پرورش استعدادهای کودکان از طریق بازی

پرورش استعداد کودکان ازطریق بازی

تعداد کودکانی که دچار مشکلات توجهی، اجتماعی و روحی شده اند، طی چند دهه اخیر افزایش یافته است. یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از بروز این مشکلات و درمان آنها در هر خانواده ای طریقه بازی کردن کودکان است.

یکی از روانپزشکان در این زمینه می گوید که بازی یک عمل لوکس و تجملی برای کودک نیست، بلکه یک ضرورت است. زمانی که بازی کردن در محیط بیرون و در طبیعت اتفاق می افتد، بسیار موثرتر خواهد بود، که هم به عنوان یک پادزهر برای زندگی مدرن و هم به عنوان راهی برای کشف توانایی های کودک عمل می کند.

در زمان بازی بدون ساختار کودک آنچه را یاد گرفته تحکم می بخشد و خود و علائق خود را کشف می کند. والدین که علاقمند به تشویق استعدادها و خلاقیت های کودک هستند، گاهی لازم است اولویت های خود را تغییر داده و زمانی را به بازی در زندگی کودک خود اختصاص دهند. همه کودکان به چالش و تحریک – فکری، فیزیکی و اجتماعی – نیاز دارند. به علاوه بازی های بدون ساختار در محیط بیرون نیز برای کودکان لازم است.

خلاقیت و هوش کودکان زمانی پرورش پیدا می کند که در معرض محرک های حسی مختلف قرار می گیرند که تمام احساسات آنها را درگیر می کند و یا زمانی که فرصت کافی برای تعامل با جهان اطراف خود را دارند. مزایای طولانی مدت اکتشافات بازیگوشی چند حسی عبارتند از خودآگاهی و همکاری مهارت های بهتر و یک تخیل آزادتر.

چه بایدها و نبایدهایی لازم است تا کودک زمان مورد نیاز بازی را برای پرورش استعدادها و خلاقیت خود به دست آورد؟

کارهایی که باید انجام دهید:

با اشتیاق به کنجکاوی کودک خود پاسخ دهید. اکتشافات همراه با بازی اولین گام به سوی موفقیت های بزرگ در همه زمینه هاست. این مسئله در حقیقت سرچشمه بهره وری و خوشحالی در تمام طول عمر است. زمانی که حس کنجکاوی کودک خود را تشویق می کنید، وی را در معرض تجربه های جدید و متنوع قرار می دهید، از توسعه دانش و مهارت حمایت می کنید، در حقیقت به پرورش احساسات کودک خود پرداخته اید.

قدرت انتخاب به کودک خود بدهید. هر کودک دارای علائق زیادی است و می تواند فعالیت های مورد علاقه خود را در هر زمانی انتخاب کند. به عنوان مثال پیانو و شنا در زمستان و بازیگری و فوتبال در تابستان. اگر کودک تمایل دارد در فعالیت هایی بیشتر از این ها شرکت داشته باشد، به دنبال گزینه های غیر رسمی باشید. شاید کودک تمایل به بازی با دوستان خود در همسایگی خانه داشته باشد و علاقه ای به ملحق شدن به تیم های رسمی نداشته باشد.

زمان زیادی را به حضور در طبیعت اختصاص دهید. کودکانی که در محیط بیرون چیزهایی یاد می گیرند، در کلاس های آموزشی رسمی نیز دستاوردهای بیشتری خواهند داشت، اعتماد به نفس بالا، قدرت حل مشکل، خلاقیت و انگیزه یاد گیری در آنها نیز افزایش می یابد. همه کودکانی که زمانی را در محیط بیرون سپری می کنند، در مدرسه آرام تر، خوشبین تر، متمرکزتر، سالم تر، خلاق تر و موفق تر خواهند بود. هر زمان که ممکن است به کودک خود کمک کنید تا مواردی را در طبیعت کشف کند، مانند جنگل، رنگین کمان، حیوانات، رودخانه ها، دریاچه ها، اقیانوس ها و صحراها.

بهترین راه برای اینکه اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طبیعت تجربیات خوبی کسب کرده این است که زمانی را با وی در طبیعت و محیط بیرون سپری کنید. سعی کنید روزانه زمانی را به پیاده روی با وی اختصاص دهید. حتی اگر این زمان به کوتاهی 20 دقیقه باشد، اما اطلاعات زیادی از کودک خود دریافت می کنید و مزیت های زیادی دارد، مانند کاهش اضطراب و افزایش حس خوب. هر زمانی که ممکن است غذای خود را در محیط بیرون میل کنید.

در هرجایی قدردان شگفتی های طبیعت باشید. حتی در وسط یک شهر شلوغ هم می توانید زیبایی های طبیعت را پیدا کنید، از جمله طلوع آفتاب، رویش گل ها، آواز پرندگان و تغییر فصل ها. اگر دسترسی به محیط بیرون دارید، بهتر است زمانی را با کودک خود در این محیط سپری کنید. اگر ممکن است یک گودال ماسه بازی، وسیله ای برای آب بازی یا یک تاب برای کودک خود آماده کنید.

در ادامه : کارهایی که نباید انجام دهید


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - پرورش استعدادهای کودکان از طریق بازی

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: