خانه / اختلالات مغزواعصاب / بی خوابی منجر به تغییرات ژنتیکی میشود یا بلعکس؟

بی خوابی منجر به تغییرات ژنتیکی میشود یا بلعکس؟

 

بی خوابی

خواب ناکافی منجر به طیف وسیعی از مشکلات خواب میشود از جمله : دیابت ، بیماری های قلبی – عروقی ، افسردگی ،عملکرد  ضعیف سیستم ایمنی و زوال شناختی .

همه ما در مورد خطرات مرتبط با خواب آگاهی هایی داریم اما اینکه چرا بی خوابی و مشکلات مربوط به خواب چنین مشکلاتی را ایجاد  می کند اطلاعات کمی در دسترس است.

تحقیقات جدید ممکن است برخی از بینش های مهمی  را در مورد چگونگی تاثیر خواب  برسلامت  ارائه دهد ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که خواب به طور قابل توجهی می تواند فعالیت ژن های طبیعی  را مختل و مهار کند از جمله ژن هایی که با استرس، سیستم ایمنی بدن ، التهاب، سوخت و ساز بدن  و ضرباهنگ شبانه روزی مرتبط است و آنها را  تحت تاثیر قرار می دهد . گروهی از محققان به رهبری دانشمندان در دانشگاه انگلستان سوری تاثیر خواب بر عملکرد ژن را مورد بررسی قرار  دادند و متوجه شدند که:

 یک هفته خواب کم ، فعالیت بیش از 700 ژن را تغییر داده است ، در این مطالعه تلاش های مشترک در میان افراد متخصص در علم خواب، ژنتیک ، فیزیولوژی و بیو انفورماتیک بوده است.

در این مطالعه بر روی 26 بزرگسالی که در هفته اول : کمتر از 6 ساعت ، در هفته دوم : 8.5 ساعت ، آزمایش انجام شد.

محققان نمونه های خونی این افراد را مورد بررسی قرار گرفتند و مورد تجزی تحلیل قرار دادند و هرگونه تغییرات ژنتیکی را ثبت کردند نتایج نشان داد که قرار گرفتن در معرض نور و مواد غذایی می تواند بر فعالیت ژن هایی که در خواب موثر هستند تاثیر گذار باشد وبا خواب کم دامنه  ظهور برخی از این ژن ها کاهش می یابد و با خواب کافی آنها افزایش می یابند.

که این ژن ها می توانند با کمبود خواب بر روی امراضی که در بالا گفته شد تاثیر گذارند.

خوب بخوابید و اگر نمی توانید خواب کافی داشته باشید بهتر است با یک پزشک متخصص مغزو اعصاب ملاقاتی داشته باشید.

منبع :

Psychologytoday

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست و درمانگر اختلال خواب

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه