خانه / تازه های علم و تکنولوژی / حافظه کاذب چیست؟

حافظه کاذب چیست؟

حافظه کاذب

حافظه کاذب یک واقعه یا حادثه  است که یک شخص به وضوح بخاطر می آورد اما در عالم واقع رخ نداده است. برای سالها این خاطرات غلط موضوع بحث های فراوان در زمینه های روانپزشکی و روانشناسی بوده است.

بسیاری از مردم  فکر می کنند که کارکرد حافظه ضبط دقیق اطلاعات است، اما در واقع حافظه بسیار  قابل تغییر و دستکاری است.

عوامل زیادی می توانند باعث کد گذاری اشتباه حافظه شوند به عنوان مثال زمانی که پدر و مادر  با تکرار یک حافظه به یک کودک هر بار جزئیات کوچکی نیز به آن اضافه می کنند، کودک ممکن است جزئیاتی را که رخ نداده باشند را به یاد سپارد و سالها بعد آنها را به عنوان خاطرات کودکی اش نقل کند.

در دهه 1980 چند درمانگر سعی کردند برای افراد دچار اختلالات شدید روانپزشکی با رجوع به خاطرات گذشته شان توسط هیپنوتیزم و پیدا کردن مواردی از سوء استفاده در کودکی مواردی را برای توجیه رفتارشان بیابند. و جالب اینجا بود که در بسیاری موارد خاطراتی تشکیل شد که درمانگران بعدا متوجه شدند که احتمالا در عالم خارج رخ نداده بودند.

همچنین در یک مدرسه پیش دبستانی نیز که اخباری در مورد سوء استفاده جنسی توسط افرادی منتشر شده بود محققان شروع به بررسی کردند و متوجه شدند که در ذهن بسیاری از کودکان حافظه کاذب تشکیل شده و در واقع آنها مورد سوء استفاده واقع نشده بودند.

سندرم حافظه کاذب هنوز به عنوان یک اختلال روانپزشکی مورد تایید قرار نگرفته است و داده های موجود در مورد این سندرم هنوز ناقص و متناقض است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه