خانه / اختلالات روانپزشکی / معرفی چند اختلال روحی

معرفی چند اختلال روحی

معرفی چند اختلال روحیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 27Rating:

اختلال روحی

اختلالات روان پریشی گروهی از بیماری های جدی هستند که بر روی ذهن تاثیر می گذارند. این بیماری ها فکر کردن، قضاوت، پاسخ های عاطفی، ارتباط موثر، درک واقعیت و رفتار درست را برای فرد سخت می کنند.

زمانی که این علائم شدید هستند، فرد مبتلا در برقراری ارتباط با واقعیت و انجام زندگی روزمره دچار مشکل می شود. اما حتی حالات شدید این بیماری ها نیز قابل درمان هستند.

انواع اختلالات روحی و روانی

انواع مختلفی از اختلالات روحی وجود دارند که عبارتند از:

اسکیزوفرنی. افراد مبتلا به این اختلال روحی دچار تغییراتی در رفتار و دیگر علائم می شوند – از جمله توهم و هذیان – که این تغییرات بیشتر از 6 ماه طول می کشد. این حالات معمولا بر روی کار، درس و همچنین روابط بیمار تاثیر می گذارد.

 • اختلال اسکیزوافکتیو. مبتلایان به این بیماری علائم اسکیزوفرنی و همچنین علائم اختلالات خلقی، مانند افسردگی یا اختلال دو قطبی، را با هم نشان می دهند.
 • اختلال اسکیزوفرین. این بیماری نیز شامل علائم اسکیزوفرنی می شود، اما این نشانه ها مدت کوتاهی طول می کشند، بین 1 تا 6 ماه.
 • اختلال روانی یا سایکوتیک کوتاه مدت. افراد مبتلا به این اختلال روحی به مدت کوتاه و ناگهانی دچار رفتارهای سایکوتیک می شوند و معمولا این حالت در پاسخ به رویدادهای استرس زا، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده بروز می کند. فرد اغلب به سرعت بهبود پیدا می کند – معمولا کمتر از یک ماه.
 • اختلال هذیانی. در این اختلال روحی فرد نسبت به برخی موقعیت ها دچار توهم می شود، به عنوان مثال تصور می کند دیگران بر علیه او توطئه کرده اند یا تصور ابتلا به یک بیماری را دارد. این توهمات حداقل یک ماه طول می کشند.
 • اختلالات روانی مشترک. این اختلال روحی زمانی رخ می دهد که فرد در یک رابطه دچار توهم است و شخص دیگر نیز این مسئله را قبول می کند.
 • اختلالات روانی ناشی از مواد. این وضعیت بر اثر مصرف یا ترک ناگهانی مواد مخدر بروز می کند، به ویزه موادی مانند کراک، کوکائین و مواد توهم زا.
 • اختلالات روانی ناشی از دیگر بیماری های روحی. توهم، هذیان و یا دیگر اختلالات روحی ممکن است بر اثر یک بیماری دیگر بروز کنند، بیماری که بر روی مغز تاثیر می گذارند، مانند آسیب دیدن سر یا تومور مغزی.
 • پارافرنی. این بیماری دارای علائمی مشابه اسکیزوفرنی است و در سنین بالا بروز می کند.

علائم

مهم ترین علائم این بیماری ها عبارتند از توهم، هذیان و تغییر حالت تفکر.

توهم. به معنای دیدن، شنیدن یا حس کردن چیزهایی که وجود ندارند. به عنوان مثال فرد ممکن است چیزهایی را ببیند، صداهایی را بشنود، بویی را احساس کند و یا طعمی را در دهان خود حس کند که و یا حتی حس کند چیزی روی بدنش در حال حرکت است، در حالیکه هیچ یک از این ها وجود ندارند.

هذیان. اعتقادات اشتباهی که حتی پس از اینکه اشتباه بودن آنها اثبات می شود، برطرف نمی شوند. به عنوان مثال فرد تصور می کند که غذایی که برایش اماده کرده اند سمی است و حتی پس از اینکه خلاف این تصور اثبات می شود، فرد همچنان به فکر خود ادامه می دهد.

دیگر علائم بیماری های روحی عبارتند از:

 • تکلم آشفته یا نامنسجم
 • افکار آشفته
 • رفتارهای عجیب و گاهی خطرناک
 • حرکات آهسته و غیرعادی
 • عدم رسیدگی به بهداشت فردی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت ها
 • مشکل در مدرسه یا محل کار و در روابط فردی
 • بیان سرد احساسات
 • نوسانات خلقی یا دیگر علائم خلقی، مانند افسردگی یا شیدایی

همه مبتلایان همیشه علائم مشابه نشان نمی دهند و این علائم به مرور زمان در یک فرد تغییر می کند.

علل بیماری

هنوز علت دقیق بیماری ها و اختلالات روحی را کشف نشده اند. محققان معتقدند عوامل زیادی در بروز این بیماری ها دخیل هستند. برخی بیماری های روحی در بین اعضای یک خانواده به صورت موروثی مشاهده می شوند. برخی دیگر تحت تاثیر استرس، مصرف مواد مخدر و تغییرات مهم زندگی بروز می کنند.

افراد مبتلا به اختلالات روحی خاص، مانند اسکیزوفرنی، ممکن است در بخش هایی از مغز که کنترل کننده فکر، درک و انگیزه هستند، دچار مشکل شوند.

متخصصان معتقدند که در اسکیزوفرنی سلول های عصبی دریافت کننده که با ماده شیمیایی گلوماتات کار می کنند، در بخش های خاصی از مغز عملکرد درستی ندارند. این امر منجر به بروز مشکل در فکر کردن و درک می شود.

این شرایط معمولا برای اولین بار در اواخر نوجوانی یا اوخر دهه دوم یا سوم زندگی بروز می کند. مردان و زنان به یک اندازه تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.

تشخیص اختلال روحی

برای تشخیص بیماری، ابتدا فرد مورد معاینه کامل قرار می گیرد تا دیگر علل بروز این بیماری رد شوند. آزمایش خون و تصویربرداری از مغز فرد بیمار انجام می شود تا به این ترتیب از سلامت جسمی فرد اطمینان حاصل شود. پس از اطمینان از سلامت جسمی فرد، پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار و شدت بیماری روش درمانی مناسب را انتخاب می کند.

اکثر بیماری های روحی با روش های ترکیبی درمان می شوند، یعنی فرد بیمار علاوه بر مصرف دارو از مشاور نیز بهره می گیرد.

دارو

مهم ترین نوع دارویی که برای درمان بیماری های روحی و روانی تجویز می شود، داروهای ضد روانپریشی است. گرچه این داروها درمان محسوب نمی شوند، اما به مدیریت و کنترل بسیاری از علائم مشکل ساز بیماری کمک می کنند، برخی از علائم مشکل ساز عبارتند از توهم، هذیان و مشکلات فکری.

روان درمانی

مشاوره به شکل های مختلف انجام می شود، از جمله مشاوره های گروهی، خانوادگی و فردی، که هر کدام از آنها به گونه ای به فرد بیمار کمک می کنند.

بسیاری از مبتلایان به اختلالات روحی بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان درمان می شوند، اما برخی بیماران باید بستری شوند، به عنوان مثال اگر فرد علائم شدیدی از خود نشان دهد یا خطر آسیب رساندن به خود و دیگران توسط بیمار وجود داشته باشد و یا به علت بیماری نتواند از خود مراقبت کند.

هر بیمار روحی به شکلی متفاوت به درمان پاسخ می دهد. برخی بیماران به سرعت بهبود پیدا می کنند و برخی دیگر برای بهبود کامل به هفته ها و ماه ها وقت احتیاج دارند. به علاوه برای بعضی از این بیماران لازم است دوره درمان تا مدت ها ادامه پیدا کند، اما برخی دیگر لازم است تا مدت های زیاد دارو مصرف کنند تا علائم کنترل شود، در این شرایط میزان مصرف دارو به کمترین مقدار انجام می شود تا از بروز عوارض جانبی پیشگیری شود.

آیا می توان از بیماری ها و اختلالات روحی پیشگیری کرد؟

نه. پیشگیری از این بیماری ها امکان پذیر نیست. اما هر چه درمان سریعتر آغاز شود، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. با درمان به موقع و مناسب می توان از بروز علائم پیشگیری کرد.

افرادی که بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های روحی هستند، به عنوان مثال کسانی که سابقه ابتلا به این بیماری ها را در خانواده خود دارند،  لازم است از مصرف مواد مخدر مانند ماری جوانا و نوشیدن الکل جدا خودداری کنند. مواد مخدر و الکل بیماری ها را تشدید می کنند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه