خانه / تربیت فرزندان / بازی درمانی / بازی درمانی و پیشرفت کودک

بازی درمانی و پیشرفت کودک

بازی درمانی و پیشرفت کودکReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 30Rating:

 

cover_mgrs_whitesm

 

 

مجله خانواده مقاله ای به چاپ رسانیده که درآن ازاستراتژی همکاری با خانواده ها با هدف درمان کودک سخن گفته است. مشکلاتی که دراین مقاله ذکرشده عبارتند از:
بازی درمانگرانی که اساس درمان خود را بر بازی درمانی کودک محور قرارمی دهند از تکنیک های خاص یا وسایل بازی خاصی استفاده نمی کنند و یا درباره رشد شخصیت کودک توضیح نمی دهند. درعوض بازی درمانگران اعتقاد راسخ به توانایی های کودکان دارند ومی دانند که کودکان بهترین تصمیم گیرنده درمورد موضوعات ارائه شده درجلسات درمانی هستند. براساس همین تئوری، این خطروجود دارد که تعیین اهداف رفتاری درشروع بازی درمانی کودک-محور می تواند منجر به عملکرد خاص توسط بازی درمانگر شود که درست درتقابل با این تئوری می باشد.
این مقاله روندی را پیشنهاد می کند که درطی آن درمانگر و خانواده با انجام کار تیمی به اهداف درمان درطول بازی درمانی برسند.این مراحل عبارتند از:
جلسه اول باید بدون حضورکودک برگزارشود  والدین درمورد فرزند خود توضیحاتی می دهند. توجه داشته باشید که موضوع صحبت برروی کودک متمرکز باشد نه مشکلات والدین
• کارکردن با والدین برای تعیین اهداف درمانی لازم است به این ترتیب که برروی اتخاذ راه حل ها تمرکزشود نه برروی مشکلات. با این حال مقاله می نویسد درحالی که درسایرروشهای بازی درمانی ازنظرتئوری بازی درمانگرممکن است براساس اهداف درمان مداخلاتی را انجام دهد، اما درروش بازی درمانی کودک محور تعیین هدف به عنوان راهی برای ارزیابی پیشرفت درمان است. به بیان دیگراین مقاله توصیه می کند که ازاهداف برای سنجش استفاده کنید نه برای درمان
توضیح دهید که چگونه هدف های رفتاری کودک در بازی درمانی آغازشده است. این کارنیازبه دانش و مهارت و شناخت دارد. برای انجام بازی درمانی اتخاذ شیوه های لازم برای بهبود حال کودک لازم است . درطول درمان توجه به موارد فرهنگی و جلب اعتماد والدین ضروری می باشد.
بهتراست شروع جلسات با ارزیابی پیشرفت همراه باشد. دانستن نکات مثبت با تمرکزبرروی مشاهدات مربوط به اهداف درمانی می تواند به درمانگردرمورد پیشرفت روزافزون والدین کمک کند. در یادداشت های خود به نکات ریزی توجه داشته باشید که ممکن است مشاهده آنها تغییراتی درروند درمان داشته باشد.
مشاوره با والدین درطول درمان بدون حضور کودک، که درطول آن درمانگرمی تواند درمورد اهداف درمان با آنها صحبت کند و توصیه هایی برای کسب مهارتهای فرزند پروری ارائه دهد و به این ترتیب راهکارهای خانواده با جامعه هماهنگ خواهد شد. این جلسات مشاوره فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با والدین می باشد.
ما براین باورهستیم که با فراهم کردن محیط امن و دادن فرصت، کودک به سمت سلامت روانی پیش خواهد رفت.هدف ما مدیریت ، مراقبت و درمان است. خوشبختانه با تصمیم گیری صحیح و مراقبت به نتیجه لازم خواهیم رسید. بیماران کودک و نوجوان خود را وادار به رویارویی با پیشرفت خود می کنیم و درعین حال والدین و محیط اجتماعی کودک هم متوجه پیشرفت آنها خواهند شد.

گردآورنده : مینو شفیعی

مرکز تخصصی موسیقی درمانی و بازی درمانی آلومینا

خدمات تخصصی بازی درمانی،موسیقی درمانی و نمایش درمانی خلاق در مرکز واحد شرق(رسالت) آلومینا ارائه می گردد
جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بازی درمانی و پیشرفت کودک

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه