خانه / اختلالات جنسی / تجاوز جنسی

تجاوز جنسی

 

تجاوز جنسی

به دلیل این که معمولا تجاوز جنسی یا تجاوز به عنف برآیند بیماری های روانی محسوب نمی گردد لذا روان پزشکی آمریکا آن را در طبقه بندی بیماری های روانی نیاورده است.

ولی متخصصان بهداشت و بیماریهای روانی که با این گونه افراد سر و  کار دارند لزوم چنین تشخیصی را ضروری می دانند.

تعریف بالینی مناسب برای این انحراف ، عمل تجاوز به عنف از سوی متجاوز بزرگسالی است که در هیچ یک از انواع دیگر انحراف نمی گنجد.

این تعریف بسیار کلی و شامل هر نوع تماس دهانی ،واژنی و مقعدی بین مرد و زنی است که از سوی مرد به اجبار و از طرف زن با عدم توافق صورت بگیرد.

بنابراین هر گونه فعالیت جنسی تحمیل شده بر شریک جنسی ناموفق ،خواه با زور یا تهدید ویا فریبکاری بدون خشونت ،تجاوز به عنف نامیده میشود.

افرادی که گرایش به تجاوز جنسی دارند معمولا جوان هستند و از هوش پائینی بر خوردارند ولی عقب مانده نیستند ، سابقه جنایی دارند و نمی توانند خشم و پرخاشگری خود را بروز دهند و میل به روابط جنسی گذرا دارند، معمولا تجاور جنسی یا طرح قبلی و با زور و فشار جسمی توام است و علیه قربانی غریبه ای صورت می گیرد که از لحاظ سن ، طبقه اجتماعی و فرهنگ اخلاقی شبیه متجاوز است.

***********************************************************

طبق نظر گراس و همکارانش در سال 1977 انگیزه تجاوز جنسی در چهار مقوله قابل ذکر است:

– تجاوز به عنف به منظور قدرت نمایی و برتری طلبی

– تجاوز به عنف به منظور اثبات مردانگی

– تجاوز به عنف به منظور ابراز خشم و انتقام جویی

– تجاوز به عنف به منظور ارضای جنسی دگر جنسی دگر آزارانه ( سادیستیک)

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی رواننشاس و نوروتراپیست ، درمانگر رفتار وبهداشت جنسی
  • مدیر دپارتمان روانشناسی مرکز آلومینا

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه