خانه / اختلالات مغزواعصاب / سوالات رایج در مورد از دست دادن حافظه

سوالات رایج در مورد از دست دادن حافظه

پزشک

هر کسی در زندگی فراموشی را به نوعی تجربه کرده است ؛ مثل جا گداشتن کلیدهای خود در ماشین .

فراموشی مانند این ها معمولا فقط نشانه ای از یک مغز طبیعی است که به طور مداوم در اولویت بندی ، طبقه بندی، ذخیره سازی و بازیابی همه نوع اطلاعات است. پس چگونه میتوان از دست دادن حافظه غیر طبیعی را تشخیص داد؟ در اینجا به برخی از سوالات شما دراین  مورد پاسخ میدهیم :

آیا از دست دادن حافظه باعث اختلال درزندگی روزمره میشود؟

اگر از دست دادن حافظه باعث جلوگیری از انجام فعالیت های روزمره که قبلا هیچ مشکلی با آنها نداشته اید ، مانند : استفاده از یک دسته چک ، نگهداری و بهداشت شخصی  و رانندگی میشود ، باید هرچه زودتر توسط یک پزشک متخصص بررسی شوید.

هر چند وقت یکبار فراموشی رخ می دهد ؟

اگر یک چیز را گاهی را فراموش میکنید مثلا ماشین خود را کجا پارک کرده اید ،غیر طبیعی نیست؛ اما اگر هر روز این اتفاق بیافتد یا بیش از پیش این موارد روی دهد، طبیعی نیست. این فراموشی ها قابل توجه اند زیرا موجب  تداخل در زندگی روزمره میشوند.

چه چیزهایی  فراموش شده است ؟

 این طبیعی است  نام کسی که شما فقط او را ملاقات کرده اید فراموش کنید ، اما طبیعی نیست  نام یک دوست یا خویشاوند نزدیک که به طور دائم با او در تماس هستید را فراموش کنید .همچنین طبیعی است ، پس از ملاقات یک دوست مقدار زیادی از صحبت هایتان را فراموش کنید ،اکثر مردم به سختی بعضی از جزئیات یک گفتگو را به خاطر می آورند.، اما فراموش کردن تمام مکالمات می تواند یک مشکل باشد.

نشانه هایی از سردرگمی وجود دارد ؟

از دست دادن جدی حافظه ممکن است باعث شود افراد برای  رفتن به یک مکان آشنا ناتوان باشند و یا یک شی ء را در محل نامناسب  قرار دهند چون آنها نمی توانند مکان درست شی ء را به یاد بیاورند مثل:  قرار دادن کلید ماشین  در یخچال.

آیا از دست دادن حافظه و فراموشی بدتر میشود ؟

از دست دادن حافظه به تدریج و در طول زمان بدتر میشود و این بیماران حتما باید توسط یک پزشک حرفه ای ارزیابی شوند.

منبع:

www.webmd.com

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیردپارتمان درمان های غیردارویی سردرد)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه