خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / فواید پازل برای کودک شما و چگونگی ساخت آن در خانه!

فواید پازل برای کودک شما و چگونگی ساخت آن در خانه!

پازل
پازل یکی از ابزارهایی است که بسیار بیشتر از آنچه که پدر و مادرها به آن توجه دارند، می تواند برای کودک مفید باشد. براساس فصلنامه مراقبت از کودکان آمریکا،پازل می تواند به پیشرفت و هماهنگی فیزیکی، اجتماعی و مهارت های عاطفی و ذهنی با ارائه یک مشکل به کودک و درخواست از او برای حل آن، کمک کند.
علاوه بر این پازل می تواند برای کودکان سرگرم کننده نیز باشد مخصوصا اگر همراه با تصاویری باشد که برای کودک جذاب و آشنا است.
استفاده از پازل مخصوصا برای کودکان مبتلا به کم توجهی و همچنین کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ( اختلال در نوشتن،حافظه دیداری) بسیار توصیه شده است.
دستورالعمل برای ساخت پازل:
وسایل مورد نیاز:
کارتن یا مقوا (ترجیحا سفید).
وسایل رنگ آمیزی.
اسکنر یا چاپگر و یا دستگاهی که بشود از آن کپی رنگی گرفت.
چسب

پازل
دستورالعمل ساخت:
1.یک تصویر ساده در یک قطعه مستطیل را انتخاب کنید مثل تصویر باغ وحش یا مزرعه حیوانات و یا صحنه ای از یک داستان. سعی کنید تصویر را بزرگ انتخاب کنید و از رنگ های روشن و ساده نیز در آن استفاده شده باشد.
2. عکس این تصویر را روی یک قطعه محکم مانند مقوا و یا کارتون چاپ کنید و یا اینکه آن تصویر را خودتان روی مقوا نقاشی کنید.
3.یک کپی رنگی از پازل تهیه کنید یا اینکه از آن عکس بگیرید و یا اینکه با اسکنر آن تصویر را به کامپیوتر انتقال دهید. این تصویر را به کودک نشان دهید و به او بگویید که هدف ساختن این تصویر است.
4.با استفاده از یک قلم نوک تیز و یا یک اره مویی پازل را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. برای کودکان 3 تا 5 ساله پازل 12 تکه مناسب است و برای کودکان بزرگ تر قطعات بیشتر.
5. سعی کنید پازل را طوری جدا کنید که هیچ 2 قطعه یکسانی وجود نداشته باشد.
6. لازم نیست که خطوطی که برای جدا کردن از مقوا انتخاب می کنید حتما خطوط صاف باشد، میتوانید از خطوط مورب و کج و طرح دار نیز استفاده کنید.
7. در آخر که فرزندتان موفق به ساخت پازل شد، از چسب مایع استفاده کنید و پازل را به مقوا بچسبانید.

پازل

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه