خانه / روانپزشکی / افسردگی / آیا تاکنون دچار اختلالات خلقی شده اید؟

آیا تاکنون دچار اختلالات خلقی شده اید؟

آیا تاکنون دچار اختلالات خلقی شده اید؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 6Rating:

نوسانات خلقی

نوسانات خلقی تغییرات ایجاد شده در خلق و خو و احساسات فرد را بیان می کند. هرکسی ممکن است دچار این نوسانات شود و در واقع این نوسانات بخشی طبیعی از زندگی انسان محسوب می شود. ما گاهی خوشحال و گاهی ناراحت هستیم. ممکن است برای مدتی خیلی احساس خوبی نسبت به اطرافیان و زندگی خود داشته باشیم و بالعکس مدتی هیچ احساس خوبی نداشته باشیم. نوسانات خلقی کوتاه بخشی از زندگی همه افراد محسوب می شوند.

به هرحال نوسانات خلقی برخی افراد بسیار شدیدتر و جدی تر می باشد طوری که می تواند بر روی عملکردهای روزانه و زندگی فرد تاثیر بگذارد. اختلال بایپولار یا دو قطبی بهترین نمونه از نوسانات خلقی محسوب می شود – از جنون به افسردگی. در این مواقع فرد دچار دوگانگی در رفتار می شود، ناراحت یا عصبانی، خوشحال یا در خود فرو رفته و غیره.

در رابطه با نوسانات خلقی چه کاری می توان انجام داد؟

نوسانات خلقی 1

افرادی که دچار نوسانات خلقی شده اند که برای چند هفته نیز به طول انجامیده و به طور جدی روی روابط آنها تاثیر گذار می باشد، بهتر است در رابطه با مشکل خود به دنبال کمک های تخصصی تر باشند. یک متخصص به درستی می تواند مشکل را تشخیص داده و برای برطرف کردن آن روش های درمانی ارائه دهد.

بروز نوسانات خلقی تقصیر خود فرد نیست، به علاوه همیشه این مشکل به خودی خود برطرف نمی شود. به مرور زمان معمولا این مشکل وخیم تر می شود. نوسانات خلقی حتی گاهی ممکن است آنقدر شدید باشد که فرد نتواند در کلاس یا محل کار شرکت کند یا در جمع دوستان خود حضور یابد. کنار زدن فردی که دچار اینگونه نوسانات شده نه تنها کمکی به وی نمی کند، بلکه مشکل را نیز بدتر می سازد. بهتر است به درستی به اینگونه افراد کمک شود.

نوسانات خلقی خفیف تر

نوساناتی که مربوط به اختلالات خاصی نبوده و زیاد هم جدی نیستند، یک بخش طبیعی از زندگی یا شخصیت فرد محسوب می شوند و به خودی خود برطرف می شوند. گرچه نوسانات خلقی به طور علمی ارتباطی به تغذیه یا دارو ندارد، اما در این مورد مثالی که وجود دارد فردی است که مقدار زیادی قند مصرف می کرده و ناگهان مصرف آن را کاهش می دهد.

بهترین روشی فرد می تواند شروع نوسانات خلقی را در خود تشخیص دهد، زمانی است که متوجه می شود رفتار و احساسات وی نسبت به گذشته خیلی دچار تغییر شده باشد و می تواند این تغییر را در تغذیه، نوشیدنی ها و یا فعالیت های خود ردیابی کند. بررسی این موارد می تواند به فرد در تشخیص علت این نوسانات کمک کرده و به فرد در پیشگیری از آنها کمک کند.

نگارنده: سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آیا تاکنون دچار اختلالات خلقی شده اید؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

2 نظر

  1. سلام من بعد از زایمانم که الان ۱۱ماه گذشته دچار اضطراب و استرس و تا حدودی غمگینی شدم البته قبلا هم این مشکلات رو داشتم مثلا به شدت از تنهایی هراس دارم که این موردرو در بارداری هم داشتم اما بعد از زایمانم مدت استرس و غم و بیحالیم طول میکشه قبلا راحت تر از عهدش بر می آمدم البته الان نسبت به اوایل زایمان خیلی بهتر شدم ناگفته نماند صبحها دچار استرس سدیدم چون تنها میمانم و الن دو ماهه نصف زاناکس میخورم که خیلی حالم و خوب میکنه گاهی روزها با زاناکس هم حالم بده چکار کنم؟(شیر هم میدم و این علائم نزدیک پریودم خیلی شدید هست)

    • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

      سلام در صورت تمایل به روش دارویی برای خانم دکتر بنی هاشمی و یا تمایل به روش غیر دارویی برای جناب خزاعی در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه