خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / اختلال اوتیسم را بیشتر بشناسید

اختلال اوتیسم را بیشتر بشناسید

اختلال اوتیسم را بیشتر بشناسیدReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Apr 16Rating:

شناخت اوتیسم

ابتلا به بیماری اوتیسم ممکن است کمی آزار دهنده باشد. دیگران شما را فردی بی ادب یا حساس تلقی می کنند یا اینکه تصور می کنند فردی مبهم و پیچیده باشید. اما به این معنا نیست که تمام تفکرات آنها در این مورد درست باشد. در ادامه شناخت بیشتری نسبت به این اختلال پیدا خواهید کرد و می توانید به طور موثرتر با آن مقابله کنید.

 1. فراگیری نقاط قوت اوتیسم.

اوتیسم نوعی ناتوانی محسوب می شود که ممکن است سخت باشد، اما به این معنا نیست که کاملا منفی است. این بیماری دارای مشکلات و البته نقاط مثبتی است که نشان می دهد افراد مبتلا به اختلال اوتیسم نیز می توانند افراد موفقی باشند. به این ترتیب شناخت این اختلال بسیار موثر خواهد بود.

 • اختلال اوتیسم را از طریق افراد مبتلا به این بیماری بشناسید. اغلب افراد عادی در مورد این بیماری می نویسند و بدون اینکه شناختی از آن داشته باشند ویژگی های آن را بیان می کنند. این افراد ممکن است دقت کافی نداشته باشند، تصورات اشتباهی ارائه دهند یا نقطه نظرات منفی بیان کنند. بنابراین تمام ویژگی های بدی که تاکنون در مورد اوتیسم خوانده اید لزوما صحیح نیستند.

برخی محققان این بیماری را معمولا نوعی خنثی بودن توصیف می کنند. این تعریف کمک می کند تا درک و احساس بهتری نسبت به بیماری اوتیسم داشته باشید.

 • در مورد نقاط قوت مربوط به اوتیسم مطالعه کنید. اوتیسم یک بیماری پیچیده عصبی است که با نقاط مثبت زیادی همراه است. فرد مبتلا به این اختلال برخی از موارد زیر یا همه آنها را ممکن است تجربه کند:
  • علاقه شدید: این امر منجر به کسب تخصص فوق العاده در یک حرفه یا به دست آوردن موفقیت چشمگیر در آن می شود.
  • افرادی موثر و مسئولیت شناس: این افراد معمولا دارای حس بالایی از پذیرش مسئولیت اجتماعی و یا تمایل به حل مشکلات و کمک به دیگران دارند.
  • دقت: افراد مبتلا به اوتیسم اغلب تمایل به دقت و تمرکز بر روی قطعات کوچک دارند تا تصاویر بزرگ. این ویژگی باعث می شود این افراد دارای دقت بالا در جزئیات مختلف باشند.
  • هوش بصری: افراد مبتلا به اوتیسم در آزمون های بصری و غیرکلامی نمره بالاتری کسب می کنند.
  • خلوص: این افراد در پیچیدگی های اجتناعی درگیر نمی شوند و آنچه می گویند با آنچه فکر می کنند یکی است و دارای صداقت هستند.
  • خلاقیت و بینش منحصر به فرد: فرد مبتلا به اوتیسم به روش های غیرعادی و عجیب فرا می گیرد.
 • در مورد بیماران اوتیسمی موفق مطالعه کنید. بسیاری از افراد مشهور مبتلا به اوتیسم بوده اند. علاقه شدید به کار، تمرکز و بینش منحصر به فرد منجر به خلاقیت و نوآوری خواهد شد.

افرادی مانند انیشتین، توماس جفرسون، امیلی دیکنسون و موتزارت افراد مشهوری هستند که تصور می شود به اوتیسم مبتلا بوده اند.

افراد مشهور امروزی که به اوتیسم مبتلا هستند عبارتند از تیمبرتون، سوزان بویل، آدام یانگ، جری ساینفیلد و غیره.

شناخت اوتیسم2

 • علائق خود را در نظر بگیرید: علائق خاص یکی از بهترین نقاط مثبت در اوتیسم می باشد. این افراد دارای حافظه باورنکردنی در مورد علائق خود هستند و توانایی خوبی در عملی کردن آنها دارند. بسیاری از افراد غیر اوتیسمی به این ویژگی این بیماران حسادت می ورزند.
 • در مورد مدل اجتماعی ناتوانی مطالعه کنید: مدل اجتماعی ناتوانی شامل نقص در مغز یا بدن فرد نیست، بلکه زمانی ناتوانی محسوب می شود که جامعه قادر به پذیرش نوع خاصی از همکاری نباشد. به عنوان مثال افراد مبتلا به نزدیک بینی از نظر اجتماع ناتوان نیستند، این افراد با امکانات موجود (عینک و لنز)، از فرصت هایی کاملا مساوی با دیگر افراد جامعه برخوردار هستند. بدن آنها مانند دیگر افراد عمل نمی کند، اما تکنولوژی موجود این امکان را برایشان فراهم کرده است.
 1. به خود کمک کنید.
 • به یاد داشته باشید که متفاوت بودن بد نیست. اگر همه افراد شبیه به هم باشند، دنیا خسته کننده خواهد بود. ویژگی های شما چیزی است که شما را به یاد ماندنی می سازد و لزومی ندارد که سعی کنید خود را طبیعی جلوه دهید.
 • روش های درمانی و درمانگری مناسب برای خود پیدا کنید. یک درمانگر خوب می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشید. به علاوه می توانید روش های مقابله با این بیماری را فرا بگیرید.

روش های درمانی موجود عبارتند از درمان حسی یکپارچه سازی، گفتار درمانی، کاردرمانی، رژیم غذایی مخصوص، رفتار درمانی و ملاقات یک روانشناس برای مسائل عاطفی. به هرحال قبل از هر گونه تغییر در زندگی و رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

 • از انجام کارهای خیلی سخت خودداری کنید. رسانه ها به طور مداوم افراد را تشویق می کنند تا نهایت سعی خود را داشته باشند. گاهی افراد فراموش می کنند که بهتر است کمی هم مسائل زندگی را رها کنیم. لازم نیست همیشه 100 درصد تلاش خود را به کار گیرید، این کار منجر به فرسودگی خواهد شد. اگر مسئله ای وجود داردک که تمام انرژی شما را می گیرد یا اضطراب شدیدی به شما وارد می کند، بهتر است آن را رها کنید.
 • بر روی مهارت ها و نقاط قوت شخصیت خود تمرکز کنید. این کار به شما کمک می کند تا کمتر نگران ناتوانی های خود باشید و از زندگی خود بیشتر لذت ببرید. زمان خود را صرف انجام کارهایی کنید که در آنها توانایی دارید و برایتان لذت بخش هستند.

لیستی از صفات مثبت خود تهیه کنید. ویژگی های شخصیتی و مهارت ها را در این لیست قرار دهید. بهتر است این لیست را در معرض دید خود قرار دهید. به دیگران کمک کنید و تاثیر مثبت بر روی دیگران داشته باشید.

 • تمرین کنید که مراقب خود باشید. ناتوانی و عدم فعالیت ممکن است مشکل باشد و بهتر است به خوبی با خود رفتار کنید. کارهای انرژی گیر را در زندگی خود کمتر کنید و به این ترتیب می توانید تمرکز بیشتری روی خود داشته باشید.
 • اینکه خود را وادار کنید که به استاندارهای غیراوتیسمی پایبند باشید، فقط باعث بروز صدمات روحی خواهد شد.
 • به توصیه های بهداشتی و سلامتی توجه داشته باشید، از جمله استراحت کافی و رها کردن اقدامات استرس زا. حداقل 8 ساعت در روز بخوابید و میوه و سبزیجات زیاد در روز مصرف کنید و از خوردن غذاهای غیر مفید و فست فود اجتناب کنید.
 • یک مربی داشته باشید. افراد قابل اعتماد افراد خود را در نظر بگیرید: والدین، خواهر یا برادر، اقوام و مشاور و دوستان. زندگی با وجود شرایطی مانند اوتیسم ممکن است کمی گیج کننده باشد و گاهی نیاز به کمک و مشاوره ضروری باشد.
 • برای ابتلا به اوتیسم عذر خواهی نکنید. شما حق دارید که بخواهید در جمع حضور داشته باشید و کارهای مورد نیاز خود را انجام دهید. لزومی ندارد که خود را تحت فشار قرار دهید و لازم نیست حتما مشابه دیگران رفتار کنید.
 • به یاد داشته باشید که اوتیسم تنها بخشی از شماست –بخشی از یک انسان متفکر و دوست داشتنی. دیگران می توانند شما را همراه با اوتیسم دوست داشته باشند. شما کمتر از دیگران نیستید.
 • اگر نسبت به خود حس خوبی ندارید، با کسی صحبت کنید. اضطراب، افسردگی و مشکل اعتماد به نفس متاسفانه در بین افراد مبتلا به اوتیسم رایج است. در این شرایط می توانید با یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید و احساس خود را برای وی توضیح دهید.
 • به اشتراک گذاشتن احساسات منفی و آزار دهنده خودخواهی محسوب نمی شود. در میان گذاشتن این احساسات با دیگران می تواند نگرانی آنها را کمتر کرده و گاهی نیز کمک هایی از دیگران دریافت کنید.
 1. با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 • خود را با افراد مثبت احاطه کنید. به دنبال افرادی باشید که شما را می سازند و حس بهتری به شما منتقل می کنند. سعی کنید زمان بیشتری را با آنها صرف کنید.
 • اگر با سپری کردن زمان خود با شخص خاصی دچار حس بدی نسبت به خود می شوید، بسیار مهم است که درک کنید چرا این احساس در شما بروز می کند و چرا برقراری چنین رابطه ای اهمیت دارد.
 • با افراد مبتلا به اوتیسم ارتباط برقرار کنید. می توانید با ملحق شدن به گروه های خاص این افراد یا گروه های حمایتی، ارتباط بیشتری با افراد مبتلا به اختلال اوتیسم داشته باشید. افراد اوتیسمی معمولا رفتار دوستانه ای دارند.
 • برقراری رابطه با این افراد به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید و عزت نفس خود را پیدا کنید.
 • از برقراری رابطه با افراد و گروه هایی که ویژگی های شما را زیر سوال می برند اجتناب کنید. به یاد داشته باشید فرد مبتلا به اوتیسم نباید تحقیر شود یا مورد سوء استفاده قرار گیرد.
 • اگر افراد نامطلوب که باعث بروز احساس ناخوشایند در شما می شوند، د اطرافتان زیاد هستند، دو راه برایتان می ماند: یا به آنها اموزش دهید یا از برخورد با آنها اجتناب کنید.
 • دوستانی مبتلا به اوتیسم برای خود پیدا کنید. به این طریق علاوه بر اینکه از مزایای دوستی بهره مند می شوید، می توانید استراتژی های مقابله با بیماری را نیز با دوست خود به اشتراک بگذارید، به یاد داشته باشید که چنین دوستی به بهترین شکل مشکلات شما را درک می کند.
نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس 

IMG_20151025_150011

آرش رستمی

روان درمانگر کودکان

خدمات تخصصی سنجش کودکان،آموزش والدین ،فرزند درمانیCPR و بازی درمانی ارائه می گردد.

جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی  اینجا کلیک کنید و با شعبه رسالت دپارتمان هنر درمانی تماس حاصل فرمایید.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه