ورزش های مناسب برای کودکان مبتلا به ADHD

ورزش و ADHD

برای کودکانی که مبتلا به کمبود توجه هستند، تمام ورزش ها مناسب نیستند. در این مقاله نظرات مختلف را در مورد ورزش ها و فعالیت های مناسب برای کودکان مبتلا به ADHD مشاهده خواهید کرد. هدف تعیین ورزش مناسب فردی یا جمعی برای این کودکان است.

اهمیت ورزش های فردی

به عنوان یک قانون کلی، کودکان مبتلا به ADHD زمانی که به طور فردی مورد توجه قرار می کیرند، خیلی بهتر فعالیت های خود را انجام می دهند. به همین دلیل این کودکان در ورزش های فردی، مانند شنا، کشتی، هنرهای رزمی و تنیس – و حتی شمشیر بازی و اسب دوانی – موفقیت بیشتری کسب می کنند.

گرچه این ورزش ها به طور فردی انجام می شوند، اما در عین حال به تقویت مهارت های اجتماعی کودک نیز کمک می کنند، زیرا آموزش این ورزش ها به صورت تیمی و همراه با کودکان دیگر انجام می شود. این گونه ورزش ها هم به صورت تیمی است که در واقع تلاش و عملکرد ورزش به طور فردی انجام می شود.

قرار گرفتن در تیم نیز باعث می شود باعث می شود گناه انجام خطا یا شکست در بین تمام افراد پخش شود و به کودک کمک می کند تا نقش خود را در این شکست تشخیص دهد و هم تیمی خود را سرزنش نکند. در اینجا والدین باید درگیر شوند.

در واقع والدین نقش مهمی در موفقیت کودکان مبتلا به ADHD ایفا می کنند، به ویژه زمانی که کودکان کم سن و سال هستند و به دنبال انتخاب ورزش مورد نظر خود می باشند. والدین باید به دقت استعدادها، علائق و شخصیت کودک خود را شناسایی کنند. در این زمینه هیچ فرمول خاصی وجود ندارد، زیرا هیچ یک از کودکان مبتلا به ADHD مشابه هم نیستند.

جادوی هنرهای رزمی

یکی از ورزش هایی که تمام محققان برای کودکان مبتلا به ADHD توصیه می کنند، ورزش های هنرهای رزمی مانند تکواندو است. در هنرهای رزمی همه چیز تحت کنترل هستند. کودک یادمی گیرد بدن خود را کنترل کند. حرکات نرم انجام می شوند. در تکواندو عنصر تمدد اعصاب (کنترل داخلی) وجود دارد. علاوه بر این در تکواندو معلم نقش راهنما را دارد و نه مربی. وقتی کودک گام به گام فرا می گیرد که چه کاری انجام دهد، فرصت کمی برای حواس پرتی به وجود می آید.

یکی دیگر از مزیت های هنرهای رزمی مربوط به آیین آن می شود، از جمله تعظیم به مربی. این آیین برای کودکان مبتلا به ADHD یا بیش فعالی بسیار مفید هستند، زیرا رفتار آنها را به طور خودکار می سازد. این آیین به کودکان می آموزد تا بپذیرند و از آنها در بخش های دیگری از زندگی خود استفاده کنند.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

گروه پزشکان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *