چرا کودکم هر شب با وحشت از خواب بلند می شود؟

اختلال کابوس شبانه

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

کابوس شبانه یک رویای ناراحت کننده است که با احساسات منفی از قبیل اضطراب یا ترس که شمار را بیدار می کند، همراه است. کابوس شبانه، در کودکان رایج است، اما می تواند در هر سنی اتفاق بیافتد، و کابوس های گاه و بیگاه معمولا نگران کننده نیستند.

کابوس های شبانه ممکن است در کودکی بین 3 تا 6 سالگی آغاز شوند و بعد از10 سالگی تمایل به کاهش دارند. در سنین نوجوانی و جوانی، به نظر می رسد که دختران اغلب بیشتر از پسران کابوس های شبانه را تجربه می کنند. برخی افراد این کابوس ها را در بزرگسالی و در طول زندگی شان دارند.

گرچه، کابوس های شبانه رایج هستند، اما اختلال کابوس شبانه تقریبا نادر است. اختلال کابوس شبانه زمانی اتفاق می افتد که کابوس های شبانه اغلب باعث ایجاد پریشانی، اختلال در خواب، مشکلاتی در عملکردهای روزانه یا ایجاد ترس هنگام رفتن به رختخواب می شوند.

علائم

بیشتر احتمال دارد که کابوس های شبانه را در نیمه ی دوم شب تجربه کنید. کابوس های شبانه ممکن است به ندرت یا زیاد اتفاق بیافتند، حتی ممکن است چندین بار در یک شب نیز رخ دهند. دوره های این کابوس ها به طور کلی کوتاه است، اما باعث می شود که از خواب بیدار شوید، و بازگشت به خواب برایتان دشوار شود.

کابوس شبانه ممکن است ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • رویای شما زنده و واقعی به نظر می رسد و و بسیار ناراحت کننده است.
 • داستان رویای شما معمولا مربوط به تهدید امنیت و زندگی است، اما می تواند زمینه های آزارنده ی دیگری نیز داشته باشد.
 • رویای شما از خواب بیدارتان می کند.
 • در نتیجه ی رویای خود ترس، اضطراب، خشم، غم یا نفرت را تجربه می کنید.
 • وقتی در رختخواب هستید احساس می کنید که از شدت تعریق خیس شده اید و تپش قلب دارید.
 • بعد از بیدار شدن می توانید به وضوح فکر کنید و جزئیات رویایتان را به خاطر آورید.
 • رویای شما باعث پریشانی می شود که مانع از این خواهد شد که به راحتی بخوابید.

کابوس های شبانه فقط زمانی به عنوان اختلال در نظر گرفته می شوند که:

 • مکررا رخ دهند.
 • باعث پریشانی عمده یا اختلالاتی در طول روز، از قبیل اضطراب یا ترس مداوم، یا اضطراب قبل از خواب در مورد داشتن کابوس های شبانه ی دیگر شوند.
 • باعث ایجاد مشکلاتی در تمرکز یا حافظه شوند، یا باعث شوند که نتوانید فکر کردن در مورد تصاویر رویاهایتان را متوقف کنید.
 • خواب آلودگی روزانه، خستگی یا کمبود انرژی ایجاد کنند.
 • باعث مشکلات عملکردی در کار یا مدرسه یا موقعیت های اجتماعی شوند.
 • مشکلات رفتاری مربوط به زمان خواب یا ترس از تاریکی ایجاد کنند.

داشتن کودک مبتلا به اختلال کابوس شبانه می تواند باعث اختلال خواب و پریشانی قابل توجه در والدین یا مراقبین کودک شود.

چه زمانی برای مراجعه به پزشک مناسب است؟

کابوس های گه گاهی معمولا جای نگرانی ندارند. اما اگر کودک شما کابوس های شبانه با ویژگی های زیر را دارد به پزشک مراجعه کنید:

 • مکررا اتفاق می افتد و در طول زمان باقی می ماند.
 • به طور مرتب خواب را مختل می کند.
 • باعث ترس از خوابیدن می شود.
 • باعث مشکلات رفتاری روزانه یا مشکلات عملکردی می شود.

سبب شناسی

اختلال کابوس شبانه به عنوان یک پاراسومنیا(ناهنجاری خواب) به پزشک ارجاع داده می شود. پاراسومنیا، یک نوع اختلال خواب شامل تجربیات ناخوشایند است که وقتی در حال به خواب رفتن، در طول خواب و یا وقتی در حال بیدار شدن از خواب هستید اتفاق می افتد. کابوس های شبانه معمولا در طول مرحله ی خواب REM(خواب با حرکات سریع چشم) رخ می دهند. دلیل اصلی کابوس های شبانه ناشناخته است.

کابوس های شبانه می توانند توسط بسیاری از عوامل، از قبیل عواملی که در زیر اشاره می شود ایجاد شوند:

 • استرس یا اضطراب. گاهی اوقات تنش های عادی زندگی روزمره، از قبیل مشکلاتی در خانه یا مدرسه، باعث کابوس های شبانه می شوند. یک تغییر عمده، از قبیل دوری یا مرگ یکی از عزیزان نیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد. تجربه ی اضطراب با وقوع کابوس های شبانه ی بیشتر، در ارتباط است.
 • تروما(آسیب). کابوس های شبانه بعد از یک سانحه، آسیب، سو استفاده ی جسمی یا جنسی، یا دیگر حوادث تروماتیک(آسیب زا) رایج هستند. کابوس شبانه در افرادی که اختلال استرس پس از سانحه(PTSD) دارند رایج است.
 • محرومیت از خواب. تغییراتی در برنامه های شما که باعث زمان های خواب و بیداری نامنظم و وقفه یا کاهش مقداری از خواب می شود، می تواند وقوع کابوس های شبانه را افزایش دهد. بی خوابی با افزایش وقوع کابوس های شبانه مرتبط است.
 • داروها. بعضی از داروها، از قبیل ضد افسردگی های خاص، داروهای فشار خون، مسدود کننده های بتا، و داروهایی که برای درمان پارکینسون یا ترک سیگار استفاده می شوند، می توانند باعث وقوع کابوس های شبانه شوند.
 • سو مصرف مواد. استفاده از الکل و مواد مخدر به صورت تفریحی و یا ترک آن ها می تواند باعث کابوس های شبانه شود.
 • اختلالات دیگر. افسردگی و دیگر اختلالات روانی ممکن است با کابوس های شبانه در ارتباط باشند. کابوس های شبانه می توانند همراه برخی بیماری های پزشکی، از قبیل بیماری قلبی یا سرطان نیز رخ دهند. داشتن اختلالات خواب دیگر که با خواب کافی تداخل می کنند نیز می توانند با داشتن کابوس های شبانه مرتبط باشند.
 • کتاب ها و فیلم های ترسناک. برای برخی از افراد، خواندن کتاب های ترسناک یا تماشای فیلم های ترسناک، خصوصا قبل از رفتن به رختخواب، می تواند باعث کابوس های شبانه شود.

عوامل خطر

کابوس های شبانه بیشتر زمانی که اعضای خانواده سابقه ی کابوس های شبانه و یا دیگر اختلالات پاراسومنیا از قبیل حرف زدن در خواب را دارند، رایج است.

عوارض جانبی

اختلال کابوس های شبانه می تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، که می تواند منجر به مشکلاتی در مدرسه یا کار، یا مشکلاتی در انجام وظایف روزانه، از قبیل رانندگی و تمرکز می شود.
 • مشکلاتی در خلق، از قبیل افسردگی یا اضطراب
 • مقاومت در به رختخواب رفتن و خوابیدن به دلیل ترس از اینکه رویاهای بد دیگری خواهید داشت.
 • افکار یا اقدامات خودکشی

[button color=”purple ” size=”medium” link=” http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nightmare-disorder/home/ovc-20324919″ target=”blank” ]لینک منبع 1[/button]

[button color=”purple ” size=”medium” link=”http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nightmare-disorder/symptoms-causes/dxc-20324920″ target=”blank” ]لینک منبع 2[/button]

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *