کشف نشانگر ژنتیکی مرتبط با OCD (وسواس)

ژن وسواس

حدود 2.2 میلیون نفر در ایالات متحده دچاراختلال وسواس هستند و به طور دقیق تا به حال  هنوز مشخص نشده که چه چیزی منجر به این اختلال شده است ، اما محققان دانشگاه جانز هاپکینز دانشکده پزشکی در بالتیمور می گویند که یک نشانگر ژنتیکی را پیدا کرده اند که ممکن است سرنخ هایی در این زمینه را در بردارد.

 

اختلال وسواس (OCD) یک بیماری روانی است که توسط افکار اضطراب زای مزاحم و ناخواسته که در تلاش برای غلبه بر چنین افکار، باعث رفتارهای تکراری و تشریفاتی است مشخص می شود.

 

به عنوان مثال، یک فرد ممکن است  نگرانی غیر منطقی در مورد میکروب و یا آلودگی داشته باشد، بنابراین آنها احساس نیاز به بارها و بارها شستن دست های خود میکنند و گاهی اوقات این کار را ساعت ها انجام میدهند.

 

انواع خفیف وسواس( OCD ) می تواند فرد را  تا یک ساعت در روز مشغول نگه دارد در حالی که اشکال شدید تر آن یک فرد  قادر نیست  خانه ی خود را ترک  کند .

هیچ درمانی قطعی برای OCD وجود ندارد، اما علائم می تواند از طریق رفتار درمانی و داروهای ضد افسردگی  مانند : مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین ( SSRI ها ) اداره شود با این حال، تخمین زده می شود که این نوع درمان فقط در 60-70 ٪ از موارد کار برد دارد.

اما محققان دانشگاه جانز هاپکینز که آخرین یافته های  آنها، به تازگی در نشریه روانپزشکی مولکولی منتشر شده است،می گویند :

 ممکن است به درک بهتری از شرایط و روش های درمانی جدید منجر شود،در بیماران وسواس دیده شده که این اختلال یک ارتباط نزدیک با ژن PTPRD دارد.

این بررسی، به رهبری دکتر جرالد نستاد ، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه جانز هاپکینز ، تیم تجزیه و تحلیل ژنوم  بر روی بیش از 1،000 نفر از بستگان نزدیک افراد با شرایط وسواس (OCD) و همچنین عموم مردم انجام گرفت.

 

محققان می گویند کشف یک نشانگر ژنتیکی در افراد مبتلا به OCD می تواند به درک بهتر و درمان این وضعیت منجر شود.

از این رو، محققان دریافتند که بیماران مبتلا به OCD” ارتباط معنی داری ” بر روی کروموزوم 9 در نزدیکی یک ژن به نام پروتئین تیروزین فسفوکیناز ( PTPRD ) وجود داشت.

 

این تیم می گویند که این ژن نیز با برخی از موارد به اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) در ارتباط است ، علاوه بر این، ژن PTPRDبا خانواده ژن دیگری به نام SLITRK که به وسواس ( OCD)  در حیوانات مرتبط است همکاری می کند.

 

دکتر نستاد می گوید :

” پژوهش OCD در پشت سایر اختلالات روانپزشکی از نظر ژنتیک عقب افتاده است، ما امیدواریم که این یافته جالب توجه ما را به ساخت معنادار بهتری نزدیک کند و کمک کند تا ما راه  درمان مناسب آن را پیدا کنیم . ”

منبع :

Medicalnewstoday


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *