خانه / تغذیه / راههای انتخاب میان وعده های سالم برای رسیدن به وزنی ایده آل

راههای انتخاب میان وعده های سالم برای رسیدن به وزنی ایده آل

راههای انتخاب میان وعده های سالم برای رسیدن به وزنی ایده آل Reviewed by مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات on Mar 2Rating:

 

چگونه میان وعده های سالم را انتخاب کنیم .

میان وعده خوب

میان وعده بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است به دست آوردن تمام مواد مغذی توصیه شده از سه وعده صبحانه، ناهار و شام مشکل است . ، با این حال با خرید غذاهای سالم را از فروشگاه های مواد غذایی ، شما می توانید  با انتخاب میان وعده های سالم برای کمک به سوخت و ساز بدن خود اقدام کنید .. با کمی برنامه ریزی و تنظیم عادات غذایی  ، می توانید یاد بگیرید که چگونه میان وعده های سالم را برای خود و خانواده تان انتخاب نمایید .


 نگاهی به موجودی مواد غذایی


نگاهی دقیق به فریزر ، یخچال ، و انبار مواد غذایی خانه ی خود بیاندازید . کدام یک از انواع ماده غذایی اصلی ترین و پرکاربرد ترین ماده مصرفیه غذاهای شما را تشکیل می دهند ؟ چه مقداراز میان وعده های سالم در دسترس هستند ؟ چه مقدار تنقلات ناسالم در لیست غذایی خود می بینید؟


آگهی


یک لیست از تمام تنقلات ناسالم در مواد غذایی موجود در خانه خودمی توانید پیدا کنید. مثلا کیک و کلوچه های بسیار شیرین و پر چرب و سایر اقلام ناسالم که به عنوان میان وعده استفاده می شوند … و اگر به تازگی میان وعده و تنقلات ناسالم غذایی هم میل نمودید یا خریداری کردید آنها را هم به عنوان مواد غذایی ناسالم به لیست غذایی خود اضافه کنید

 

در یک لیست دیگر میان وعده های سالم را یادداشت نمایید .. این لیست باید شامل بسیاری از سبزیجات سبزرنگ ، انواع میوه ، مواد غذایی غلات کامل، گوشت بدون چربی ، آجیل بدون نمک باشد  این لیست را با مقایسه به لیست تنقلات ناسالم مقایسه کنید ، و شروع کنید به فکر کردن راجع به اینکه برای به دست آوردن و حفظ  سلامت خود چه نکاتی را رعایت کرده و چه کارهایی را انجام نداده اید.

 


میان وعده ها

 تجزیه و تحلیل مواد غذایی خود


به لیست خود نگاه کنید و تخمین بزنید که چه مقدار تغییر برای به دست آوردن یه عادت غذایی درست نیاز دارید؟ آیا شما به تغییرات اساسی یا عمده نیاز دارید ویا اینکه به تغییرات کوچک و سطحی نیازمندین و یا اینکه در یک سطح متوسط هستید و نیازمند تغییراتی در سطح متوسط برای رسیدن به عادت غذایی درست می باشید.


شما می توانید میان وعده هایی  که به راحتی قابل تغییر هستند را جایگزین میان وعده های ناسالم کنید به عنوان مثال ماده ای که به راحتی در میان وعده های قابل تغییر است سیب زمینی است ….. اگر در میان وعده های خود ازچیپس سیب زمینی سرخ شده استفاده می کنید سریعا می توانید آن را با سیب زمینی پخته شده و یا ذرت مکزیکی پخته جایگزین کنید …

 

به میان وعده های غیر ضروری رژیم غذایی خود فکر کنید مثلا آب نبات ها و شیرینی جات که در طول روز مصرف می کنید …. باید بالاخره این اقلام غذایی را از رژیم خود حذف کنید برای رسیدن به تغییر عمده در رژیم خود باید شروع کنید به حذف مواد ناسالم( البته به جز در موقعیت های خاص)

 …

 

خود آگاهی و هوشیاری را تمرین کنید .

دائم به خود بگویید چرا میان وعده های غذایی برای بدن لازم هستند .به این موضوع بسیار فکر کنید که چطور می توان عادت های رژیمی را  تغییر داد..از خود بپرسید آیا من یک میان وعده خور در اواخر شب هستم؟ آیا من در هنگام بروز عواطف و احساسات شروع به خوردن میان وعده می کنم یا به عبارتی آیا من میان وعده خور احساسی هستم ؟ و یا اینکه آیا من یک میان وعده خور عصبی هستم؟ و در هنگام عصبانیت و خستگی شروع به مصرف  افراطی میان وعده ها و تنقلات می کنم  و برای خود برنامه بریزید و به این فکر کنید که آیا می توانید میان وعده های سالم رابرای خود تهیه کنید و آنها را در زمان هایی که وقت کافی ندارید میل کنید .

.

 برنامه روتین خود کنترلی(فکری ) خود را گسترش دهید .

 

 مثلا اگر  این فکر می کنید که به محض رسیدن به خانه یک کاسه بستنی پر چرب میل کنید سعی در تغییر تفکر خود داشته باشید و به خود بگویید که با یک لیوان ماست هم می توان به میزان ماده مغذی روزانه خود دست یافت و هم اینکه احساس رضایتمندی در درون شما حاصل می شود چرا که به جای خوردن یک بستنی پر چرب یک لیوان ماست کم چرب میل فرمودید و از عملکرد خود راضی هستید … همیشه به احساس نیازی که بدن خود به مواد مغذی دارد فکر کنید نه به اینکه با خوردن میان وعده به احساس آسودگی و آسایش و سیری برسید .

 

 پیشنهادات خریدمیان وعده سالم

در شروع یک برنامه برای تغییر انتخاب های غذایی  خود در نظر بگیرید .  با تغییر مواد مغذی سالم و ضروری به عنوان میان وعده به جای تنقلات پر چرب و پر نمک می توانیدبه انتخاب های بهتر دست یابید .. شما می توانید جایگزین های سالم غذایی را از طریق بررسی محصولات در فروشگاه کشف کنید.

 

برچسب های میان وعده های غذایی بسته یندی شده را بخوانید و با برچسب های دیگر مقایسه کنید …..  به تمام مواد غذایی تشکیل دهنده آن نگاه کنید …. یک برچسب که ادعا می کند تمام مواد تشکیل دهنده آن طبیعی است  همیشه به این معنی نیست که یک انتخاب سالم است. یک نمونه از این امر می تواند آب میوه  باشد…در واقع آب میوه محتوای قند و شکر بالایی دارد از طرفی میزان مواد مغذی پایینی دارد و به محض ورود به بدن میزان کالری آزاد شده اش بیشتر از میزان مورد نیاز می باشد حتی اگر قند موجود در آب میوه طبیعی باشد بازهم این خصوصیات را شامل می شود .

 


از خرید زیاد اجتناب کنید  

مواد غذایی که حاوی ترکیبات اورگانیک هست ممکن است که سالم به نظر  یرسند ولی در خیلی از موارد غیر ضروری و پر کالری هستند مثل کلوچه های و کیک هایی که با قندهای ساده ی زیاد تشکیل شده اند .


 راهبردهای هوشمند
حساب کنید که چقدر در روز میان وعده مصرف می کنید انتخاب های خود را با  مواد غذایی که فیبر بالا و کالری کمتردارند پر کنید . محصولات لبنی کم چرب ، غلات کامل ، میوه ها، سبزیجات ، آجیل و دانه ها ، گزینه های خوبی برای میان وعده بسیار سریع است


در مورد انرژی میا ن وعده ها فکر کنید . کره بادام زمینی و پنیر کم چرب بسته بندی شده از جمله میان وعده های غنی از پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده هستند که کالری بسیار بالایی در بدن آزاد می کنند .
انتخاب میان وعده

از افراط و تفریط مواد غذایی بپرهیزید .. پرخوری و اینکه روز و شب در حال خوردن و خوابیدن باشید هرگز شیوه ای درست برای زندگی نیست . از طرفی گرسنگی های مفرط و طولانی مدت هم به همین میزان یک رفتار غلط غذایی است همیشه اصل تنوع و کم خوری را در زندگی خود رعایت کنید .

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه