خانه / تازه های علم و تکنولوژی / تاثیر موسیقی بر سلامت روان

تاثیر موسیقی بر سلامت روان

 

محققان دریافته اند که انواع موسیقی میتواند بر حالت های روانی شنوندگان تاثیر بگذارد .

 

موسیقی

 

اضطراب بالا

یک مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که اغلب به موسیقی های غمگین و یا تهاجمی گوش میدهند ممکن است اضطراب بالاتر و یا روان رنجوری را تجربه کنند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

 

محققان در دانشگاه آرهوس دانمارک وهمچنین مرکز میان رشته ای پژوهش موسیقی در دانشگاه ییوسشیلا، دانشگاه آلتو در فنلاند فعالیت های عصبی  شرکت کنندگانی که در حال گوش دادن به موسیقی های شاد، غمگین و یا هیجان انگیز بودند را تجزیه و تحلیل کردند.

 

محققان بر نشانگرهای افسردگی، اضطراب، روان رنجوری و متمرکز شدند.

محققان نتیجه گرفتند که شنوندگانی که در حال گوش دادن به موسیقی غمگین و یا تهاجمی هستند ممکن است کمک است برخی از احساسات منفی و کاهش  خلق و خورا منجر شود.

 

نیاز گوش دادن به موسیقی  منجر به آزاد شدن آدرنالین میشود که میتواند حالت تهاجمی را کاهش دهد و اثر آرام بخش داشته باشد اما همین امر ممکن است در برخی از موسیقی ها نیز منجر به عصبانی شدن و عدم احساس بهتر میشود.

 

 

 اثر آرام بخش

بر خلاف مطالعه فنلاندی، محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا دریافته اند که موسیقی با شدت بالا از جمله هووی متال ، ایمو، پانک و اسکریمو باعث افزایش احساسات مثبت برای شرکت کنندگان با حالت عصبانی  میشود در واقع آنها را آرام می کند.

در زندگی روزمره، مردم خاطرات عاطفی شان را در ارتباط با آهنگ خاص یا نوعی موسیقی بیش از موسیقی های دیگر گوش میدهند ، مطالعات تصویربرداری از مغزشان نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه  باعث فعالیت  سیستم دوپامینرژیک (پاداش) در مغز میشود این سیستم در خوردن ، روابط جنسی و مصرف مواد مخدر نیز موثر است و منجر به ترشح دوپامین میشود.

 

موسیقی درمانی استفاده عمدی یا استراتژی است که با استفاده از موسیقی  به اثرات مثبت در زندگی روزمره دست پیدا میکنند. ا

 

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست 

 

لیزر مو

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی
مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه