خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / بیش فعالی/کمبود توجه چگونه بر زندگی نوجوانان تاثیر می گذارد؟

بیش فعالی/کمبود توجه چگونه بر زندگی نوجوانان تاثیر می گذارد؟

بیش فعالی در نوجوانان

 

به دلیل مشکلات حواس پرتی و عدم تمرکز، بسیاری از نوجوانان مبتلا به ADHD، به خصوص اگر دارو مصرف نکنند، در مدرسه مشکلاتی از جمله اخراج از مدرسه و کسب نمرات پایین دارند.

موضوعاتی مثل فراموش کردن تکالیف، گم کردن کتاب و دفترها، و خسته شدن های مکرر برای این نوجوانان عادی است. نوجوانان ممکن است رفتارهای تکانشی شان مثل پاسخ دادن به سوالات قبل از تمام شدن آنها، بی توجهی بیش از حد، و انجام دادن تکالیف با عجله، بی قراری و تحمل نکردن نشستن در کلاس، را نیز همچنان داشته باشند.

اغلب نوجوانان مبتلا به ADHD هنگام تمرکز بر روی یک موضوع، همزمان فکرهای مختلفی به سرشان می آید که باعث ضعف در تمرکزشان می شود. این موضوع می تواند منجر به تداخل در نوشتن تکالیف و حتی فعالیت های ورزشی شان شود. هرچه عدم توجه بیشتر ادامه پیدا کند، نمرات بد چه در درس ها و چه در فعالیت های ورزشی هم ادامه پیدا می کند، و این موضوع در درازمدت می تواند منجر به طرد از گروه های همسالان شود.

نوجوانان با ADHD در معرض خطر ریسک پذیری بالاتر و قضاوت های نادرست هستند و این موضوع خود منجر می شود که آن ها در معرض بروز حوادث بیشتر و آسیب های جدی تر باشند.

در مطالعاتی که در این خصوص انجام شده است نشان داده شده که نوجوانان با ADHD دو تا چهار برابر بیشتر احتمال دارد که تصادف کنند، همچنین آن ها بیشتر احتمال دارد که در معرض خطر سوء مصرف الکل و استقاده از دیگر مواد مخدر مثل ماری جوانا قرار بگیرند.

گرفتن درمان مناسب برای ADHD در زمان مناسب منجر به کاهش این خطرات در نوجوانی و بزرگسالی آن ها خواهد شد.

فاطمه امیری  فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه