خانه / تربیت فرزندان / بازی درمانی / آیا بیش فعالی همان اختلال یادگیری است ؟ آیا بیش فعالی …

آیا بیش فعالی همان اختلال یادگیری است ؟ آیا بیش فعالی …

بیش فعالی

آیا اختلال بیش فعالی همان اختلال در یادگیری است؟

خیر این دو نوع اختلال جدا از یکدیگر هستند که البته ممکن است همدیگر را هم در بر گیرند.اختلال بیش فعالی یک نوع اختلال رشدی است نه ناتوانی در یادگیری،این کودکان ممکن است حتی دارای ضریب هوشی بالایی باشند ومشکل اصلی شان  فقط در پریشانی توجه وتمرکز است و همین امر منجر به مشکل در یادگیری میشود، البته ممکن است که کودکی که هر دونوع اختلال را داشته باشد اما لزوما این طور نیست که این دو نوع اختلال یکی هستند .اما برای درمان کودکان بیش فعال بهتر است که یک تیم متخصص با آنها کار کنند و حتی نیاز است تا بر روی مشکلات یادیگری نیز به صورت جداگانه کار شود.

شما با بیدار شدن صبح هنگام کودک بیش فعالتان مشکل دارید؟

خوب این مشکلی نیست می توانید از یک روال برای بیداری در صبح برای آنها استفاده کنید به عنوان مثال : حلقه زنگ یا صدای ساعت،شستن صورت ،نوازش و ماساژ وی و …

فرزند بیش فعال شما موقع رفتن به مدرسه بسیار آهسته وسیله هایش را جمع می کند؟

بهتر است از شب قبل شما در کنار وی قرار گرفته وبا استفاده از تکنیک های مختلف مانند بازی ومسابقه انها را تشویق کنید تا کیف خود را آماده کند،هنگام صبح هم به همین گونه ،شما هر چقدر از دور به او بگویید :آماده شدی؟ زود باش! فایده ندارد بلکه بیشتر خود ودیگر اعضای خانواده را ناراحت می کنید بهتر است با حرکات ورزشی ومسابقه ای با آنها برخورد شود وبرخی از وسیله هایی را که ممکن است بر اثر بی توجهی فراموش کنند در تیررس نگاه انها قرار دهید و معما طرح کنید که چه چیزی را فراموش کرده اند؟

آیا فرزندان نیاز است که در مدرسه نیز رژیم های غذایی خاصی داشته باشند؟

بله همانند مواردی که در منزل نباید میل کنند مانند شکلات ،مواد غذایی با شیرینی غیر طبیعی، ولی بهتر است که تنوع مواد غذایی که به فرزندتان میدهید زیاد باشد ودر بسته بندی های زیبا قرار دهید تا تشویق به خوردن شوند.

بهترین راه برای تشویق کودکان بیش فعال به انجام کارهای بزرگ چیست؟

اینکه برنامه ریزی داشته باشند و اهداف بزرگ را به اهداف کوچک و شکستن کاربزرگ به گام های کوچک وجزیی تا راحت تر انجام دهند واز سنگینی برنامه احساس سرخوردگی نکنند وموفقیت های کوچکشان منجر به ادامه و تشویق آنها در موفقیت های بزرگ تر شود.

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس ،نوروتراپیست و درمانگر کودکان با اختلال بیش فعال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه