این معنی نیست که باید کاری را انجام دهید گاهی به این معنی است که مشخص کنید چه کاری نکردید زیرا دانستن این قسمت خود بخش مهمی از کیفیت زندگی است.

منبع:

http://www.wikihow.com/Measurably-Improve-Your-Quality-of-Life

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه