چطور از یک شکست عشقی و عاطفی خلاص شویم ؟ بخش اول

670px-Let-Go-of-a-Failed-Relationship

برای فراموشی و رهایی از یک شکست عاطفی و عشقی و اینکه فرد یاد بگیرد خود را التیام بخشد و احساسات پیچیده خود را بشناسد تلاش زیادی لازم است. برای اینکه یاد بگیریم چطور نگرش های ذهن خود را با شرایط پیش آمده تنظیم کنیم، چطور ارتباط خود را با فرد مورد نظر قطع کنیم، و دوباره از زندگی لذت ببریم . مراحل زیر را دنبال کنید و دوباره به زندگی عادی برگردید.

 

بخش 1: رهاسازی

1-   به خودتان وقت دهید. گریه کردن و ماتم کردن در این حالت طبیعی است. با اینکه شما با عشقتان ماه ها و یا سالها بوده اید ولی این حق را دارید که هیجانات و احساساتتان را مدیریت کنید. به خودتان اجازه دهید که گریه کنید، و تجربیات خود را در این زمینه به یاد بیاورید، و این را بپذیرید که این اتفاق افتاده است.

  • این زمان را به فکر کردن اختصاص دهید. احساسات خود را در یک دفترچه کوچک بنویسید و این مطالب را با اینکه چرا الان در این وضعیت هستید ارتباط دهید.
  • به خودتان وقت دهید، این فرصت به شما کمک می کند تا سریعتر از این ارتباط احساسی خلاص شوید. بعضی از افراد برای این هدف زمانی را مشخص می کنند. البته این بدین معنی نیست که شما در تاریخ معینی از این ناراحتی فارغ می شوید – اما این نشان می دهد شما برای رسیدن به یک حالت هشیار منطقی حرکت رو به جلو را آغاز کرده اید.

 

670px-Let-Go-of-a-Failed-Relationship-Step-1-Version-2

 

2 –  احساسات خود را رها کنید. اگر شما تمام روز را در تختتان گریه می کنید، اشکالی ندارد. اگر شما می خواهید گریه کنید یا برای یک دوست درمورد تمام جزئیات رابطه تان درد و دل کنید ، این کار را انجام دهید. فقط به خاطر داشته باشید که این کار را هرگاه که به تخلیه احساسات نیاز داشتید انجام دهید، و این احساسات را در ایجاد یک رابطه ی جدید برای اینکه احساس حسادت نسبت به عشق سابق می کنید، تخلیه نکنید.

 

3-  به خودتان یاد آوری کنید که چرا این رابطه تمام شده است. این طبیعی است که شما پس از پایان رابطه هنوز هم این احساس را داشته باشید که عشقتان هنوزم به شما فکر می کند— و از این تفکرات حتی اگر آرامش بخشم نباشد، استفاده می کنید. اما شما باید قوی باشید و به خودتان یادآوری کنید که چرا این رابطه تمام شده است.

  • تفکر ممکن است آسیب ببیند، سعی کنید درمورد یک صحنه از رابطه تان که در آن لحظه عمیقاً ناراحت بودید فکر کنید. آن لحظه را بر روی یک کارد کاغذی بنویسید یا بر روی گوشی همراهتان ذخیره کنید و آن را همیشه و همه جا همراه خود داشته باشید. زمانهایی که از تصمیم خود در تمام کردن رابطه پشیمان شده اید، یا از اینکه چرا شما و عشقتان با همدیگر نیستید، تعجب کرده اید، به  این کارت نگاهی بیندازید.

 

4-  یاد بگیرید الگوهای غلط فکری خود را بشناسید. تلخی، احساس گناه و پشیمانی می تواند یک ترکیب ناتوان کننده ی هیجانی را هنگامی که در حال فراموش کردن رابطه تان هستید، برای شما به وجود آورد. شما می توانید به خودتان یاد بدهید که چگونه الگوهای اشتباه فکر کردن را بشناسید، افکار خود را روی کاغذی بنویسید و برای اینکه بفهمید که چه عواملی شما را از لحاظ هیجانی تحریک می کند آنها را امتحان کنید. اگر شما بتوانید این تفکرات اشتباه را، که شما را در یک باتلاق عاطفی قرار می دهد بشناسید ، می توانید با اطمینان و آگاهی از کنار آنها عبور کنید و در نتیجه به شما آسیبی نرسد.

  • دفترچه ای را که برای خود درست کرده اید را چندین بار بخوانید و آن را بازخوانی کنید، . طوری مطالب را در آن بنویسید که انگار این دفتر متعلق به فرد دیگری است و شما در حال راهنمایی کردن آن فرد هستید. برای نمونه بنویسید که چگونه و چطور یک شکست عشقی رخ می دهد ؟ چه توصیه هایی به آن فرد می کنید ؟ آن فرد از چه چیزهایی باید دوری کند ؟

 

  • دور کلمات و عباراتی که در دفترچه تان زیاد تکرار شده است، خط بکشید. زمانی که متوجه شدید نسبت به کلمه یا عبارت خاصی (ممکن است اسم عشقتان باشد، یا مکان خاصی باشد که با هم بوده اید ) زیاد فکر می کنید و حساس شده اید، فکرتان را قطع کنید. برای این کار شعری را که حفظ هستید بخوانید یا به آهنگی گوش دهید، این کارها به شما کمک می کند که فکر اشتباه تان را قطع کنید و در انتها اگر در این کار موفق شدید به خودتان پاداش دهید.

670px-Let-Go-of-a-Failed-Relationship-Step-3-Version-2

 

5-  از رفتارهای خود تخریبی بپرهیزید. سیگار کشیدن به این دلیل که شما ناراحتید و رابطه خود را از دست دادید، به شما در بهتر شدن حالتان کمکی نمی کند. غرق شدن در مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر که از نفرت از خود ناشی می شود، نه تنها به شما کمکی نمی کند بلکه روند سوگواری و ناراحتی شما را افزایش می دهد، واین باعث می شود که تمام پیشرفت شما در کنار آمدن با این موضوع از بین برود و از ابتدا شروع کنید.

  • اگر شما هدفتان این است که حواستان نسبت به این موضوع پرت شود، چرا از یک روش جایگزین سالمتری استفاده نمی کنید ؟ به جای سیگار کشیدن، دوچرخه سواری کنید، و یا به کارهای هنری بپردازید.

مراحل بعدی را در همین سایت دنبال کنید

منبع:

www.wikiHow.com

مصطفی رستمی

مصطفی رستمی

کارشناس ارشد روانشناسی و پژوهشگر در زمینه ی روابط زناشویی و زوج درمانی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *