چگونه تحریکات حسی به بهبود رشد مغزی کودک کمک میکنند ؟

تحریک حسی 2

اندازه مغز یک کودک در هنگام تولد یک چهارم یک بزرگسال است و تا سن 3 سالگی اندازه مغز وی 80 درصد یک بزرگسال خواهد شد و مغز کودکتان میتواند با سرعت بسیار بالایی رشد کند .

شما میتوانید با نحوه کارکرد مغزکودکتان و میزان تاثیر تحریکات حسی در بهبود رشد مغزی وی اشنا شوید .

بنا بر تحقیقات انجام شده زمانی که یک نوزاد متولد میشود مغز وی هنوز کامل نشده و علاوه بر موارد ارثی ,محیط تاثیر فراوانی بر ردش مغزی وی دارد .تحریکات حسی و ارتباطات عصبی بیشتری نقش را در عملکرد صحیح مغز کودک ایفا میکنند .

رشد مغز کودک 

تجربیات و اموخته های کودک در طی 5 سال اول زندگی اش میتواند مهارتهای یادگیری وی و میزان رشد مغزی اش را تعیین نمایند .نورون های حسی و سیناپس ها مسئول رشد سریع مغزی میباشند .

نقش نورون های حسی

بیلیون ها سلول مغزی در مراحل اولیه رشد جنینی ایجاد میشوند و زمانی که نوزادی به دنیا میاید, کامل ترین بخش مغز وی همان ساقه مغز است و این بخش هم مسئول اعمالی مانند لگد زدن ,خوابیدن ,گریه کردن و غذا خوردن میباشد .پس از تولد کودک تعداد  بسیار زیادی از سیناپس ها و یا ارتباطات نورونی ایجاد میشود که از طریق انها اطلاعات منتقل میشود .تحریکات حسی هم بر نورونهای حسی موثرند و به ایجاد این ارتباطات کمک میکنند .بنا بر تحقیقات انجام شده مغز یک نوزاد در هر ثانیه حدود 2 تا 3 میلیون سیناپس ایجاد میکند .

هر چه این سیناپس ها بیشتر مورد استفاده قرار گیرند ,قوی تر میشوند و با سرعت بیشتری اطلاعات را انتقال میدهند .این ارتباطات جدید باعث میشوند تا کودک بتواند دید رنگی و دیگر مهارتها را بدست اورد .

اهمیت تحریک حسی مثبت 

پزشکان عنوان میکنند که یک نوزاد تازه بدنیا امده به طور نسبی کر و کور و بی حس است و به والدین وی بستگی دارد که چگونه محیط اطراف وی را شکل میدهند و یا چگونه با تحریکات حسی زمینه مناسبی را برای بهبود رشد مغزی وی فراهم میکنند .

اگر به کودکان فضای کافی برای بازی,امکان اکتشاف اطراف و برقراری ارتباط را  بدهید انها حس بهتری به محیط اطراف خود خواهند داشت و ارتباط بهتری با هم والدین خود برقرار خواهند کرد .

ولی  تحریکات حسی منفی هم وجود دارند که باعث تاخیر در یادگیری کودک در تمام عمر وی میشوند مانند استرس ,نادیده گرفتن وی ,سو استفاده و دیگر اسیب ها که خود سرعت رشد مغزی کودک را بسیار پایین می اورند .بنا بر تحقیقات انجام شده کودکانی که توجه کمتری از والدین خود دریافت میکنند و یا والدین انها نسبت به کودکشان کاملا بی توجه هستند ,به نسبت دیگر کودکان 20 تا 30 درصد رشد مغزی کمتری دارند .

بنابراین تحریکات حسی نقش خیلی مهمی در روند یادگیری کودکان در تمام زندگی وی خواهند داشن و اگر به این موضوع توجه کنید فرزند شما روزی به یک نابغه تبدیل خواهد شد .

 

نگارنده :فرحناز ال احمد

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست

 

[divider]

 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا     

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *