سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

کشف شد: کجا و چگونه در مغز بشر تخیل اتفاق می افتد

کشف شد: کجا و چگونه در مغز بشر تخیل اتفاق می افتدمغز

فلاسفه و روانشناسان مدت زمان زیادی است که می خواهند این معما را حل کنند که تخیل چگونه و کجا شکل می گیرد.به عبارت دیگر، انسان چگونه قادر است هنر ایجاد کند،اختراع کند، فکر کند یا رفتارهای فوق العاده از خود نشان دهد؟

پاسخ، محققان دانشگاه داتمورث در یک مطالعه ی جدید در یافتند که، در مغز(فضای کاری ذهنی) که به شکلی آگاهانه تصاویر، نمادها،ایده ها و نظریه ها را دستکاری می کند و تمرکز ذهنی مورد نیاز برای حل مسائل پیچیده و ساختن ایده های جدید را فراهم می کند.

محققان این مطالعه،یافته هی خود را با عنوان« ساختار شبکه ای و پویا از فضای کاری ذهنی» در مجله مقالات آکادمی ملی علوم منتشر کردند.

محققان در گذشته این نظریه را مطرح کرده بودند که تخیل در انسان نیاز به یک شبکه ی گسترده عصبی در مغز دارد، اما ارائه ی شواهد یک فضای ذهنی برای تخیل با تکنیک هایی که عمدتاً فعالیت مغز را به شکل مجزا بررسی می کند دشوار بوده است. در این مطالعه محققان مسئله را به شکل دیگر در نظر گرفتند، اینکه مغز چگونه به ما امکان می دهد تا تصویر سازهای ذهنی را دستکاری کنیم.مثال: تصور یک زنبور به جای سر گاو. در این مطالعه محققان از 15 داوطلب خواستند شکل های انتزاعی خاصی را تصور کنند و در ذهن آنها به اشکال پیچیده تری تبدیل کنند و یا به قطعات جداگانه تقسیم کنند. دانشمندان فعالیت مغزی شرکت کنندگان را با  MRIعملکرد مغز افراد را  اندازه گیری  و ثبت کردند. با بررسی نتایج پی بردند که یک شبکه قشری و زیر قشری روی بخش بزرگی از مغز مسئول دستکاری تصویری است.

این شبکه تا حدی شبیه یک فضای کاری ذهنی است که محققان استدلال می کنند ممکن است مسئول بسیاری از تجارب آگاهانه انسان و انعطاف پذیری شناختی انسانها باشد.

نویسنده ی این مطالعه، الکساندر شلگل، عضو دپارتمان روانشناسی و علوم مغز دانشگاه داتمورث می گوید: نتایج تحقیقات ما را یک گام به درک چگونگی سازمان یابی مغز ما نسبت به گونه های دیگر نزدیک می کند، در ک این تفاوتها بینش لازم برای فهم اینکه خلاقیت از کجا نشأت می گیرد را می دهد، بعلاوه امکانی فراهم می کند تا این فرایند های خلاق را در ماشین پیاده سازی کنیم.

منبع

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

1 نظر
  1. مینا می گوید

    جالب بود.مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: