کمک به کودک برای کنترل خود

 

کنترل خود
خبر خوب این است که حدود 30 درصد از کودکان چهار ساله حداقل در برخی از زمان ها در حال حاضر می توانند احساسات، اضطراب و انگیزه شان را به خوبی و به اندازه کافی برای مقاومت در برابر وسوسه های خود مدیریت کنند.

 

پایه و اساس کنترل خود اعتماد است.

پدر و مادر که پاسخگوی نیازهای کودکان هستند اعتماد را پرورش میدهند. هنگامی که نوزاد گرسنه از خواب بیدار میشود و گریه میکند وزمانی که پدر ومادر به موقع به نیاز های او پاسخ می گویند و او را ساکت می کنند مغز نوزاد و کودک مسیرهای عصبی را برای تسکین اضطراب و تنظیم احساسات تقویت می کند و به وی اجازه میدهد تا خود را تسکین دهد.
در نهایت، کودک اعتماد خواهد کرد که او در هر وضعیتی می تواند احساس خود را مدیریت کند.

وقتی کودک می تواند اعتماد کند می تواند به مدت طولانی تر صبر کند .

 

[divider]

 

کودکان تنظیم کردن عواطفشان را از روی الگوهای ما یاد می گیرند.

هنگامی که پدر و مادر نمی توانند احساسات خود را مدیریت کنند و نسبت به موقعیت های مختلف واکنش هایی مانند عصبانیت و یا به چالش کشیدن رفتار فرزند خود نشان میدهند ،یک پیام روشن است که زندگی پر از شرایط اضطراری است و کودک درمی یابد که گاهی می تواند اینگونه رفتار کند.

بنابراین مهم ترین چیز درکنترل احساست ،خودتان است تا کودک با تقلید از شما بتواند به خود در کنترل احساسات کمک کند و دچار تعارض نشود.

 

[divider]

 

دریافت نشانه های اضطراب از ما به عنوان والدین

هنگامی که یک کودک نو پا شروع به حرکت و راه رفتن می کند ممکن است زمین بخورد و تعادلش را از دست بدهد در چنین وضعیتی اگر ما به عنوان والد وحشت زده شویم او یاد می گیرد که اضطراب پیدا کند و عجله در کارها را یاد بگیرد ، در چنین شرایطی بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و به کودک بگوئید که طبیعی است و تو می توانی و دوباره بلند بشو و من هم کنارتم و اصلا نگران نباش .

 

[divider]

کنترل خود با رشد مغز امکان پذیر است

کودکان نو پا توانایی لازم برای مقاومت با احساسات و کنترل خود را ندارند بلکه برای سن 4 سال یا بزرگتر این حالت اتفاق می افتد.

کنترل احساسات در قسمت پری فرونتال ( پیش پیشانی ) می باشد و تقویت این قسمت می تواند در کنترل و مدیریت احساسات به فرد کمک کند.

 

[divider]

 

تمرین می تواند کنترل احساس را کامل کند.

هر بار که بچه ها به طور داوطلبانه چیزی را انجام میدهند مسیرهای عصبی در قشر فرونتال با نظم و انظباط ایجاد میشود اما زمانی که کودک مجبور به انجام کاری میشود این نظم برقرار نمیشود باید کنترل احساسات با کودک تمرین شود و با هر رفتار مثبت مورد تائید قرار بگیرد تا تقویت صورت بگیرد.

 

[divider]

 

محدودیت های همدلانه باعث میشود تا بچه ها نظم و انضباط را به طور عملی فرا گیرند.

هر بار که ما مجموعه ای از محدودیت ها را به کودکان اعمال می کنیم و او قبول می کند تمرینی است برای کنترل احساسش .

البته ارتباط محبت آمیز بین کودک و والدین باعث میشود تا رشد احساست و کنترل آنها بهتر صورت گیرد .

باید در نظر داشته باشید که مجازات ، نظم و انظباط کودک را تقویت نمی کند و نباید وی را مجبور به انجام کاری کرد زیرا اجبار ، انتخاب را از وی سلب کرده و کنترل بر خودش کمتر صورت پذیرد.
[divider]

 

انتظار کشیدن تمرین خوبی است تا به هدف برسند

استراتژی انتظار کشیدن برای یادگیری بسیار مفید است و به کودکان کمک می کند تا خودشان را کنترل کنند و اگر والدین تلاش کنند که کودک انتظار کشیدن را یاد بگیرد و بداند که در پایان انتظار و صبر می تواند به خواسته اش برسد کم کم در کودک تقویت میشود تا خودش را مدیریت کند.

مثال:
“تو خیلی گرسنه ای، من می دانم … ماکارونی پخته نشده”.

 

 

 

منبع :

psychologytoday.com
مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *