خانه / روانپزشکی / افسردگی / مصرف طولانی مدت مسکن ها و ریسک ابتلا به افسردگی

مصرف طولانی مدت مسکن ها و ریسک ابتلا به افسردگی

افسردگی

طبق مطالعه انجام شده یک تیم از محققان دانشگاه سنت لوئیس در سال جاری بین مصرف مزمن داروهای ضد درد و افزایش خطر ابتلا به افسردگی اساسی رابطه وجود دارد.

با توجه به تجزیه و تحلیل داده های پرونده پزشکی حدود 50000 نفر از بیمارانی که هیچگونه سابقه مصرف داروی مسکن یا افسردگی نداشتند، و پس از آن مسکن برای ایشان تجویز شده بود؛
بیمارانی که برای 180 روز یا بیشتر مسکن مصرف کرده بودند با 53 درصد افزایش خطر ابتلا به افسردگی مواجه بودند ، و کسانی که برای 90-180 روز مسکن مصرف کرده بودند حدود 25 درصد افزایش خطر افسردگی در مقایسه با بیمارانی که هرگز مسکن مصرف نکرده بودند داشتند.

علت اینکه چرا مصرف مسکن ها در طولانی مدت می تواند باعث افسردگی شود ممکن است به دلیل اختلال در مسیر پاداش در مغز باشد.به دلیل اختلال در این مسیر ما دیگر از فعالیت های لذتبخش زندگی مانند غذا خوردن،رابطه جنسی،همصحبتی با دوستان و… لذت کمتری می بریم و این ممکن است منجر به ایجاد افسردگی گردد.

همچنین استفاده از مسکن ها می تواند باعث اختلال کارکرد غده آدرنال ، هورمون تستوسترون ، کمبود ویتامین D و اختلال در تنظیم گلوکز گردد.که این ها نیز ممکن است هریک به نوعی منجر به افسردگی گردند.

منبع:sciencedaily

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه