7مرحله در بیماری آلزایمر

اختلال دوقطبی

مراحل بیماری آلزایمر 

side view of silhouette woman sitting against curtains on window 707586991 5949377e3df78c537bf8f75f - 7مرحله در بیماری آلزایمر

مراحل آلزایمر  همیشه دقیقاً به ترتیب اتفاق نمی ­افتند و ممکن است علائم متفاوت باشد، اما این اطلاعات درباره بیمار  آلزایمر می ­تواند برای برنامه­ ریزی و کمک به دوستانتان و یا خانواده بیمار آلزایمر را کمک قابل ملاحظه ای  کند.

مرحله اول:

رفتار به ظاهر طبیعی

وقتی شخصی مبتلا به آلزایمر  در این مرحله قرار دارد، در ابتدا او هیچ علامتی نخواهد داشت تا شما متوجه شوید. فقط یک اسکن PET که یک تکنیک برای نمایش نحوه عملکرد مغز است می­ تواند ابتلای او به آلزایمر را نشان دهد.

زمانی که بیمار  به مرحله ۶ آلزایمر  برسد، شما و خانواده و دوستان شاهد علائم بیشتر و بیشتری خواهید بود. تغیراتی در نحوه تفکر و منطق او می­بینید.

مرحله دوم: تغییرات بسیار کم

ممکن است شما هنوز هم متوجه هیچ تغییری در رفتار همسرتان نشوید اما او دچار دگرگونی­ های بسیار مختصری شده است که حتی شاید پزشک هم آن را تشخیص ندهد. این تغییرات می ­تواند شامل فراموش کردن یک کلمه یا گم کردن یک شئ باشد. در این مرحله، علائم آلزایمر نمی ­تواند در زندگی مستقل و یا کار بیمار اختلالی ایجاد کند.

یادتان باشد این علائم همیشه نشانه آلزایمر نیست، بلکه می­ تواند تغییراتی به دلیل افزایش سن باشد.

مرحله سوم: نقصان کم

در این مرحله شما متوجه تغییرات در رفتار و منطق همسرتان می­ شوید، تغییراتی مثل:

  • فراموش کردن چیزهایی که او تازه خوانده است.
  • پرسیدن یک سؤال به طور مکرر.
  • داشتن مشکلاتی در برنامه ­ریزی و مدیریت زندگی که با مرور زمان بیشترمی شود با مرور زمان.
  • زمانی که افراد جدید را می­ بیند نمی ­تواند نام آن­ ها را به خاطر آورد.

شما می­ توانید به عنوان یک حافظه کمکی برای او باشید و به او کمک کنید تا چک ­هایش را به موقع پرداخت کند یا قرارهای ملاقاتش را به او یادآوری کنید. شما همچنین می­ توانید با درخواست بازنشستگی او، باعث کاهش استرس ­های او شوید.

.jpg - 7مرحله در بیماری آلزایمر

مرحله چهارم: نقصان متوسط

در طول این دوره، مشکلاتی که در تفکر و استدلال در مرحله قبل شما متوجه آن شده بودید، آشکارتر می­ شود و مسائل جدیدی بوجود می ­آیند. مانند:

  • فراموش کردن جزئیاتی در مورد خودش.
  • مشکل داشتن در نوشتن تاریخ و مبلغ درست در چک
  • فراموش کردن ماه یا فصلی که در آن قرار داریم.
  • مشکل داشتن برای پختن غذا یا حتی سفارش دادن آن از روی منو.

شما می ­توانید در کارهای شخصی روزانه و حفظ امنیت او، به وی کمک کنید. حواستان باشد بیمار آلزایمر  معامله مالی نکند و یا اینکه دیگر رانندگی نکند.

مرحله پنجم: نقصان نسبتاً شدید

بیار آلزایمر  ممکن است فراموش کند کجا هست و یا الان چه زمانی است. او مشکلاتی مانند فراموش کردن آدرس و شماره تلفن خودش و یا فراموش کردن اینکه در کودکی به کدام مدرسه می ­رفت، خواهد داشت. ممکن است مشکلاتی مانند اینکه چه لباسی برای فصل یا موقعی از روز که در آن هست، بپوشد.

شما می­ توانید با آماده کردن لباس­ های مناسب به او کمک کنید. اینکه بگذارید تا لباس ­ها را خودش بپوشد و کمی مستقل باشد هم کمک ­کننده است.

اگر او سؤالی را تکرار می­ کند، با یک لحن اطمینان ­بخش به او پاسخ دهید، حتی بارها. با پاسخ دادن به او ممکن است سؤال پرسیدن وی کمتر شود و می­ خواهد از اینکه شما در کنارش هستید مطمئن شود

. حتی اگر همسر شما نمی ­تواند وقایع و جزئیات را به یاد آورد، او شاید هنوز قادر به تعریف کردن یک داستان باشد. در این مواقع او را تشویق کنید تا تصورات خود را بیان کند.

مرحله ششم: نقصان شدید

همچنان که آلزایمر پیشرفت می ­کند، بیمار الزایمر ممکن است چهره­ ها را بشناسد ولی نام­ ها را فراموش می­ کند. احتمال دارد افراد را با هم اشتباه بگیرد، برای مثال شاید همسرش را به عنوان مادرش بشناسد.

ممکن است توهماتی داشته باشد، مثلاً شاید فکر کند باید به سرکار برود در حالی که مدت طولانی است که کاری ندارد. برای رفتن به حمام ممکن است نیاز به کمک داشتن باشد.

شایدحرف زدن با او مشکل باشد ولی شما باید سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید حتی از طریق احساس خیلی از بیماران آلزایمری عاشق گوش دادن به موسیقی، خواندن و یا نگاه کردن عکس ­های قدیمی هستند.

مرحله هفتم: نقصان خیلی شدید

خیلی از توانایی­ های پایه­ ای در یک شخص مثل غذا خوردن، راه رفتن، نشستن و کارهای دیگر می­ توانند از بین بروند.

شما همچنان می­ توانید با دادن غذاهای نرم و راحت برای بلعیدن به او کمک کنید.

به او کمک کنید تا از قاشق برای غذا خوردن استفاده کند و از اینکه آب می­ نوشد اطمینان حاصل کنید.

اینن  است نکته مهم چون خیلی از افراد در این مرحله نمی­ توانند احساس تشنگی خود را بیان کنند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

 

تماس و تعیین نوبت ویزیت (کلیک کنید)

 

468 - 7مرحله در بیماری آلزایمر

مهدی وزیریان 

روان شناس بالینی 

درمانگر افسردگی ،وسواس و اختلالات اضطرابی 

مولف مجموعه كتاب های آنسوی اندیشه 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - 7مرحله در بیماری آلزایمر

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: