خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / داروهای ضدافسردگی – مهار کننده های باز جذب سروتونین (SSRI)

داروهای ضدافسردگی – مهار کننده های باز جذب سروتونین (SSRI)

مهار کننده های بازجذب سروتونین چه داروهایی هستند؟

مهار کننده های بازجذب سروتونین چه داروهایی هستند؟

مهار کننده های بازجذب سروتونین

هرکسی ممکن است هر از گاهی احساس ناراحتی کند، اما در افراد افسرده احساس ناراحتی خیلی شدید است که با زندگی هر روز این افراد تداخل پیدا می کند. به دلیل این ناراحتی عملکرد در خانه یا در محل کار مختل می شود و مشکلات جسمی و روحی زیادی را در پی دارد.

با این حال افسردگی یکی از مشکلات روحی قابل درمان است. بین 80 تا 90 درصد مبتلایان به این اختلال تحت درمان موفق قرار گرفته اند. نوع مدیریت مورد نیاز برای بیماری بستگی به موقعیت بیمار دارد، اما برای برخی مبتلایان دارو بسیار موثر خواهد بود.

بروز افسردگی ممکن است به دلیل شرایط شیمیایی مغز باشد، بنابراین مصرف ضد افسردگی ها می تواند شیمی مغز را تغییر دهد و باعث بروز احساس بهتر در فرد شود.

رایج ترین داروهای ضدافسردگی مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین یا به اختصار SSRI ها هستند. این داروها نسبتا بی خطر محسوب می شوند و نسبت به دیگر ضد افسردگی ها باعث بروز عوارض کمتری می شوند. این ضد افسردگی ها بیش از داروهای دیگر تجویز می شوند و علائم افسردگی خفیف و شدید را بهبود می بخشند.

مهار کننده های باز جذب سروتونین از طریق ارتقاء عملکرد سلول های عصبی تنظیم کننده عواطف در مغز کار می کنند. اطلاعات از طریق سیگنال در بین سلول های مغز منتقل می شوند. پیغام رسان های شیمیایی که این سیگنال ها را انتقال می دهند، انتقال دهنده های عصبی نامیده می شوند. سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است.

زمانی که این سلول های مغز (با نام نورون ها) سیگنال هایی را به یکدیگر می فرستند، مقداری انتقال دهنده عصبی آزاد می کنند و به این ترتیب پیغام انتقال پیدا می کند. پس از آن این سلول ها باید انتقال دهنده عصبی را که آزاد کرده اند، بازگردانند تا بتوانند پیغام بعدی را ارسال کنند. این فرایند جایگزین کردن انتقال دهنده عصبی باز جذب نامیده می شود.

اگر شما به افسردگی مبتلا هستید، بخش هایی از مغزتان که خلق و خو را تنظیم می کنند و با استفاده از سروتونین پیغام ارسال می کنند، عملکرد درستی ندارند.

مهار کننده های باز جذب سروتونین با مسدود کردن فرایند باز جذب، سروتونین بیشتری را در دسترس قرار می دهند. این امر باعث وجود سروتونین بیشتری بین نورون ها می شود و در نتیجه پیغام به درستی ارسال می شود. این داروها مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین نامیده می شوند زیرا به نظر می رسد در درجه اول سروتونین را هدف قرار می دهند و نه دیگر انتقال دهنده های عصبی را.

مهار کننده های باز جذب سروتونین برای درمان شرایط دیگری مانند اختلالات اضطراب نیز تجویز می شود.

در این ویدئوی کوتاه با SSRI ها بیشتر آشنا می شوید!

در این ویدئوی کوتاه با SSRI ها بیشتر آشنا می شوید!

انواع مهار کننده های بازجذب سروتونین!

انواع مهار کننده های بازجذب سروتونین!

داروهای زیر برای درمان افسردگی، اضطراب و اختلالات خلقی تایید شده اند:

فلووکسامین دارویی است که توسط FDA برای درمان وسواس اجباری تایید شده است، گاهی برای درمان افسردگی نیز مصرف می شوند.

برخی عوارض احتمالی مهار کننده های بازجذب سروتونین!

برخی عوارض احتمالی مهار کننده های بازجذب سروتونین!

بسیاری از افرادی که از مهار کننده های بازجذب سروتونین مصرف می کنند، دچار مشکلات خیلی جدی نمی شوند، اما به هرحال هر نوه روش درمانی دارای خطرات خاص خود می باشد. عوارض احتمالی مربوط به این داروها عبارتند از:

 • بی خوابی
 • سردرد
 • بثورات پوستی
 • تاری دید
 • خواب آلودگی
 • خشکی دهان
 • تحریک پذیری یا عصبی شدن
 • احساس سرگیجه
 • درد مفاصل یا عضلات
 • دل پیچه، تهوع یا اسهال
 • کاهش میل جنسی
 • مشکل در نعوظ یا انزال

برخی افراد به ویژه کودکان و جوانان در زمان مصرف مهار کننده های باز جذب سروتونین ممکن است به خودکشی فکر کنند. اگر در زمان مصرف مهار کننده های باز جذب سروتونین به فکر صدکه زدن به خود هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

یک مسئله مهم دیگر در رابطه با مهار کننده های باز جذب سروتونین وجود دارد. تجمع زیاد سروتونین به ندرت رخ می دهد، اما در صورت بروز این حالت شرایطی به نام سندروم سروتونین رخ می دهد. این حالت معمولا زمانی رخ می دهد که دو داروی افزایش دهنده سروتونین همزمان با هم مصرف شوند.

SSRI ها تداخلات خطرناکی با برخی داروها دارند، از جمله مکمل های دارویی. قبل از شروع مصرف یک مهار کننده باز جذب سروتونین در مورد تمام داروهایی که در حال مصرف آنها هستید، داروهای بدون نسخه یا با نسخه و مکمل ها، به پزشک خود اطلاعات کامل بدهید.

از آنجایی که داروهای SSRI به شکل مشابه کار می کنند، عوارض جانبی آنها نیز مشابه خواهد بود. اما هر SSRI دارای ترکیبات شیمیایی متفاوتی است، بنابراین اگر با مصرف یکی از آنها دچار یک عارضه خاص شوید، لزوما با مصرف دیگر داروها دچار همان عوارض نخواهید شد.

گاهی نیز برخی دچار عارضه جانبی می شوند و برخی دیگر هیچ عارضه ای نشان نمی دهند. در مورد داروی مناسب خود با پزشک مشورت کنید.

چه مدت طول می کشد تا مهار کننده های باز جذب سروتونین تاثیر بگذارند؟

چه مدت طول می کشد تا مهار کننده های باز جذب سروتونین تاثیر بگذارند؟

سرعت تاثیر مهار کننده های باز جذب سروتونین برای همه یکسان نیست. اما معمولا افراد پس از 4 تا 6 هفته تغییراتی را تجربه خواهند کرد. تاثیر کامل داروها ممکن است چند ماه طول بکشد. اما اگر پس از 6 تا 8 هفته تغییری احساس نکردید، در مورد تغییر دارو یا تغییر میزان مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

توقف درمان

توقف درمان

گرچه مهار کننده های باز جذب سروتونین اعتیاد آور نیستند، اما توقف ناگهانی مصرف این داروها یا نادیده گرفتن وعده های دارویی مرتب خطرناک خواهد بود. این امر باعث بروز مشکلی به نام سندروم قطع دارو می شود و با علائمی مانند ترک دارو همراه است. اگر دچار سندروم قطع شده اید، دچار علائمی مشابه آنفلوآنزا می شوید و نشانه های زیر را نیز تجربه می کنید:

 • تهوع
 • سرگیجه
 • بیقراری
 • خستگی شدید

به همین دلیل بسیار مهم است که مصرف دارو را به تدریج و تحت نظارت پزشک متوقف کنید.

مهار کننده های بازجذب سروتونین در دوران بارداری!

مهار کننده های بازجذب سروتونین در دوران بارداری!

در مورد خطرات و مزایای مصرف برخی ضدافسردگی ها با پزشک خود مشورت کنید. مصرف برخی داروها در دوران بارداری یا شیردهی به نوزاد آسیب می رساند. اگر در حال مصرف یک داروی ضدافسردگی هستید و تصمیم به باردار شدن دارید، با پزشک مشورت کنید. مصرف دارو را به طور ناگهانی متوقف نکنید. مصرف ناگهانی این داروها بسیار خطرناک است.

بهترین مراکز مشاوره و درمان افسردگی را در سراسر کشور از ما بخواهید (اینجا کلیک کنید)

منبع شماره 1   منبع شماره 2

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

یک نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه