پیش بینی عواطف در مغز

side view of stress woman lenaing on dark wall

با به کار گیری یک الگوریتم برای MRI عملکردی، دانشمندان قادر شده اند که کار و عملکرد عواطف را در مغز انسان مشاهده کنند.

یافته های مربوط به این تحقیق که اخیرا در مجله PLOS Biology منتشر شده است، می تواند ارزیابی بهتری از اوضاع عاطفی ارائه دهد و به افرادی که در انتقال عواطف دچار مشکل هستند، کمک می کند.

طبق یافته های این تیم تحقیقاتی – متشکل از پروفسور کوین لابار از دانشگاه دوک در دورهام – مشخص شد که فیلم های سینمایی، موسیقی و دیگر محرک های خارجی می توانند عواطفی را آغاز کنند که در الگوی فعالیت مغز منعکس می شوند.

اما تجربه احساسات گذشته چطور؟ آیا احساسات ناشی از خاطره یک تولد یا خاطرات از دست دادن یک دوست می تواند در فعالیت مغزی ظاهر شود؟ پاسخ به این سوال موضوع تحقیق پروفسور لابار و همکارانش می باشد.

محققان اذعان داشتند که بررسی های گذشته نشان داده اند که MRI عملکردی (fMRI) می تواند افکار مربوط به موضوعات خاص، مانند یک صورت یا یک خانه، را متمایز کند.

در این تحقیق محققان برای اسکن fMRI مربوط به 21 دانشجو الگوریتمی را به کار گرفتند – این الگوریتم مدل های مختلف تجره احساسی را ترکیب می کرد. این روش به آنها اجازه داد تا با دقت به بررسی 7 الگوی مربوط به فعالیت مغز بپردازند که این الگوها وضعیت های عاطفی خاص را منعکس می کرد، از جمله وضعیت هایی مانند قناعت، تفریح، تعجب، ترس، خشم، غم و اندوه و بی طرفی.

از دانشجویان خواسته شد که به مسائل مربوط به fMRI فکر کنند. هر 2 ثانیه داده های مربوط به فعالیت ذهن جمع می شدند و هر 30 ثانیه سوالاتی در مورد وضعیت عاطفی فعلی آنها پرسیده می شد.

پروفسور لابار در این باره توضیح می دهد: در حالی که شرکت کننده ها در اسکنر بدون هیچ محرک عاطفی در حال استراحت بودند، ما بررسی کردیم که آیا این 7 حالت روحی به طور همزمان اتفاق می افتند یا خیر.

در زمان مقایسه الگوهای مغز که 10 ثانیه قبل از گزارش هر یک از حالات روحی اتفاق می افتاد، محققان دریافتند که قادر به پیش بینی درست عواطف فرد هستند.

پرفسور لابار در تقویت دقت و صحت یافته های خود می گوید که داده های مغز بلافاصله پس از اینکه فرد بیمار وارد اسکنر fMRI شد، علائمی از اضطراب نشان داد. این حالت در اکثر افرادی که برای اولین بار وارد دستگاه می شوند، انتظار می رود.

سپس این تیم الگوریتم خود را برای اسکن fMRI مربوط به 499 نمونه دیگر به کار گرفتند که بخشی از تحقیقات محسوب می شدند. این افراد باید حدود 9 دقیقه در اسکنر fMRI استراحت می کردند  و محققان اطلاعاتی مربوط به میزان افسردگی و اضطراب آنها جمع آوری می کردند.

با استفاده از طرح غم و ترس در مغز آنها، محققان دریافتند که این افراد قادر به پیش بینی نمره افسردگی و اضطراب خود هستند. به علاوه محققان دریافتند که این الگوریتم قادر است ویژگی های شخصیتی مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی را نیز پیش بینی کند.

طبق گفته های این تیم تحقیقاتی، یافته نشان می دهند که حالات عاطفی از طریق اسکن مغز قابل شناسایی می باشند، یافته ای که می تواند پیامدهای پزشکی هیجان انگیزی را در پی داشته باشد.

به ویژه پروفسور لابار معتقد است که نقشه احساسات مغز می تواند به افراد مبتلا به آلکسی تایمیا کمک کند. الکسی تایمیا یک بیماری روانی است که دارای علائمی می باشد که عبارتند از: مشکل در درک، تشخیص و بیان عواطف فردی و احساسات دیگران.

این یافته ها در آزمایشات بالینی نیز مفید هستند و در آزمایشات مربوط به اثر بخشی داروهای ضد اضطراب و درمان های تنظیم احساسات موثر می باشند.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/312915.php

نگارنده: سمیه محمدی

کنترل عواطف و هیجانات در مرکز سلامت روان رستا-آلومینا در کرج تحت نظر متخصصان رواندرمانی و روانشناسان مجرب 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *