خانه / آموزش / انتقاد را با روش ساندویچی خوشمزه کنیم!

انتقاد را با روش ساندویچی خوشمزه کنیم!

ساندویچ انتقاد!

یکی از سوالات شما: چطور باید از همسرم انتقاد کنم؟ همیشه وقتی از او انتقاد می کنم ناراحت می شود و دوباره کار خودش را تکرار می کند! لطفا شما بگویید چطور می توانم از او انتقاد کنم تا ناراحت و عصبانی نشود؟!

پاسخ خانم مهفر به شما:

دوست عزیز دقت کنید که در زندگی مشترک انتقاد فقط زمانی می تواند قابل پذیرش باشد که اولا دائمی و زیاد نباشد بلکه یک استثنا باشد، دوما با بهبود شرایط همراه باشد یعنی در مورد تغییری در آینده حرف بزنیم تا اینکه به سرزنش، توهین یا تحقیر بپردازیم… توصیه ی من به شما این است که برای تاثیر بیشتر انتقادات خود و در عین حال ناراحت نشدن طرف مقابلتان از روش های انتقاد سازنده که در زیر به آنها اشاره می کنم استفاده کنید:

  • به جای انتقاد از شخصیت فرد از رفتار او انتقاد کنید: یکی از اشتباهات بزرگ ما در انتقاد کردن این است که بخاطر یک رفتار نامطلوب که از فرد سر می زند، شخصیت او را زیر سوال می بریم! مثلا وقتی همسرمان دیر به منزل می آید او را “بی مسئولیت، بی فکر و بی خیال…” خطاب می کنیم!

بنابراین اولین قدم در انتقاد سازنده این است که رفتار فرد را از شخصیت او جدا کنیم و صرفا او را برای رفتار نادرستش مورد مواخذه قرار دهیم.

  • بهتر است انتقاد خود را با ارائه ی راه حل مطرح کنیم: انتقاد به تنهایی تاثیرگذار نیست. ایراد گرفتن از دیگران می تواند کار راحتی باشد، هر کدام از ما می توانیم همین الان به خیابان برویم و از هر آدمی که می بینیم ایراد بگیریم! اما انتقاد زمانی سازنده و موثر خواهد بود که با ارائه ی راه حل همراه باشد. البته لازمه ی این کار این است که خودتان نیز به رفتار مطلوبی که اشاره می کنید عمل کنید! مثلا من نمی توانم از طرف مقابلم بخواهم مودب باشد در حالی که خودم برای بیان این درخواست از کلمات زشت و زننده استفاده می کنم!
  • تکنیک ساندویچ: روش ساندویچ یکی از معتبرترین، پرکاربردترین و البته خوشمزه ترین روش ها برای انتقاد کردن است و استفاده کردن از آن نیز ساده است:

ابتدا یک ساندویچ همبرگر را در نظر بگیرید: این ساندویچ از 3 لایه ساخته شده، لایه ی اول نان، لایه ی دوم همبرگر(+کاهو، خیار، گوجه، سس) و لایه ی سوم هم نان. انتقاد ساندویچی دقیقا شبیه همین ساندویچ است. در این انتقاد اولین لایه (نان) ، بیان یک ویژگی مثبت از طرف مقابل است. لایه ی دوم (همبرگر) همان انتقاد است و لایه ی سوم (نان) یادآوری یک ویژگی مثبت دیگر است.

به عنوان مثال: اگر همسرتان دیر به خانه آمده و از دست او ناراحت هستید به جای سرزنش کردن او، دادوبیداد، و دعوا یا قهر که نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه حتی مشکلی به مشکلات شما اضافه می کند، سعی کنید با حفظ آرامش از تکنیک ساندویچ به این صورت استفاده کنید که: “عزیزم می دونم که تو من و بچه هاتو دوست داری و برای آرامش و رفاه ما تا دیر وقت کار می کنی (لایه اول، ویژگی مثبت)، اما من و بچه ها دوست داریم کنار تو شام بخوریم و از اینکه تو کنار ما نیستی ناراحتیم، لطفا سعی کن از این به بعد جوری برای کارهات برنامه ریزی کنی که زودتر به خونه برسی و وقت بیشتری رو با ما باشی (لایه دوم یا انتقاد به همراه راه حل)، تو مرد بی نظیری هستی من به وجود افتخار می کنم (لایه ی سوم، ویژگی مثبت)

  • روش دیگری که به شما توصیه می کنم این است که جملات خود را به جای “تو” با “من” شروع کنید: انتقادهایی که با لحن تند و با گفتن تو شروع می شوند مثل “تو این کارو کردی”، “تو فلان کردی”، “تو بهمان کردی”، انتقادهای مخرب محسوب و باعث ایجاد حالت تدافعی در طرف مقابل می شوند. به عنوان مثال: اگر همسرتان در شستن ظرف ها به شما کمک نمی کند، به جای اینکه بگویید: “تو تنبلی! تو حتی حاضر نیستی کوچکترین کاری در خانه انجام دهی!” سعی کنید در کمال آرامش این گفتگو را با تاکید روی “من” شروع کنید: “من دوست دارم که کمی در کارهای خانه کمک کنی، مخصوصا در شستن ظرف ها.”
  • و در آخر به یاد اشته باشید که رفتار انتقادی در صورتی که با لحن تند و خشمگین همراه باشد نه تنها تاثیرگذار نخواهد بود بلکه طرف مقابل را نیز برانگیخته و خانه را تبدیل به میدان جنگ خواهد کرد و شما نه تنها به هدفتان که اصلاح یک رفتار اشتباه در طرف مقابل است نمی رسید بلکه مشکل دیگری نیز در زندگی تان ایجاد می کنید. بنابراین اگر به دنبال اصلاح رفتار طرف مقابل هستید، آرامش خود را حفظ و با مهربانی انتقاد کنید.

مترجم: ندا مهفر

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ساندویچ انتقاد! یکی از سوالات شما: چطور باید از همسرم انتقاد کنم؟ همیشه وقتی از او انتقاد می کنم ناراحت می شود و دوباره کار خودش را تکرار می کند! لطفا شما بگویید چطور می توانم از او انتقاد کنم تا ناراحت و عصبانی نشود؟! پاسخ خانم مهفر به شما: دوست عزیز دقت کنید که در زندگی مشترک انتقاد فقط زمانی می تواند قابل پذیرش باشد که اولا دائمی و زیاد نباشد بلکه یک استثنا باشد، دوما با بهبود شرایط همراه باشد یعنی در مورد تغییری در آینده حرف بزنیم تا اینکه به سرزنش، توهین یا تحقیر بپردازیم... توصیه ی…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه