خانه / آموزش / در مورد بیماری هراس یا پانیک بیشتر بدانیم…

در مورد بیماری هراس یا پانیک بیشتر بدانیم…

در مورد بیماری هراس یا پانیک بیشتر بدانیم...Reviewed by دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر on Oct 6Rating:

-در متن زیر توضیحاتی توسط خانم دکتر ندا فرزانه روانپزشک در مورد “حمله هراس” یا حمله پانیک داده شده است.

در مقالاتی که توسط همکاران محترم روانشناس و روانپزشک ام در سایت کلینیک بیان شده است، در مورد “حمله هراس” به شایستگی مطالبی در خصوص علایم و نیز نحوه درمان این مورد بیان شده است.در این متن سعی کردم که در خصوص نقش مکانیسم روانشناختی در موارد بروز علائم جسمانی ترس و اضطراب و اهمیت علائم جسمانی در مورد نحوه درک این سیستم از علائم جسمانی اضطراب که منجر به بروز حمله و یا بیماری پانیک میشود، بپردازم.

ارتباط سیستم روانشناختی

ارتباط سیستم روانشناختی

-تقریبا هر کسی زمانی احساس اضطراب داشته است. اما حملات پانیک با سطح شدیدی از اضطراب مشخص می‌شوند که شما ممکن است آن را به اشتباه به عنوان حمله قلبی یا سایر مشکلات پزشکی شدید تعبیر کنید و یا احساس کنید دارید دیوانه می‌شوید و کنترل از دست می‌دهید. طی حمله پانیک شما ممکن است کوتاه شدن تنفس، احساس سوزش، ناراحتی معده، صدای زنگ در گوش، حس مرگ قریب الوقوع، لرزش، احساس خفگی، درد قفسه سینه، عرق کردن، و تپش قلب احساس کنید. باید نخست به پزشکتان مراجعه تا علت‌های پزشکی این علائم مانند هیپروتیروئیدیسم، اعتیاد به کافئین، پرولاپس دریچه میترال یا سایر علت‌ها را رد کند. وقتی علت‌های پزشکی رد می‌شود، باید روانپزشک شما را از لحاظ اختلال پانیک ارزیابی کند. اختلال پانیک را میتوان به عنوان ” ترس از ترس” نیز نامید زیرا افرادی که از این اختلال رنج می‌برند از علائم ترس (یا یک حمله پانیک) می‌ترسند و این علائم را به معنی این که اتفاق وحشتناک قریب الوقوع برای آنها رخ می‌دهد تعبیر می‌کنند. ترس به طور طبیعی وقتی ما در خطر واقعی هستیم رخ می‌دهد و به عنوان هشدار یا علامتی به مغز است که ما در خطر هستیم تا بتوانیم از خودمان در مقابل آن محافظت کنیم.

بیماری پانیک

بیماری پانیک

علائم جسمانی اضطراب و ترس مثل افزایش میزان ضربان قلب ، غیره به ما هم برای فرار و هم برای جنگیدن توان می‌دهند که به این پاسخ ها اصطلاح ” جنگ یا گریز “می گویند. برای مثال، قلب ما سریع‌تر می‌تپد وقتی که در خطریم تا خون بیشتری را پمپاژ کند و اکسیژن حمل کند. اکسیژن به ما انرژی بیشتری برای فرار یا جنگیدن می‌دهد وقتی که با خطر مواجه‌ایم. در اختلال پانیک، بدن شما تصور می‌کند شما در خطر هستید حتی اگر هیچ خطری وجود ندارد. وقتی ترس در عدم حضور خطر ایجاد می‌شود که میتوان آن را به نوعی “هشدار غلط “نامید که البته با گذشت زمان، این هشدارهای غلط یک هشدار آموخته شده می‌شود به این معنی که از همان نشانه‌های ترس که برای محافظت از خطر واقعی ایجاد شده است ترس ایجاد میشود. بنابراین شما گمان می‌کنید حمله پانیکی دارید که خطرناک است به این معنی که چیزی در مورد شما غلط است اما وقتی حملات پانیک را در سیستم روانشناختی به صورت خطرناک درک شود، ترس بیشتر یا حملات پانیک بیشتر در آینده به عنوان شیوه مقابله با این عامل خطرناک پنداشته شده در سیستم روانی فرد خطرناک راه اندازی می‌شود. یکی از رویدادهای ناگوار در اختلال پانیک اینست که در بدن دقیقا از علائمی که برای محافظت در برابر خطر تعبیه شده ، به عنوان عامل خطر شناخته میشود در نتیجه با اعتقاد به این که فرد در شرایط خطر قرار دارد ، حمله پانیک ایجاد میشود.

-. افراد مضطرب ممکن است خلق و خویی داشته باشند که آن‌ها را برای ایجاد اختلال پانیک آسیب پذیرتر بسازد. همچنین تحقیق نشان داده است که اضطراب می‌تواند وراثتی باشد و ممکن است ناشی از عوامل زیستی و یا یادگیری از تجارب اولیه باشد. تجارب اولیه با ایجاد اختلال پانیک مرتبط است مثلا فرد یاد بگیرد جهان را مکان خطرناک بداند و خصوصا احساسات بدنی درونی را خطرناک بدانند. افراد مبتلا به اختلال پانیک به طور مفرطی بر احساسات جسمی تمرکز دارند و سوء تعبیر‌های فاجعه سازی از احساسات به وجود می‌آورند. برای مثال، ممکن است آن‌ها با تمرکز بر ضربان قلبشان نتیجه بگیرند دچار حملات قلبی شدند.همچنین ممکن است حملات پانیک اولیه در افراد آسیب پذیر توسط موقعیت‌های استرس آور مانند ترک کردن خانه، مشکلات ارتباطی، جراحی، مسئولیت‌های جدید، یا بیماری جسمی فعال گردد. بعضی از افرادی که بیماری پانیک دارند، افسردگی را به عنوان پیامدی از احساس عدم کنترل و احساس عدم اطمینان درباره شیوه برخورد با مشکلاتشان تجربه می‌کنند.


-بعضی از تصورات غلط در زمان بروز علائم جسمانی در اختلال پانیک :

-بعضی از این افراد علائم پانیک را به عنوان علامتی از بیماری پزشکی خطرناک، بیماری ذهنی جدی، یا فقدان کنترل سوء برداشت می‌کنند.
-ممکن است باور داشته باشند که واقعا بیماری قلبی یا یک بیماری روانپزشکی سخت دارند.
-آنها ممکن است تماس با واقعیت را از دست بدهند، از حال بروند، یا سکته کنند.
-ممکن است بترسند که بروز این علائم بخاطر بیماریی سخت ناشناخته ای است که میتواند منجر به مرگشان شود.
……

با توجه به این که این بیماران بر این باورند که احتمال مرگشان در زمان بروز این حمله بالاست بخصوص بخاطر مسائل قلبی، بنابراین آنها درباره داشتن حملات بعدی نگران هستند:


قلبم دچار تپش شده است پس من دچار حمله قلبی شدم.

علایم قلبی

علایم قلبی

من احساسا ضعف و سرگیجه دارم و من ممکن هست که هرجایی که این اتفاق برام رخ بده،از حال برم و کسی نباشه که بهم کمک کنه.

حمله پانیک

حمله پانیک

-اگر من در مترو حمله این حالت رو بگیرم در مقابل همه از حال می‌روم.

-بسیاری از بیماران که اختلال پانیک دارند آگورافوبیا تجربه می‌کنند. افراد مبتلا به آگورافوبیا از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که در آن‌ها فرار کردن در صورت وجود حمله پانیک ممکن است دشوار باشد می‌ترسند:

-ممکن است آن‌ها از تنها رفتن، تنها ماندن در خانه، سوپر مارکت، مترو، هواپیما، پل، ارتفاعات، تونل، فضای باز، رانندگی کردن، آسانسور، و مشابه ان‌ها اجتناب این افراد می‌ترسند که در این موقعیت‌ها دچار حمله پانیک شوند .

ترس از حضور در مکانهای عمومی

ترس از حضور در مکانهای عمومی

وقتی از این موقعیت‌ها نمی‌توان اجتناب کرد، افراد در سیستم روانشناختی به صورت نیمه خودآگاه معمولا شیوه‌های مختلفی برای احساس امنیت در خودشان ایجاد می‌کنند .بسیاری از افراد، با اختلال پانیک و آگورافوبیا یک «شخص ایمن» دارند کسی که آن‌ها را در مواردی که مضطرب می‌شوند و نیاز به فرار کردن دارند همراهی می‌کنند.

همراهی با فرد مبتلا

همراهی با فرد مبتلا

علت این محدودیت‌ ها در زندگی، بعضی از افراد با اختلال پانیک متاسفانه بدون مراجعه به روانپزشک و روانشناس اقدام به خوددرمانی با داروهای آرام بخش می‌کنند که این موضوع نه تنها موجب درمان نشده بلکه خود موجب مشکلات بعدی و چه بسا اعتیاد به بعضی مواد نیز میشود.

با مشاهده این ویدئو با حمله هراس بیشتر آشنا خواهید شد:

 

 

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

** دکتر ندا فرزانه ** *** روانپزشک و رواندرمانگر *** * فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران * دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران * عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391 * رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی) و سایر اختلالات روانپزشکی ●●●● برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید●●●●

8 نظر

 1. یوسف رحمت زهی

  سلام ،من چند وقتی هست احساس میکنم دارم میمیرم چند دفه تا اورڗانس منو بردن فک نمیکردم تا اونجا برسم ولی وقتی دکتر فشارم رو میگرفت در کمال تعجب فشارم نرمال بود متولد پنجاه و هشت هستم ،در چند شهر همین حمله به من دست داد ولی دکتر میرفتم فشارم خوب بود البته ناگفته نماند چندوقت قبل حدود دو سال پیش یکی از دوستام جونشو از دست داده بود، من خیلی براش ناراحت بودم و منو مقصر میدونستن یه شب داشتم قلیون میوه ای میکشیدم که دیدم دست و پام سرد شد به یکی از دوستام گفتم منو فوری ببره اورژانس اونجا فشارم هفده شده بود اولین باری بود همچین حس عجیبی داشتم متاسفانه از اون روز به بعد،حال خوشی ندارم همین جا خوبم یهو حس مرگ بهم دست میده میرم مسجد حالم خراب میشه میام بیرون خوب میشم دکتر نرفتم نمیدونم جریان من چیه کسی میتونه کمکم کنه

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بهتراست برای جناب دکتر هرمزپور و یا جناب دکر غساثوند در شعبه رسالت نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 2. با عرض سلام و خسته نباشید، من در اردیبهشت ماه دچار dvt پا شدم و در مهرماه دچار آمبولی ریه، داشتم می مردم! اول بهم گفتن سرطان پانکراس داری، بعد گفتن سرطان ریه داری! بعد گفتن سندروم بهجت داری که همش غلط دراومد، برای بهجت چندین و چندتا دکتر بسیار خوب رفتم، همه به اتفاق می گویند نداری! اما هر اتفاقی برایم می افتد، فکر می کنم بهجت هست! چون همه ی اون پزشکا گفتن فعلاً نداری! مثلاً یه کم چشمم بد می بینه، یا یک زاییده کوچک سفید در دهانم به وجود میاد، رفتم دکترم،گفت این اصلا آفت نیست! همش استرس دارم و فکر بیماری می کنم، من 26 ساله هستم

  • مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   برای کاهش نگرانی در مورد بیماریها بهتر است درمان شوید. مسئله بیماری از مسئله نگرانی بیماری جداست و ایندو گاهی نیاز به درمان جداگانه دارند

 3. سلام مشکل پانیک و اگرو فوبیا شدید دارم و اصلا نمیتونم از منزل خارج بشم حتی با داروهای ارامبخش مثل الپرازولام . حتی تا مطب دکتر نمیتونم برم و تو خونه حبس شدم ایا راهی برای کمک هست ؟ مثلا تلفنی تا دارو اثر کنه و اگروفوبیا درمان بشه ؟ ممنونم

  • فرزانه جعفری

   سلام، دوست گرامی قطعا باید توسط پزشک بررسی های لازم صورت گیرد. در مراکز به دلیل عدم آگاهی از وضعیت شما و قبل از بررسی نمیتوان راهنمایی تلفنی انجام شود.

 4. سلام من دچار ترس و اضطراب شدم اول ترس از تونل بود وجاهای بسته ،الان با اونا روبه رو شدم و تموم شده حالا ترس اینکه از شهر برم بیرون که مبادا دوباره تپش قلب بگیرم.باید چه کار کنم؟

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز با توجه به مواردی که ذکر کردید باید تحت نظر روانپزشک قرار گیرید. در صورت تمایل میتوانید با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه