سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

چگونه با کودکان در مورد سلامت قلب صحبت کنیم

کودک

چگونه با کودکان در مورد سلامت قلب صحبت کنیم

 

اینکه تصمیم بگیرید با کودک خود در مورد سلامت قلب صحبت کنید یک راه فوق العاده است تا کودک یاد بگیرد در برنامه های خانه و مدرسه چگونه به افزایش عمر و سلامتی خود کمک کنند.

همه، کودکان را از مصرف هله هوله، تماشای تلویزیون و بازیهای ویدئویی منع می کنند،اما در مورد چگونگی تأثیر آنها بر سلامت و نحوه ی  انتخاب غذاها و فعالیت ها برای بالا بردن سطح سلامت، آموزش بسیار کمی صورت می گیرد.

شما همیشه کنار فرزند خود نیستید و نمی توانید بر او نظارت داشته باشید.

اما هنگامی که کودک درک کند، قلب چیست؟ چگونه کار می کند، چه چیزهای برای آن مضر و چه چیزهای برای آن مفید است، به احتمال زیاد در مورد غذاها و فعالیت های خود بهتر تصمیم گیری می کند.

1)    از اینترنت یک نمودار قلب پرینت بگیرید.در صورت امکان پرینت رنگی بگیرید و به او توضیح دهید که قلب در کدام قسمت بدن قرار دارد، چه شکلی است.بگویید که قلب خون را به کل بدن پمپاژ می کند، و برای اینکه خوب کار کند نیاز است تا قوی باشد و رگ ها باید تمیز باشند.

2)    اجازه دهید کودک سرش را روی سینه ی شما قرار دهد و صدای قلب را گوش کند، به او بگویید که چگونه خون را پمپاژ می کند،از مشت خود برای نشان دادن عمل پمپاژ استفاده کنید.دست را مشت کنید و کمی باز و بسته کنید.

3)    یک تصویر از خود قلب به کودک نشان دهید و بگویید که در قسمت بالای قلب  دهلیز داریم و در قسمت پایین قلب بطن را داریم.

4)    بر روی مچ دست نیز ضربان قلب را به اونشان دهید، یادتان باشد این کار را به نحوی درست انجام دهید. می توانید تفاوت ضربان قلب در حالی که فعالیت می کنید، زمانی که اتفاق خوشایند یا نا خوشایند می افتد و یا زمانی که استراحت می کنید، را نیز به کودک نشان دهید( در هر کدام از شرایط به صدای قلب گوش کند)، توجه او را به تغییرات آن جلب کنید.

5)    در مورد غذاها ی چاق کننده که باعث می شود سرخرگ ها مسدود شوند و کار قلب سخت شود با او صحبت کنید.می توانید او را کنار خود بنشانید و از اینترنت یا مجله عکس موارد مفید از قبیل مواد غذایی و ورزش را به او نشان دهید.

6)    شعر یا قصه یا نمایشی در مورد قلب تهیه کنید و با او تمرین کنید.

نکته:
◌ به یاد داشته باشید که این کار فقط آشنا کردن کودک با عضو مهمی از بدن است، صحبت در مورد قلب را به درسی که برایش فهم آن سخت باشد تبدیل نکنید.

◌ توجه داشته باشید که هر رفتاری که از کودک انتظار دارید خودتان باید الگوی همان رفتار برای او باشید.در این زمینه نیز خودتان باید به آنچه می گویید عمل کنید.

◌ به خاطر داشته باشید که هر چیزی وقتی خیلی کم  یا خیلی زیاد باشد مضر می شود، در برنامه های خود حد اعتدال را رعایت کنید.

منبع 

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی کودکان     

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست می گوید

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: