خانه / اختلالات خواب / بهترین درمان برای زیاد خوابیدن چیست؟

بهترین درمان برای زیاد خوابیدن چیست؟

بهترین درمان برای زیاد خوابیدن چیست؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 17Rating:

Hypersomnia Foundation Small1 300x184 - بهترین درمان برای زیاد خوابیدن چیست؟

پرخوابی

پرخوابی، یا خواب آلودگی بیش از حد، شرایطی است که به دنبال آن فرد در بیدار ماندن طی روز مشکل دارد. افرادی که پرخوابی دارند می توانند در هر زمانی به خواب روند، برای مثال، هنگام کار یا حتی وقتی در حال رانندگی هستند. ممکن است آن ها مشکلات دیگر مرتبط با خواب از قبیل کمبود انرژی و مشکل در وضوح تفکر نیز داشته باشند.

علائم پرخوابی

پرخوابی به وسیله ی دوره های مکرر خواب آلودگی روزانه یا خواب طولانی مدت در شب شناخته می شود. افراد مبتلا به پرخوابی اغلب در بیدار شدن از یک خواب طولانی مشکل دارند و ممکن است احساس گیجی داشته باشند. علائم دیگر این اختلال شامل موارد زیر است:

 • اضطراب
 • افزایش تحریک پذیری
 • کاهش انرژی
 • بی قراری
 • تفکر کند
 • گفتار کند
 • از دست دادن اشتها(بی اشتهایی)
 • توهم
 • مشکل حافظه

بعضی از بیماران توانایی انجام فعالیت هایی در زمینه ی خانوادگی، اجتماعی، شغلی، یا دیگر زمینه ها را از دست می دهند. برخی دیگر ممکن است یک استعداد ژنتیکی برای پرخوابی داشته باشند.

پرخوابی معمولا نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص پرخوابی

ویژگی غالب این اختلال خواب آلودگی بیش از حد به مدت حداقل 1 ماه(در شرایط حاد) یا حداقل 3 ماه(در شرایط مزمن) است که هم به وسیله ی دوره های طولانی مدت خواب و هم دوره های خواب روزانه که حداقل 3 بار در هفته اتفاق می افتند، مشخص می شود.

 • خواب آلودگی بیش از حد که باعث پریشانی یا اختلال قابل توجهی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه های مهم دیگر می شود.
 • خواب آلودگی بیش از حدی که توسط بی خوابی و دیگر اختلالات خواب( از قبیل نارکولپسی، اختلال خواب مرتبط با تنفس، اختلال خواب ریتم شبانه روزی، و یا نابهنجاری خواب) بهتر قابل توصیف نباشد.
 • این اختلال ناشی از اثرات فیزیولوژیکی مستقیم استفاده ی مواد(از قبیل سو مصرف مواد، یا دارو) و یا یک شرابط پزشکی عمومی نیست.

پرخوابی می تواند با دیگر اختلالات پزشکی یا ذهنی نیز همراه شود، هرچند که این شرایط نمی تواند به طور کامل شکایت پرخوابی را توضیح دهد. به عبارت دیگر، پرخوابی خود به اندازه ی کافی برای توجه بالینی و درمان مهم و حائز اهمیت است.

این اختلال می تواند نتیجه ی یک مشکل جسمی، از قبلی تومور، ضربه به سر، یا آسیب سیستم عصبی مرکزی باشد. شرایط پزشکی شامل مالتیپل اسکلروزیس(MS)، افسردگی، آنسفالیت(ورم مغز)، صرع، یا چاقی نیز ممکن است به این اختلال کمک کنند.

اگر در طول روز به طور مداوم احساس خواب آلودگی می کنید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای تشخیص وجود اختلال پرخوابی، در مورد عادت های خواب شما، مدت زمان خواب شبانه تان، اینکه آیا شب ها از خواب بیدار می شوید، آیا در طول روز به خواب می روید و … سوالاتی از شما می پرسد. پزشک در مورد اینکه آیا مشکلات هیجانی دارید یا دارویی مصرف می کنید که با خوابتان مقابله کند نیز سوال می پرسد.

ممکن است پزشکتان آزمایش هایی، مثل آزمایش خون، سی تی اسکن، و یک تست خواب به نام پلی سومنوگرافی را نیز انجام دهد. در برخی موارد، به الکتروآنسفالوگرافی(EEG)، که فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می کند هم نیاز است.

درمان پرخوابی

بهترین درمان برای پرخوابی بر اساس علائم تجربه شده، می باشد. داروهای محرک، از قبیل دزهای کنترل شده ی آمفتامین ها، که اغلب برای درمان بیش فعالی توصیه می شوند، می توانند برای حفظ هوشیاری در افراد مبتلا به پرخوابی استفاده شوند. چندین نمونه از این داروها شامل: دی_آمفتامین، متیل فنیدیت( با نام تجاری ریتالین، و کونسرتا ) و مودافینیل هستند. داروهای دیگری که برای درمان پرخوابی استفاده می شوند نیز شامل کلونیدین، لوودوپا، بروموکریپتین، ضد افسردگی های فعال، و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز هستند.

تکنیک های رفتاری نیز می توانند برای تنظیم برنامه ی خواب فرد در راهی که باعث گسترش عملکرد مطلوب روزمره شود مفید باشند. برای مثال، اجتناب از کار کردن و فعالیت های اجتماعی تا دیر وقت می تواند از تاخیر در زمان خواب( که یکی از دلایل خواب آلودگی روزانه است) جلوگیری کند. بیماران همچنین باید از مصرف الکل و کافئین در ساعات نزدیک به زمان خواب اجتناب کنند.

مترجم: ندا مهفر

لینک منبع 1 لینک منبع 2 لینک منبع 3

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:
 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بهترین درمان برای زیاد خوابیدن چیست؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پرخوابی پرخوابی، یا خواب آلودگی بیش از حد، شرایطی است که به دنبال آن فرد در بیدار ماندن طی روز مشکل دارد. افرادی که پرخوابی دارند می توانند در هر زمانی به خواب روند، برای مثال، هنگام کار یا حتی وقتی در حال رانندگی هستند. ممکن است آن ها مشکلات دیگر مرتبط با خواب از قبیل کمبود انرژی و مشکل در وضوح تفکر نیز داشته باشند. علائم پرخوابی پرخوابی به وسیله ی دوره های مکرر خواب آلودگی روزانه یا خواب طولانی مدت در شب شناخته می شود. افراد مبتلا به پرخوابی اغلب در بیدار شدن از یک خواب طولانی مشکل…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 3.82 ( 6 votes)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه