چرا نوجوانان بیشتر تحت تاثیر شبکه های اجتماعی هستند؟

 

 

شبکه های اجتماعی و نوجوانان

 

چرا نوجوانان بیشتر تحت تاثیر این مسائل قرار می گیرند؟

تحقیقات گذشته در هسته اکومبنس نشان می دهد که دمقایسه با کودکان یا بزرگسالان، مغز نوجوانان در زمینه پاداش دارای فعالیت فوق العاده بالایی است. به علاوه هسته اکومبنس در دوره بلوغ به بزرگترین اندازه خود می رسد که پس از آن شروع به کوچک شدن می کند.

فعالیت بیش از حد و اندازه هسته اکومبنس در دوره نوجوانی می توانند توضیح دهنده رفتار مخاطره آمیز نوجوانان و تمایل شدید آنها به خوی و لذت باشند. به علاوه علت ارتباط شدید نوجوانان به دریافت پاداش در شبکه های جتماعی را نیز بیان می کند.

 

البته نوجوانان بیشتر مشتاق تایید شدن و دریافت پاداش از هم سن و سالان خود بوده و پیش از اینکه برنامه های مجازی بخش ثابتی از زندگی آنها شود، به شدت تحت تاثیر همسالان خود قرار می گیرند.

اما آنچه در مورد شبکه های اجتماعی متفاوت است این است که این شبکه ها یک مقیاس کمی از تایید دوستان و همسالان ارائه می دهند که در یک پست حاصل می شود. تعداد لایک های قابل مشاهده برای یک تصویر یک پاداش ملموس و فوری ارائه می دهد که بخش هایی از مغز نوجوان را فعال می کند که فعالیت آنها باعث شادی و لذت نوجوان می شود. به همین دلیل شبکه های اجتماعی برای نوجوانان قانع کننده و جالب به نظر می رسد.

 

تاثیر شبکه های اجتماعی لزوما بد نیست

تمام این یافته ها به این معنا نیست که شبکه های اجتماعی لزوما به نوجوانان آسیب می رسانند. تحقیقات نشان داده که نوجوانان بدون توجه به موضوع و محتوا تحت تاثیر لایک های همسن و سالان خود قرار می گیرند که این مسئله نیز نشان می دهد که تاثیر همسن و سالان به هر طریقی ممکن است.

اگر شما نیز فرزند نوجوانی دارید که به شبکه های اجتماعی بسیار وابسته است، به این معنا نیست که این شبکه ها فقط دارای تاثیر منفی بر روی نوجوان شماست. با این حال والدین باید تشخیص بدهند که احتمالا شبکه اجتماعی فرزند آنها در تلفن همراه وی احتمالا بسیار وسیع تر از ارتباطات روزانه و روابط دوستانه او در دنیای واقعیست و تاثیرات بیشتری از آنچه والدین تصور می کنند بر روی نوجوان خواهد داشت.

تاثیر همسن و سالان بر روی یکدیگر می تواند یک تاثیر خوب یا بد باشد. در نهایت آنچه مهم است چیزی است که نوجوان مشاهده می کند.

 

منبع:

http://www.huffingtonpost.com/entry/this-could-explain-why-teens-are-so-obsessed-with-social-media_us_574f7084e4b0ed593f134279?ir=Healthy+Living&section=us_healthy-living

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

گروه پزشکان جایروس

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x