خانه / اختلالات روانپزشکی / تفکرات غلط رایج در مورد خودکشی

تفکرات غلط رایج در مورد خودکشی

خودکشی

تصورات غلط رایج در مورد خودکشی

  • اشتباه: افرادی که در مورد خودکشی صحبت می کنند واقعا نمی خواهدخودکشی کنند.

تقریبا هر کس که مرتکب  خودکشی می شود و یا سابقه اقدام به خودکشی داشته است،قبل از اقدام به خودکشی برخی نشانه هایی از این اقدام را نشان داده است. شما نباید تهدید به خودکشی را نادیده بگیرید . گفته هایی از قبیل ” وقتی من بمیرم شما خیلی شرمنده می شوید “، ” من آینده ای برای خودم نمیبینم ”  این گفته ها هر چقدر معمولی و یا حتی به شوخی گفته شده باشد نیز ممکن است تمایل جدی فرد به خودکشی را نشان دهد.

  • اشتباه: هر کسی که برای کشتن خودش تلاش می کند دیوانه است.

اکثر افرادی که خودکشی می کنند اصلا دیوانه نیستند. اینگونه افراد معمولا از درد های شدید جسمی یا روحی،غم واندوه و افسردگی و یا اضطراب شدید رنج می برند.

  • اشتباه : اگر یک فرد مصمم به کشتن خودش است ، چیزی او را متوقف نمی کند .

حتی افسرده ترین افراد نیز احساسات متناقضی در مورد مرگ دارند. اکثر افرادی که به دنبال خودکشی می روند،در واقع دنبال مرگ نیستند بلکه میخواهند درد (جسمی یا روحی شان) متوقف شود.

  • اشتباه: افرادی که اقدام به خودکشی می کنند افرادی هستند که تمایلی به کمک بقیه ندارند.

مطالعات قربانیان خودکشی نشان داده است که بیش از نیمی از قربانیان در شش ماهه قبل از مرگشان در جستجوی کمک بوده اند.

  • اشتباه: صحبت کردن در مورد خودکشی ممکن است ایده خودکشی را منتقل کند .

اگر واقعا شک دارید که فردی ممکن است به درجاتی افکار خودکشی داشته باشید سعی نکنید با کتمان موضوع چشمهایتان را به روی حقیقت ببندید. از او در مورد افکارش سوال کنید. بهتر است سوالات را مرحله به مرحله و اینگونه بپرسید: آیا از زندگی لذت می بری؟ تا به حال به مردن فکر کرده ای؟ تا حالا فکر کرده ای که بخاطر مشکلاتت به خودت آسیب وارد کنی؟ تا چه حد این افکار ذهنت را مشغول کرده؟ آیا برنامه ریزی برای انجام آسیب رساندن به خودت داری؟ و….

افکار خودکشی را جدی بگیرید؛خودکشی قابل پیشگیری است. 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه