ورزش های مناسب دوران بارداری

دوران بارداری
دوران بارداری

انجام ورزش های منظم در دوران بارداری به سلامت جسمی و داشتن احساس خوب کمک می کند. ورزش منظم در دوران بارداری باعث بهبود وضعیت و کاهش برخی ناراحتی ها مانند کمر درد و خستگی می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهند فعالیت بدنی از بروز دیابت بارداری پیشگیری می کند، استرس را کاهش می دهد و قدرت بدنی لازم برای زایمان را افزایش می دهد.

اگر قبل از بارداری فعالیت جسمی داشته اید، باید این فعالیت را به طور متوسط در دوران بارداری نیز ادامه دهید. سعی نکنید ورزش های قبل را با همان شدت انجام دهید. بلکه بهتر است آنچه بیشتر از هر چیزی باعث آرامش شما می شود را دنبال کنید. ورزشکاران رقابتی در دوران بارداری باید تحت نظر مستقیم پزشک باشند.

اگر قبلا به طور منظم ورزش نمی کرده اید، می توانید در دوران بارداری و پس از مشورت با پزشک یک برنامه منظم برای ورزش تنظیم کنید، اما از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنید. پیاده روی یک ورزش مناسب و بی خطر برای شروع دوران بارداری در نظر گرفته می شود.

کالج امریکایی زنان و زایمان 30 دقیقه ورزش در بیشتر روزهای هفته را توصیه می کند. اما اگر فرد دارای شرایط خاص یا پیامدهای بارداری باشد، ورزش توصیه نمی شود.

چه کسانی نباید در دوران بارداری ورزش کنند؟

اگر دچار مشکلات پزشکی مانند آسم، بیماری قلبی یا دیابت هستید، ورزش کردن توصیه نمی شود. به علاوه اگر دچار پیامدهای مربوط به بارداری هستید نیز ورزش نکنید. این پیامدها عبارتند از:

 • خونریزی یا لکه بینی
 • پایین بودن جفت
 • خطر سقط جنین
 • سابقه زایمان زودرس
 • ضعیف بودن دهانه رحم

قبل از شروع برنامه آموزشی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. به علاوه پزشک می تواند براساس سوابق پزشکی شما، مراقبت های پزشکی مناسب به شما ارائه دهد.

چه ورزش هایی در دوران بارداری بی خطر هستند؟

ورزش دوران بارداری تا زمانی که با احتیاط انجام شود و از حرکات سنگین اجتناب شود، بی خطر می باشد. ایمن ترین و سازنده ترین فعالیت های ورزشی عبارتند از شنا کردن، پیاده رو سریع، دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت و ایروبیک سبک. این فعالیت ها دارای خطر کمتری هستند و به تمام بدن سود می رسانند و تا زایمان نوزاد می توان انجام داد.

تنیس و راکت نیز فعالیت های بی خطر هستند، اما تغییرات تعادل در دوران بارداری بر روی حرکات سریع تاثیر می گذارند. دیگر فعالیت ها مانند دویدن را نیز می توان در حد اعتدال انجام داد، به ویژه اگر قبل از بارداری نیز انجام می داده اید. ممکن است لازم باشد ورزش هایی انجام دهید که به تعادل و هماهنگی کمتری احتیاج دارد، به ویژه در ماه های آخر بارداری.

از انجام چه ورزش هایی در دوران بارداری اجتناب کنید؟

برخی ورزش ها و حرکات هستند که انجام آنها در دوران بارداری خطرناک است. این ورزش ها عبارتند از:

 • نگه داشتن نفس در زمان انجام فعالیت
 • فعالیت هایی که در آنها خطر افتادن و سقوط زیاد است (مانند اسکی یا اسب سواری)
 • ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال و بسکتبال که خطر تماس در آنها بیشتر است.
 • هر ورزشی که ممکن است باعث بروز حوادثی برای ناحیه شکم شود، حتی اگر حادثه خفیف باشد. به عنوان مثال حرکاتی که دارای تغییرات سریع در جهت هستند.
 • حرکاتی که نیازمند پریدن یا دویدن می باشند.
 • خم کردن زانو، دراز و نشست، بلند کردن هر دو پا و لمس انگشتان پا بدون خم کردن زانوها.
 • پرش و کشش عضلات
 • چرخش کمر در حالت ایستاده
 • ورزش سنگین پس از یک دوره طولانی بی تحرکی
 • ورزش کردن در هوای گرم و شرجی

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *