خانه / تازه های علم و تکنولوژی / آیا تغذیه با شیر مادر بهترین راه حل برای رشد مغز می باشد؟

آیا تغذیه با شیر مادر بهترین راه حل برای رشد مغز می باشد؟

شیردادن

تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که منحصراً با شیر مادر تغذیه شده اند، نسبت به کسانی که با شیر خشک تغذیه کرده اند ، (حتی پس از کنترل موارد احتمالی دیگر( مانند وضعیت اقتصادی و اجتماعی، طول مدت حاملگی،وزن هنگام تولد، آموزش والدین، و فرصت های آموزشی) در آزمون کارکردهای شناختی و هوش عملکرد بهتری داشتند.

همچنین به نظر می رسد نه فقط بین ضریب هوشی و تغذیه با شیر مادر ارتباط وجود دارد بلکه بین ضریب هوشی و طول مدت تغذیه با شیر مادر نیز ارتباط وجود دارد.

کودکانی که زمان بیشتری با شیر مادر تغذیه شده اند ضریب هوشی بالاتری دارند. به علاوه کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده بودند، قسمت لوب جداری( که  بسیاری از عملکردهای شناختی از جمله وظایف مهارت فضایی، ریاضی و توجه در این بخش انجام می شود)  در آنها از قشر ضخیم تری برخوردار بود.

محققان در یک مطالعه ی جدید که در دانشگاه براون انجام شد،به بررسی ماده ی سفید مغز 133 کودک در سنین 4 سال و 10 ماه، به منظور درک تفاوت های اولیه در مغز ،بسته به این که با چه شیری تغذیه کرده بودند، پرداختند.

شرکت کنندگان در این مطالعه در 3 گروه جای گرفتند:

_ کودکانی که منحصراً باشیر مادر تغذیه کرده بودند.

_ کودکانی که منحصراً از شیر خشک استفاده کرده بودند.

_ کودکانی که  از ترکیب این دو نوع شیر تغذیه کرده بودند.

ازکودکان در دستگاه(MRI)  در حالی که به منظور کاهش تاًثیرات حرکتی(تحریف در تصاویر به دلیل حرکت) خواب بودند، اسکن مغزی گرفته شد.

سپس ماده ی سفید در سه گروه از کودکان مقایسه شدند. محققان  به نتایج قابل توجهی از این تحقیق دست یافتند.

مناطق مختلف مغز با درجات مختلفی رشد و توسعه یافته بودند. ماده ی سفید مغز به نظر سفید می رسد، زیرا نورون ها در این منطقه مغز از عایق چربی(میلین) که بسیار شبیه به عایق سیم برق کار می کند،پوشیده شده است ،این عایق از مغز محافظت می کندو در عین حال اجازه می دهد که ارسال پیام با سرعت بیشتری انجام شود. همانطور که مغز انسان رشد می کند مناطقی از ماده ی سفید مغز با سرعت مختلف و زمانها ی مختلف ملین دار می شوند و این کار تا بین 20 تا 30 سالگی ادامه پیدا می کند، مناطق پیشانی مغز و دیگر مناطق درگیر در انجام وظایف شناختی پیچیده ( برنامه ریزی، زبان،سازماندهی) زودتر رشد می کنند.

با این مطالعه ی جدید محققان دریافتند که تغذیه منحصراً با شیر مادر در اوایل کودکی با افزایش رشد در مناطق از ماده سفید که بعدها رشد و توسعه می یابند، ارتباط دارد.

این مناطق و اتصالات که رشدشان در کودکان شیر خوار افزایش یافته است معمولاً با وظایف شناختی پیچیده، از جمله عملکرد های اجرایی، عملکرد اجتماعی و عاطفی و زبان در ارتباط است.

علاوه بر این، در نوزادان شیر خوار بهبود عملکرد در حوزه شناختی یافت شد.این مناطقی از مغز در کودکانی که منحصراً از شیر مادر تغذیه کرده بودند رشد بیشتری در مناطق درگیر با عملکردهای زبان، دریافت بصری و کنترل حرکتی نشان داد.

بر اساس یافته های این مطالعه و دیگر مقیاس های بزرگ، منحصراً تغذیه با شیر مادر به وضوح با رشد بهتر مغز در اوایل کودکی و در دوره نوجوانی مرتبط است.

تغذیه منحصراً با شیر مادر همچنین با نمره IQ بالاتر و عملکرد بهتر در انجام وظایف شناختی مرتبط است.

طول مدت تغذیه با شیر مادر نیز مهم است، شواهد از مفید بودن شیر مادر حداقل در دو سال اول زندگی کودک حمایت می کنند.

آنچه هنوز نمی دانیم این است که چرا شیر مادر خیلی بهتر از شیر خشک است، یا اگر عوامل دیگری وجود دارد هنوز کشف نشده است که واقعاً چه سودی دارند.

منبع:

http://brainblogger.com/

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه